Νέο λούστρο στο καπάκι

Καλησπέρα σε όλους.Ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση:Έχω ένα οχτάχορδο μπουζούκι του Κλεφτογιάννη (αγορασμένο το 1997 700 χιλιάρικα τότε!) το οποίο έχει κάνει κάποια σημαδάκια και ψιλές λακουβίτσες στο καπάκι του μετά από τόσα χρόνια χρήσης-είμαι επαγγελματίας μουσικός-και μου έχει μπει η ιδέα να το πάω για λουστράρισμα σε έναν γνωστό μου οργανοποιό στη Θεσ/νίκη,να το φρεσκάρω λιγάκι δηλαδή.Την ιδέα μου την έβαλε ο οργανοποιός αυτός λέγοντάς μου ότι το λούστρο του είναι “χοντρό” και πνίγει τον ήχο του οργάνου!Τι λέτε κι εσείς;Να το πάω για λούστρο ή να το αφήσω έτσι μην τυχόν και χαλάσει ο ήχος του;

Εάν είσαι ευχαριστημένος από τη φωνή του οργάνου και δεν θέλεις να πειραματιστείς με βελτίωση ήχου κλπ, η γνώμη μου είναι να το αφίσεις όπως είναι.

Αν θέλεις στείλε μια φωτογραφία από το καπάκι για να δούμε το μέγεθος της ζημιάς.

Εντάξει δεν θα το έλεγα και ζημιά,απλά έχει σκαφτεί λιγάκι η φιγούρα σε ένα σημείο από την επαφή με το δάχτυλό μου και έχει και πολλές μικρογρατζουνιές.Ούτε που διακρίνονται στην φωτογραφία!Η αλήθεια είναι όμως ότι έχει μουνταίνει λίγο ο ήχος του από παλιά και για αυτό το σκέφτομαι το λουστράρισμα…

Εάν είχε από παλιά μουντό ήχο, ίσως με λιγότερα λούστρα να παίξει καλύτερα. Εάν στην πορεία έχει “μουνταίνει” ο ήχος, αυτό δεν οφείλεται στα λούστρα. Οπως και να 'χει, το όργανο μού φαίνεται μια χαρά. Γιατί να το πειράξεις;

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον ίδιο τον κατασκευαστή, να του πας το όργανο, να το ακούσει… Νομίζω πως είναι πιο ασφαλές από το να το πας στον οποιονδήποτε…

Ένα όργανο όσο περνά ο καιρός τόσο “καλυτερεύει” ο ήχος του.Ένας παράγοντας γι αυτόν τον λόγο είναι το στέγνωμα και ο πολυμερισμός του βερνικιού σε βάθος.Άν ο ήχος αντί να “λαμπρύνει” έχει “μουντώσει” δεν φταίει το βερνίκι αλλά θέλει την ματιά του μάστορα.Πολλές φορές αρκεί ένας απλός καθαρισμός στα αυλάκια του καβαλάρη.Όχι όμως μόνος σου.Άν παρ΄όλα αυτά θες να το βερνικώσεις (απο την φωτό δεν είδα να χρειάζεται) να ξέρεις ότι για να ξαναμιλήσει όπως τώρα το όργανο θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο.Τόσο κρατά η διαδικασία του πολυμερισμού.

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, … κεραμύδια που δεν στάζουν…

Με πείσατε τελικά…θα το αφήσω ως έχει!!:109:
Στον κατασκευαστή του πάντως αποκλείεται να το ξαναπάω είτε για service είτε για οτιδήποτε άλλο γιατί ζητάει τρελά νούμερα ? για αμοιβή.Μιλάω για τρεις και τέσσσερις φορές πάνω από άλλους!!Είπαμε έχει όνομα αλλά κι εμείς δεν τα κόβουμε απ’ τον τοίχο…άσε που προέκυψε και η κρίση:089:!!!