Νέυ

Αφού λείπει πια το “μπραβόκουμπο” -πάλαι ποτέ- πρέπει να γράψω τουλάχιστον εγώ ένα μπράβο! Συγχαρητήρια, έτσι απλά…

Να προσθέσω σε αυτή την παλιά κουβέντα για αυτό το μαγευτικό όργανο ότι ο Γιώργος Αποστολάκης (βλ. σελ. 1 του θέματος) έχει φτιάξει μια καταπληκτική ιστοσελίδα (η μόνη στα ελληνικά για το όργανο, αν δεν απατώμαι), που βρίσκεται εδώ. Και να προσθέσω επίσης, ότι τόσο ο ίδιος σαν άνθρωπος όσο και (αν μη τι άλλο…) τα όργανα που φτιάχνει, είναι ακόμα πιο καταπληκτικά.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω νευ ώστε να ξεκινήσω να μαθαίνω…ποιο νευ θα μου προτείνεται και για πιο λόγο…σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Φίλε neyzen, καλώς όρισες! Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι, ότι χωρίς περισσότερες διευκρινίσεις, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει με θετική πρόταση σε αυτή σου την πολύ γενική ερώτηση. Νάγια υπάρχουν πάρα πολλά, οι διαφορές μεταξύ τους πάρα πολλές, αλλά ο λόγος για τον οποίο κάποιος επιλέγει το ένα και κάποιος άλλος, το άλλο, έχει να κάνει αποκλειστικά με τις δικές του προτιμήσεις. Πες μας κάποια πράγματα παραπάνω, μήπως καταλάβουμε.

Καλος σας βρηκα κ.Νικο και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας…Εγω δεν εχω ασχοληθει με αυτο το οργανο γενικα. το ακουσα σαν ηχο και μου αρεσε παρα πολυ…Και σκεφτηκα να αγορασω ενα ωστε να αρχισω να μαθαινω να παιζω και τα ταξιμακια μου αργοτερα αλλα και μελλοδικες γραμμες…Απλα ρωτησα πιο θα ηταν απο τα διαφορα νευ το καταλληλο για εναν αρχαριο σαν και εμενα για να ξεκινησει στα πρωτα του βηματα…Σας ευχαριστω!! :slight_smile:

Ε τότε, όσο μικρότερο, απλούστερο και φτηνότερο, τόσο καλύτερο. Στο μαγαζί θα σε συμβουλέψουν κάπως. Αν κάτσει, θα αγοράζεις με τον καιρό και άλλα.

Nομίζω ότι όλα τα νέγια είναι τελείως απλά. (Αυτή είναι και η δυσκολία του οργάνου: ολα τα κάνει ο παίχτης, δεν έχει μεγάλη διευκόλυνση από την κατασκευή!)

Ως προς το μέγεθος: Νέγια βγαίνουν σε διάφορα μήκη, για διαφορετικές τονικότητες. Είναι όργανο που δεν κάνει τρανσπόρτα, δηλαδή για να παίξεις τον ίδιο δρόμο από άλλη τονικότητα αλλάζεις όργανο. Όσο πιο μικρό, τόσο πιο υψίφωνο. Αυτό όμως σημαίνει ότι είναι και πιο εύκολο;

Απ’ ό,τι έχω ακούσει από δω κι από κει, υπάρχουν νέγια για κάποιες βασικές τονικότητες, και από κει και πέρα υπάρχουν και για όλες τις υπόλοιπες χωρίς όμως να είναι τόσο συνηθισμένα. Ενδεχομένως ανάμεσα στις 3-4 πιο συνηθισμένες τονικότητες να υπάρχει κάποια που να παίζεται πιο εύκολα και να προσφέρεται περισσότερο για αρχαρίους. Αυτό όμως θα πρέπει να μας το πει κάποιος νεϊζέν.

όντως το νέυ ζορίζεται λίγο με τα τρανσπόρτα αν και έχει κάποιες τέτοιες περιορισμένες δυνατότητες.
το μικρότερο στάνταρ νέυ της τούρκικης μουσικής είναι το μπολαχένκ, το οποίο παίζει ραστ απο ρε (ουσσάκ απο μι).
απο ότι καταλαβαίνω, είναι και πολύ δύσκολο γιατί είναι το ψηλότερο, οπότε η ψηλή του περιοχή σε τόσο μικρό όργανο δεν συγχωρεί και πολλά λάθη.
τα άλλα 3 είναι Κιζ, μανσούρ και σουπουρντέ. Υπάρχουν και άλλα, δεν χρησιμοποιούνται όμως τόσο συχνά.
(Το αράβικο νέι βγαίνει σε όλες τις τονικότητες οπότε εκεί θες παραπάνω όργανα)
συνήθως μουσικοί που θέλουν να ασχοληθούν συστηματικά παίρνουν ένα σετ απο τα 4, απο το ίδιο εργαστήρι για να έχουν, όσο γίνεται ομοιογένεια σε όλα τους τα όργανα. ίσως λοιπόν θα άξιζε να επενδύσεις σε ένα σετ.

Για να αρχίσεις πάρε ένα κιζ ή κάποιο μικρότερο, ώστε να μπορέσεις να βγάλεις πιο εύκολα ήχο και να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις. Διάβασε και εδώ http://www.bardoworks.it/NeyFAQ.html

Καλησπέρα!

γνωρίζει κανείς εάν ο Γιώργος Αποστολάκης κατασκευάζει ακόμα;
Θέλω να πάρω ένα ney, ωστόσο δε βρίσκω πουθενά στοιχεία επικοινωνίας…
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!! :grinning:

Ο Γιώργος Αποστολάκης είναι πολύ καλός άνθρωπος και γνώστης, απαντά πρόθυμα σε κάθε μου απορία!

Βέβαια! Είναι πολύ καλός τεχνίτης και γνώστης του νέυ και ευγενικός άνθρωπος

Καλωσόρισες @Άβα_Μπουλούμπαση

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζετε πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του γιατι ενδιαφέρομαι για αγορά ney;

ευχαριστω :slight_smile:

Καλησπέρα! Θα ενδιαφερόμουν κι εγώ να έχω κάποια στοιχεία επικοινωνίας με τον κ. Γιώργο Αποστολάκη. Δυστυχώς, η προσωπική του ιστοσελίδα δεν φαίνεται να λειτουργεί.
Ευχαριστώ πολύ!
Ε.Μ.

Καλησπέρα σας κύριοι
Είναι διαθλεσιμο ακόμη το αρχείο με τα νευ?

Γιωργος Αποστολάκης

images

Για ποιό ακριβώς αρχείο μιλάς, φίλε μου;

Aπο την ανάρτηση του multi_kulti
To αρχείο με τα μεγέθη-διαστάσεις των νευ

και έως ότου βρεθει το ατχειο.