Νέο λούστρο στο καπάκι

καπάκι
λούστρα-βερνίκια
τετράχορδο
μπουζούκι

(jimbzk) #1

Καλησπέρα σε όλους.Ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση:Έχω ένα οχτάχορδο μπουζούκι του Κλεφτογιάννη (αγορασμένο το 1997 700 χιλιάρικα τότε!) το οποίο έχει κάνει κάποια σημαδάκια και ψιλές λακουβίτσες στο καπάκι του μετά από τόσα χρόνια χρήσης-είμαι επαγγελματίας μουσικός-και μου έχει μπει η ιδέα να το πάω για λουστράρισμα σε έναν γνωστό μου οργανοποιό στη Θεσ/νίκη,να το φρεσκάρω λιγάκι δηλαδή.Την ιδέα μου την έβαλε ο οργανοποιός αυτός λέγοντάς μου ότι το λούστρο του είναι “χοντρό” και πνίγει τον ήχο του οργάνου!Τι λέτε κι εσείς;Να το πάω για λούστρο ή να το αφήσω έτσι μην τυχόν και χαλάσει ο ήχος του;

(Κώστας Χαλιός) #2

Εάν είσαι ευχαριστημένος από τη φωνή του οργάνου και δεν θέλεις να πειραματιστείς με βελτίωση ήχου κλπ, η γνώμη μου είναι να το αφίσεις όπως είναι.

Αν θέλεις στείλε μια φωτογραφία από το καπάκι για να δούμε το μέγεθος της ζημιάς.

(jimbzk) #3

Εντάξει δεν θα το έλεγα και ζημιά,απλά έχει σκαφτεί λιγάκι η φιγούρα σε ένα σημείο από την επαφή με το δάχτυλό μου και έχει και πολλές μικρογρατζουνιές.Ούτε που διακρίνονται στην φωτογραφία!Η αλήθεια είναι όμως ότι έχει μουνταίνει λίγο ο ήχος του από παλιά και για αυτό το σκέφτομαι το λουστράρισμα…

Εάν είχε από παλιά μουντό ήχο, ίσως με λιγότερα λούστρα να παίξει καλύτερα. Εάν στην πορεία έχει “μουνταίνει” ο ήχος, αυτό δεν οφείλεται στα λούστρα. Οπως και να 'χει, το όργανο μού φαίνεται μια χαρά. Γιατί να το πειράξεις;

Γιατί δεν απευθύνεσαι στον ίδιο τον κατασκευαστή, να του πας το όργανο, να το ακούσει… Νομίζω πως είναι πιο ασφαλές από το να το πας στον οποιονδήποτε…

(Νίκος Νικολάου) #6

Ένα όργανο όσο περνά ο καιρός τόσο “καλυτερεύει” ο ήχος του.Ένας παράγοντας γι αυτόν τον λόγο είναι το στέγνωμα και ο πολυμερισμός του βερνικιού σε βάθος.Άν ο ήχος αντί να “λαμπρύνει” έχει “μουντώσει” δεν φταίει το βερνίκι αλλά θέλει την ματιά του μάστορα.Πολλές φορές αρκεί ένας απλός καθαρισμός στα αυλάκια του καβαλάρη.Όχι όμως μόνος σου.Άν παρ΄όλα αυτά θες να το βερνικώσεις (απο την φωτό δεν είδα να χρειάζεται) να ξέρεις ότι για να ξαναμιλήσει όπως τώρα το όργανο θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο.Τόσο κρατά η διαδικασία του πολυμερισμού.

(Κώστας Χαλιός) #7

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, … κεραμύδια που δεν στάζουν…

(jimbzk) #8

Με πείσατε τελικά…θα το αφήσω ως έχει!!:109:
Στον κατασκευαστή του πάντως αποκλείεται να το ξαναπάω είτε για service είτε για οτιδήποτε άλλο γιατί ζητάει τρελά νούμερα ? για αμοιβή.Μιλάω για τρεις και τέσσσερις φορές πάνω από άλλους!!Είπαμε έχει όνομα αλλά κι εμείς δεν τα κόβουμε απ’ τον τοίχο…άσε που προέκυψε και η κρίση:089:!!!