Μπουζούκι Δ. Μούρτζινου (;) στο Μουσείο Μπενάκη

Mια φίλη βολτάροντας χθες στο Μουσείο Μπενάκη, παρατήρησε σε μια προθήκη ένα μπουζούκι φερόμενο ως “κατασκευή Δ. Μούρτζινου“.

Δεν πρόσεξε την ετικέττα, προνόησε όμως να το φωτογραφήσει με το κινητό.

Προφανώς, δεν μιλάμε για τούτο εδώ.

Δεν νομίζω να έχει αναφερθεί ξανά (αν όχι, διορθώστε με παρακαλώ και αναφέρατε πηγή).

3 «Μου αρέσει»

Κοίτα να δεις που ένα τόσο σημαντικό θέμα περνάει στο ντούκου…
Μακράν από τα ωραιότερα μπουζούκια που έχουν σωθεί σήμερα και το ωραιότερο του Μούρτζινου που έχουμε δει (μετά αυτό που έχει ο Χρήστος ο Σπουρδαλάκης και μετά το άλλο με τους ρόζους στο καπάκι)…

5 «Μου αρέσει»

Εφόσον η λεζάντα λέει «Φέρει το όνομα του κατασκευαστή (; ) Δ. Μουρτζίνος», αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν έχουν αμφιβολία για το όνομα, απλώς δεν ήξεραν αν είναι κατασκευαστής ή κάτι άλλο (π.χ. κτήτορας). Άλλωστε είναι και παρατονισμένο, Μουρτζίνος, άρα δεν τον ήξεραν. Η λεζάντα δεν συντάχτηκε από άνθρωπο που να ξέρει από θέματα οργανοποιίας. Εφόσον εμείς ξέρουμε ότι ο Δ. Μούρτζινος ήταν κατασκευαστής, νομίζω ότι πλέον δεν έχουμε καμία αμφιβολία ότι αυτό το μπουζούκι είναι δικό του. Ιδανικά βέβαια καλό θα ήταν να τραβούσε το μουσείο και μια φτγρ της ετικέτας και να την εξέθετε δίπλα στο ίδιο το όργανο…

(Υ.Γ. Σώζονται ετικέτες που να λένε σκέτα και ξερά Δ. ΜΟΥΡΤΖΙΝΟΣ, και όχι «εργαστήριο μουσικών οργάνων» ή κάτι παρόμοιο;)

1 «Μου αρέσει»

<Σε μια φωτογραφία που τραβήχτηκε στα 1905, και ανήκει στην συλλογή του Μουσείου Μπενάκη, αποτυπώνοντας ο φωτογράφος την οδό Κολοκοτρώνη, διακρίνεται καθαρά η ταμπέλα του οργανοποιείου του Δ, Μούρτζινου.>

την εχουμε αυτη τη φωτο?

την βρηκα ειναι εδω.