Μπρας Θεόφιλος

Έχω όργανα του Θεόφιλου Μπρα από το 1985, καθώς και αρκετοί φίλοι και συγγενείς μου. Θεωρώ ότι είναι από τους “παλαίμαχους” κατασκευαστές στο χώρο. Η εμπειρία του έχει αγκαλιάσει μεγάλη γκάμα παραδοσιακών και λαϊκών οργάνων.

Ιστοσελίδα Θεόφιλου Μπρα

Naxie, έδωσες http://www.bras.gr/ αλλά δεν δουλεύει.
Για δες τι συμβαίνει.

επιτέλους ο Θεόφιλος απόκτησε σελίδα !!:088:
υποθέτω-ελπίζω ότι θα εμπλουτιστεί… είναι σαν να κατασκευάζει μόνο λαούτο κ σαντούρι.

το λινκ δουλευει, μολις τωρα το τσεκαρα. Ισως ειχε προβλημα ο σερβερ.

Παιδιά την ιστοσελίδα την έφτιαξε συνεργάτης μου. Δεν θέλω να το κρύψω. Όταν δεν παίζει σας παρακαλώ πολύ να μου το πείτε. Σχόλια και προτάσεις πάντα καλοδεχούμενα.

Microsoft Windows XP [Version 5.1.2600]
© Copyright 1985-2001 Microsoft Corp.

C:>ping www.bras.gr
Ping request could not find host www.bras.gr. Please check the name and try again.

Pε παιδια, εγω το βλεπω το site μια χαρα! Μηπως λογω Γερμανιας;

Ουτε Χανια δεν κατεβαινει …

Απο 2 διαφορετικα σημεια με διαφορετικες συνδεσεις …

Από Κάτω Διμηνιό ανοίγει κανονικά!:088:

Είναι η π…τάνα η θάλασσα πρόβλημα! Πώς να φτάσει στα Χανιά με τόσο …νερό!
:slight_smile:

Γιατι, τη ρυπανση απο τη Σαντορινη που τη βαζεις ;;

Στο Ανω Πανόραμα ακόμα τίποτα…

C:>PING WWW.BRAS.GR
Ping request could not find host WWW.BRAS.GR. Please check the name and try again.
C:>
:087:

Μάλλον δεν έχει δηλωθεί σωστά στο DNS. Δεν είναι γεωγραφικό το πρόβλημα αλλά θέμα provider. Άλλοι “βλέπουν” τη σελίδα κι άλλοι όχι.

Η ιστοσελίδα είναι σχετικά φτωχή και απουσιάζουν φωτογραφικά δείγματα οργάνων του κατασκευαστή.:240:

Μήπως εχει κανείς από το φόρουμ όργανα του Μπρα να μας δειξει;
Ή μηπως εχει δημοσιευτεί παλιότερα;
Δεν βρηκα κάτι σχετικό κοιταζοντας… :241:

Εγώ απ’ το Θεόφιλο έχω ένα ταμπουρά (ή ας πούμε ταμπουροειδές) και ένα τρίχορδο μπουζούκι. Απ’ το ίδιο εργαστήριο αλλά δια χειρός του αδελφού του (όχι του Νίκου αλλά ενός άλλου που ξεχνώ το όνομά του) έχω ένα τζουρά και ένα κα-τα-πλη-κτι-κό μπαγλαμά.

Φωτογραφία απ’ το ταμπουρά έχει η πρώτη σελίδα του άρθρου της Ελ. Σπυροπούλου στη ΚΛΙΚΑ (http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=216&Itemid=74)
Απ’ το μπουζούκι μου θα βγάλω κάποτε μερικές φωτογραφίες να τις ανεβάσω στο σχετικό topic.

Πάντως το μπουζούκι μετά από 20 χρόνια κουρδισμένο βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, όπως το πήρα τότε δεν άλλαξε ούτε mm. Τράβαγε “πίσω” κάποτε αλλά με ένα απλοϊκό τέχνασμα το έφερα στα ίσα του και τώρα είναι άψογο. Πολύ απλή κατασκευή και - το κυριότερο - πολύ ζεστός, μπάσος και ξύλινος ήχος. Ελαφρυά και ευαίσθητα όργανα όμως, ίσως λόγω των ξύλων που χρησιμοποιεί. Πάντως στο ανταποδίδουν με τον γλυκό ήχο. Αν έχεις μπουζούκι του Μπρά, μετά από λίγα χρόνια δεν θα μπορείς να βολευτείς με άλλο όργανο γιατί θα σου ακούγεται πολύ “πρίμο”, σκληρόφωνο, και “κρύο” στον ήχο και στην αφή.

