Οι οργανοποιοί παίζουν και τραγουδούν

Με αφορμή ένα όμορφο βίντεο, σκέφτηκα να ανοίξουμε ένα θέμα όπου να συγκεντρώσουμε τα κάμποσα βίντεο που κυκλοφορούν και καταγράφουν τους Έλληνες οργανοποιούς να παίζουν ή να τραγουδούν. Δεν βρίσκω τόσο ενδιαφέρον να παραθέσουμε τις “παρουσιάσεις οργάνων”, αλλά να αποτυπώσουμε τις καθαρά καλλιτεχνικές (ή και…παρεΐστικες) στιγμές τους, την παράλληλη με την κατασκευή, ενασχόλησή τους με τη μουσική.

Το βίντεο που στάθηκε αφορμή είναι το παρακάτω, στο οποίο ο οργανοποιός Γιάννης Παλαιοδημόπουλος παίζει όμορφα λαϊκή κιθάρα (ίσως δικής του κατασκευής) και τραγουδά (εξαιρετικά κατά τη γνώμη μου) ως μέλος κομπανίας:

1 «Μου αρέσει»

η μπουζουκαρα που παιζει ειναι του Παυλου Σπαθαρα κατασκευη

1 «Μου αρέσει»

μπραβο μπαμπη για το θεματακη που ανηξες σηφονο και εγο,
βαζο ενα βηντεακη απο τον πετρο ζαρηνη οργανοπιο που τραγουδα…
σε στηχους οδυσσεα ελυτη, τα οσα η μηρα μου εγραφε.

Χωρις λογια…





και για το τέλος άφησα το φίλο και Μυτιληνιό πολύ καλό κιθαρίστα και κατασκευαστή Αντώνη Μυλωνα…

κάποια βίντεο αφορούν παρουσιάσεις οργάνων αλλά όλοι ήταν ή είναι ακόμη επαγγελματίες μουσικοί…
υ.γ
και φυσικά ο μεγάλος Άκης Πάνου για τον οποίο ότι και να πεις θα είναι λίγο…

για τον αντώνη τον μυλωνά με πρόλαβε ο βραδυνός!
εδώ θα ακούσετε τον αντρέα κιλτσικσή (υπέροχες κιθάρες, ρεμπέτικες και django).

επίσης ο κώστας ο τσόπελας, με βιολί (σε κιθάρα και μπουζούκι τον ήξερα)

και εδώ δυο βιντεάκια με τον γιάννη τον αλεξανδρή, ένα παλιό

και ένα φρέσκο.

επίσης ο μιχάλης ο μουντάκης έχει γλυκό παίξιμο και μερακλίδικο, ειδικά αν τύχει κανένα ωραίο όργανο για επισκευή!

να πουμε και τον μητσαρα τον ραπακουσιο εξερετηκος οργανοπιος αλα και πολη καλος,μουσηκος…

Φαίνεται ότι αρκετοί έχουν πάθει αυτό το μπέρδεμα. Αυτός ο Μητσάρας δεν είναι ο Ραπακούσιος, είναι ο Δουκάκης. Ο Ραπακούσιος τραβάει κάμερα, και έχει φτιάξει τα όργανα του βίντεο.

Ο ίδιος ο Ραπακούσιος είναι εδώ (ο πρώτος από αριστερά, αριστερόχειρας - αρχίζει γύρω στο 3 λεπτό). Και σε κάτι πιο συμβατικό, εδώ (αλλά εδώ δεν παίζει στ’ αλήθεια, απλώς δοκιμάζει. Στο πρώτο βίντεο θα δεις πραγματικά τον Ραπακούσιο ως μουσικό.)

σε δυο βίντεο παίζει ο ίδιος ο Ραπακούσιος στο εργαστήριο του, μπουλγαρι

μια χαρά φαίνεται να παίζει

Ρίξτε και μια ματιά εδώ:

Ισίδωρος και Ανδρέας Παπαδάμου!

Από συντονιστική ομάδα: Παρακαλούμε τους φίλους συνφορουμίτες, όταν θέλουν να δημοσιεύσουν κάποιο σύνδεσμο για το youtube ή για οπουδήποτε, να μην αμελούν να προσθέτουν στη δημοσίευση και κάποιο κειμενάκι, διευκρινιστικό για το αναμενόμενο ακρόαμα, θέαμα ή άλλο.

Τάσος Θεοδωράκης και …αγριοφωνάρες σε μια ανοργάνωτη (αλλά με πολλά όργανα) συνάντηση στην Τομπουρλίκα

Το φιλαράκι Ηλίας Μπόικος μου σε ασυνήθιστο ρεπερτόριο και διαφορετική χρήση της λαϊκής κιθάρας !

εξαιρετικοί μουσικοί! παίξιμο με ευαισθησία και έκφραση!
η λαϊκή κιθάρα δεν νομίζω πως είναι κάποια ιδιαίτερη κατηγορία κιθάρας, απλά ο παλιός τύπος ακουστικής πριν το x-bracing. έχει πιο σολιστικό και μεσαίο χαρακτήρα, χωρίς να βρωμίζει στα μπάσα. σε αντίθεση με το μπουζούκι, η κιθάρα είναι universal σαν όργανο (όπως και το βιολί). ένα καλό και ζωντανό όργανο μπορεί να παίξει πολλά διαφορετικά είδη (κάτι που δεν μπορεί να κάνει μια αμερικάνικη ακουστική).

(παρεπιμπτόντως, ζηλευτή και η μάζωξη στην τομπουρλίκα! δεν ήξερα ότι ο τάσος είναι τόσο καλός παίχτης)

και ο Γιάννης Παλαιοδημόπουλος σε κάτι διαφορετικό