Μπρας Θεόφιλος

Να κάποιες φωτογραφίες από το όργανο… Περισσότερες στο άλμπουμ μου

Μπάμπη, πανέμορφο οργανάκι!
Καλορίζικο και καλές πενιές. :088:

Πριν 10 ή 11 χρόνια δεν είμαι σίγουρος ο αδελφός μου είχε πάρει ένα μπουζούκι ολόιδιο σαν το δικό σου από τον μπρά και είχε σοβαρότατο πρόβλημα στην κλίση του μανικιού να φανταστείς με 9 mm καβαλάρι και πάλι οι χορδές ήταν στο θεό. Όταν αρχικά πήγε και το ανέφερε του είπαν ότι με τον καιρό θα έρθει τα γνωστά που λένε όλοι ακόμα έρχεται. Πάλι καλά που βρέθηκε πριν 2 χρόνια ένας οργανοποιός στον βόλο και με 150 Ευρώ του έδωσε την σωστή κλίση στο μανίκι. Οφείλω να ομολογήσω ότι από την αρχή είχε πολύ καλό ήχο αλλά ήταν τελείως άβολο στο παίξιμο.

Tripa σε καινούρια όργανα ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ και ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟ λένε…δε το γκαντεμιάζουνε μίζερα…καλές οι εμπειρίες σου αλλά όλα τα όργανα δεν είναι ίδια…

ΜΠΑΜΠΗ να το χαίρεσαι…διαμαντάκι το όργανο…

Νίκος

Τότε αξίζει να αναφέρεις και το όνομά του, μιας και είναι καλός (και αυτός).:089:

ποσο ομορφο μπορει να ειναι ενα μπρατσο στην πισω πλευρα???
καλοριζικο και καλοταξιδο ευχομαι!!!
ποσο πηγε το μαλι , αν επιτρεπεται??

Πάρα πολύ όμορφο το όργανο!!! Καλά γλέντια!

Όντως πόσο πήγε…

Για κάποιους φίλους που ρώτησαν, έδωσα 1500 ευρώ.

Μπάμπη, ήρθα σπίτι σου νύχτα και το φωτογράφισα κι εγώ:

:019: :019:

Και όχι μόνο αυτό ! Του άλλαξε και χορδιέρα, και του ξεκόλλησε και τη φιγούρα απ`τη μπορντούρα της τρύπας !!!:088:
Μπάμπη, τρέχα να το ξαναδείς…

Επιπλέον, ξήλωσα πατώματα + σοβατεπιά και έστρωσα μπέζ μάρμαρο Καρναζέικο για τις ανάγκες της φωτογράφισης.
Χαμπάρι δεν πήρατε!
Αϊντε άϊντε…
:019:

Να πώ και ΄γώ δύο λόγια καλά γιά τα μπουζούκια του Μπρά. το δικό μου ‘ταμπουροειδές’ τρίχορδο το αγόρασα από τον Θεόφιλο το '82…πόσα χρόνια είναι αυτά; 27 χρονάκια πρίν! 'Εχει ζήσει στο Νέο Δελχή, στη Κον/πολη και χρόνια τώρα στην Αμερική. (όπου πήγαινα σχετικά με τη δουλειά μου, φωτογράφος το’παιρνα μαζί μου). 'Εχει ένα γλυκήτατο ήχο, ένα ‘παλαιό’ ηχο… ένας φίλος λέει οτί είναι πράγματι η φονή του τεκέ. να’σαι σύγουρος Μπάμπη, οτί με το πέρασμα του χρόνου θα γλυκαίνει ακόμα περισσότερο. Να το χαίρεσαι!

πρόσπαθώ να κάνω attachment μιά εικόνα…δεν ξέρω αν θα το πάρει…

Σας έχω νέο υλικό:

//youtu.be/a4WKw3GdH9Q

και

//youtu.be/YDVe_Za5DQ0

Γεια σε ολους.
Δεν μπορουσα να βρω την διευθυνση του Θεοφιλου στην www.bras.gr ιστοσελιδα. Μυπος την ξερει κανεις;

Νικηταρά, τέρμα πάνω στην ανηφόρα δεν θυμάμαι νούμερο, στο Καματερό 210 23 11 429. Το εργαστήρι είναι σπίτι του όπότε πάρε τηλ. πριν πας!

Σημείωση Συντονιστή :Το θέμα μεταφέρθηκε στη σχετική ενότητα

Σʼευχαριστω Φιλε Babis. Θα του παρω τηλεφονο για το νουμερο.

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23310&subid=2&pubid=63093242

Παρουσίαση με βιογραφικά στοιχεία/συνέντευξη του Θεόφιλου Μπρά στο ΈΘΝΟΣ. Ενδιαφέρουσα η πληροφορία ότι θέλει να διδάξει την τέχνη του σε εργαστήριο-σχολή στην Πάτμο!

Παιδιά είναι Μάστορας. Όποιος έχει πάει και στο εργαστήριο του, το έχει σίγουρα επιβεβαιώσει.

Αναμένονται πολύ ωραία βίντεο. Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί ο Θεόφιλος Μπρας δεν είναι στα μόνιμα θέματα; Έχετε δει στο εργαστήρι του αυτή τη στιγμή τρίχορδο ακόμη και αραβικό μπουζούκι;

//youtu.be/V4b0sKO424w

//youtu.be/8j_BLahb-Zw