Σε γενικές γραμμές ο Θεόφιλος είναι εξαιρετικός στα παραδοσιακά όπως σαντούρια, λύρες, κανονάκια, λαούτα κ.λπ. Τα μπουζούκια του βγαίνουν (ηθελημένα ή αθέλητα) στο ίδιο ύφος χρώματος και ηχοχρώματος. Τον χαρακτήρισα κάποτε “ρομαντικό” οργανοποιό. Αλλά σάμπως έτσι δεν είναι όλοι;

Αυτή τη στιγμή μάχιμος στο μπουζούκι είναι και ο γιός του ο Χριστόφορος αλλά δεν έχω στοιχεία επικοινωνίας. Είδα πρόσφατα όργανο του Χριστόφορου στα χέρια ζόρικου επαγγελματία και εξεπλάγην. Ενώ έχει 15 χρόνια διαφορά απ’ το δικό μου, είναι σα δίδυμα που φτιάχτηκαν την ίδια μέρα! Ισως κάποιος άλλος απ’ το forum ή ο αδελφός του ο Νίκος ο Μπρας που κάνει βιολιά στη Ζωοδόχου Πηγής και Βαλτετσίου γωνία μπορεί να σε καθοδηγησει να τον βρεις.

Το μοναδικό μπουζούκι που είχα και έχω είναι από τον Θεόφιλο. Πρόκειται για ταμπουρομπούζουκο (έχει δηλαδή εμφάνιση και μέγεθος ταμπουρά στο ηχείο).
Έχω ξαναγράψει για αυτό το όργανο στο φόρουμ : όταν το πήρα, δεν πίστευα στα αυτιά μου !! Τώρα, μετά από 6 χρόνια και επισκευή (από άλλον οργανοποιό) είναι πολύ ψηλά οι χορδές και έχει χάσει τον αρχικό ήχο του… άρα πρέπει άμεσα να το πάω στον “πατέρα” του να το σενιάρει.
Έχω παίξει και με άλλα 3-4 μπουζούκια του Θεόφιλου, όλα εξαιρετικά, ανάλογα με το είδος τους, σε ήχο και εμφάνιση. Επίσης οφείλω να πώ ότι σαν άτομο ο Μπρας είναι πολύ ξηγημένος, αν τον καταλάβεις και τον ανακαλύψεις έχει πολλά να σου πει…

Ο γιος του ο Χριστόφορος κάνει όμορφα, λιτά, πανάλαφρα και μαλακά όργανα. Ο ήχος τους είναι δυνατός και ιδιαίτερος. Το τηλ. είναι 6937778429

Το άλμπουμ του Θεόφιλου είναι εδώ:

http://www.bras.gr/

Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τη χαρά μου, εδώ και λίγες μέρες έχω το καινούργιο μου τρίχορδο μπουζούκι, το οποίο μου έφτιαξε κατόπιν παραγγελίας ο Θεόφιλος Μπρας. Διάλεξα αυτόν τον κατασκευαστή διότι ο ήχος και η αισθητική του ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που έχω στο κεφάλι μου. Δεν σας κρύβω, φυσικά, ότι είδα κι έπαιξα με πάρα πολλά όργανα κι έχω καλή γνώμη και για άλλους κατασκευαστές και αν είχα όργανό τους θα ήμουνα μάλλον εξίσου ευχαριστημένος. Ε, την επόμενη φορά, να’μαστε καλά…

Τελικά το όργανο βγήκε με δυνατό, ζεστό ήχο, πλούσιο σε αρμονικές και “αντίλαλο”, σχετικά λιτό σε σχέδια και με ωραίο μπράτσο (όπως του το ζήτησα). Δεν χορταίνω να το ακούω και να παίζω:085:!
Θα ανεβάσω φωτογραφίες κάποια στιγμή.

Ακριβώς τα ίδια φίλε μου ισχύουν και για μένα στην περίπτωση του λαούτου. Είδα σχεδόν όλους του μάστορες και κατέληξα στον Θεόφιλο από θέμα γούστου και επιλογής. Δεν μπορεί κανένας να πει ο Τάδε είναι ο καλύτερος απλά μπορούμε με την επίσκεψη σε όλους τους μάστορες να επιλέξουμε το καλύτερο για μας.

:244: