Μπουζούκι ή τζουράς;

Παιδιά γεια χαρά
Σκέφτομαι σε κάνα μήνα να αγοράσω ένα τρίχορδο και είμαι μεταξύ τζουρά και μπουζουκιού. Εχω έναν
μπαγλαμά και παίζω αλλά είμαι αρχάριος γενικά στο
χώρο, είναι 7 μήνες που τον έχω. Επειδή τις περισσότερες ώρες παίζω μόνος μου θέλω κι ένα τρίχορδο με πιο πλούσιο ήχο. Θέλω επίσης να αρχίσει το χέρι μου να γλιστράει και ν’αρχίσω να παίζω πιο “εφετζίδικα” - όσο να 'ναι ο μπαγλαμάς δεν προσφέρεται ιδιαίτερα γι’αυτό.
Με τον τζουρά μπορώ να το εξασκήσω αυτό ή καλύτερο
θα ΄ταν ένα μπουζουκάκι; Είναι μεγάλη η διαφορά άμα έχεις συνηθίσει να παίζεις τζουρά για να παίξεις μπουζούκι μετά;
Επίσης αμα παίζω εγώ τζουρά με ένα άλλο μπουζούκι θα με βάζουν πάλι να παίζω ακομπανιαμέντα; :slight_smile:
Τέλος πού θα βρω καλό τζουρά ή μπουζούκι, στην Αθήνα - για φοιτητικό πορτοφόλι.

Μερσί

Γεια χαρά
πάρε μπουζούκι.
Ο τζουράς δεν παίζει ακομπανιαμέντα απλα προσφέρεται για ανοιχτο παίξιμο.
Οπως έπαιζε ο Μουφλουζέλης και ο Γενίτσαρης κουρδίζοντας σε άλλα ντουζένια .
Το κόστος ενός οργάνου είναι ανάλογα με την ποιότητα του χωρίς όμως να την διασφαλίζει.
Υπάρχει ο Σάκης στην Καλλιθέα με φτηνά καλούτσικα όργανα υπάρχουν και οι κατασκευαστές του κέντρου
Βαρλας κλεφτογιάνης κλπ που θέλουν αρκετά λεφτά.
Ψάξε για κανά καλό μεταχειρισμένο τρίχορδο
κι αμα βρείς δώσε γύρω στα 150.000 εφόσον το δεί κάποιος πού να ξέρει.
Αμα θες ντε και καλά τζουρά πουλαω εγω τον δικό
μου.

Αν θέλεις να “στρώσεις” δάχτυλα θα πρέπει να πάρεις ένα μπουζούκι. Μαθαίνοντας σε μπουζούκι, περνάς σχετικά εύκολα στα “παρεμφερή” όργανα. Ο τζουράς δεν προσφέρεται για ασκήσεις δεξιοτεχνίας, επειδή παραείναι μαλακός και το χέρι δεν τρέχει πάνω στο μανίκι.
Τώρα πού θα βρεις μπουζούκι με πλούσιο ήχο και καλό μανίκι σε “φοιτητική” τιμή, είναι ένα ζήτημα. Αν έχεις γνωστούς στο μπουζουκορεμπετοχώρο, ρίξτους σύρμα και περίμενε για κανά μεταχειρισμένο. Δυστυχώς και με 200 χιλιάρικα μπουζούκι καινούργιο της προκοπής δε βρίσκεις.
Ακόμα κι αν διαθέσεις πολλά λεφτά, πάλι μεταχειρισμένο σου προτείνω να πάρεις. Οι σύγχρονοι οργανοποιοί είναι (στην πλειοψηφία τους) “πιασοκωλάδες”. Αν ζούσε ο Ζοζέφ έπρεπε αναλογικά να πουλάει τα μπουζούκια του …δύο εκατομμύρια!
Εκτός αυτού, το καινούργιο μπουζούκι είναι λαχείο. Ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου βγει τόσο καλό, όσο το πλήρωσες. Αν ένα μπουζούκι περάσει μια τριετία (όσο παλιότερο τόσο το καλύτερο) κατασταλάζει, όσο αφορά τη συμπεριφορά των ξύλων του.

Μ’αρέσει όμως πολύ αυτός ο ήχος του τζουρά…
Οσο για το όργανο δε μιλάω για να πάρω κορυφή, μιλάω για ένα σχετικά καλό για να μάθω. Διακόσιες χήνες μακάρι να μπορούσα να τις δώσω αλλά πού. Αυτός ο Σάκης στην Καλλιθέα πού ακριβώς είναι; Για Πειραιά είχε πάρει το μάτι κάτι παλιότερα εδώ πέρα…

Γιάννη επειδή είχα (και ακόμα έχω) τις ίδιες απορίες και ανησχίες θα σε απογοητεύσω λίγο συμφωνόντας με τον ʼρη. Δυστυχώς είναι λίγο δύσκολο να βρεις αξιόπιστο όργανο και σε προσιτή τιμή και όπως πόλύ σωστά λέει ο ʼρης οι τιμές είναι αστρονομικές… Φαντάσου ότι όσο ήμουν φοιτητής εξαιτίας των αντίστοιχων προβλημάτων (με κύριο το οικονομικό) είχα ένα μπουζούκι Μοναστηρακίου εντελώς της πλάκας, έπιπλο τελείως-κομοδίνο ρε παιδί μου. Μέσω ενός φίλου αγόρασα ένα από τον Πρόκο στο Περιστέρι που για τα λεφτά του (130.000) φαίνεται αρκετά αξιόπιστο. Όπως πάλι πολύ σωστά λεέι ο ʼρης, ο χρόνος θα δείξει…

WWW.SAKIS.GR
Eχει σκαφτούς τζουραδες απο παντογράφο με παλίσανδρο στην ταστιέρα γύρω στα 80.000
και ανεβαίνει αναλόγως .
Κατα την γνώμη μου μην βιαστείς καταλαβαίνω οτι ψάχνεσαι έντονα στο θέμα της τιμής και μπορεί να φορτωθείς καμμιά μπουρούχα.

<FONT FACE=“SYMBOL”>Prin apo 7 cronia hmoun akribwV sthn idia fash pou eisai esu Giannh twra. Epaiza gia ena crono me ena mpouzouki thV plakaV kai hqela na parw kati ligo kalutero. Eica sth diaqesh mou mecri ekato ciliarika (Tote! pou lene kai oi palioi.) Oute eica skeftei na parw tzoura. OmwV otan arcisa na yacnw den mporousa na brw ena kalo mpouzouki gia ta lefta pou eica kai entelwV tucaia brhka enan tzoura pou mou arese polu. Mia kai qa efeyga gia Amerikh den mporousa na perimenw kai ton phra. Na poioV einai loipon o apologismoV. Nomizw oti an gurnousa pisw sto crono qa epairna mpouzouki. To problhma den einai sto aristero to ceri, mia kai o tzouraV ecei to idio mhkoV me to mpouzouki. To problhma einai sto dexi ceri, sta tremoula dhladh kai stiV trilieV oi opoieV den bgainoun oso eukola bgainoun sto mpouzouki. Akoma kai thn pena prepei na thn pianeiV ligo diaforetika. H gnwmh mou, wV paqwV kai maqwV einai na pareiV mpouzouki.

Twra, h alhqeia einai oti to na pareiV kainourio organo einai risko. PantwV egw qa koitousa duo pragmata. Prwton, na sigoureuteiV oti to organo einai malako kai oti oi cordeV den einai polu panw apo thn tastiera. To deutero kai kata th gnwmh mou pio shmantiko einai na deiV an to organo canei sta yhla. Otan loipon paV na deiV kapoio organo pare ena kourdisthri, kourdise to mpouzouki kai meta paixe to SOL to LA ktl. na deiV an ontwV bgainei SOL kai LA. Kane to idio kai stiV yhleV noteV. DeV dhladh an to dwdekato tasto bgazei RE. Apo to 15 tasto kai meta mallon qa cenei to organo alla den peirazei. Oti dineiV pairneiV. Nomizw oti an to organo plhrei tiV duo parametrouV pou sou eipa qa kanei th douleia tou gia th fash pou eisai. An suneciseiV na paizeiV kai beltiwqeiV tote se duo cronia pairneiV kati kalutero.
GiannhV

ParepiptontwV o tzouraV pou phra bghke kaloV, propolemikoV pou leei kai o KourounhV, alla o organopoioV einai apo th Qessalonikh kai nomizw oti aposurqhke prin duo tria cronia. </FONT>

Δεν παύει (ο τζουράς) να είναι “ειδικό όργανο”, με ρεπερτόριο μάλλον μπαγλαμαδίστικο. Ούτε Τσιτσάνη, ούτε τα μισά του Μάρκου, πόσο μάλλον τα πιό σύγχρονα κ.λπ.

Κι εγώ τζουραδάκο παίζω τώρα τελευταία καθότι το μπουζούκι είναι στο… συνεργείο.

Απολογισμός;

Αγανάχτησα!

Καλός και άγιος ο τζουράς, αλλά το παίξιμο είναι ΑΛΛΟ! Από εδώ το παλεύω, από εκεί… τίποτα. Είναι και εντελώς διαφορετικός κι από τον ταμπουρά μου πανάθεμά τον – τον οποίο τον είχα “νικήσει” κάποτε.

Πάρε μπούζουκον παιδί μου.

Μη τα συζητάς τα άλλα.

Στην πορεία (όταν πλουτίσεις) πάρε και το τζουρά πάρε και το πιάνο με τις ενιά ουρές, πάρτα όλα!

ΚΚ

re paidia eimai kainourios kai entelos asxetos apo organa!
thelo na arxiso kati kai den mporo na apofasiso an thelo tzoura mpaglama h trixordo mpouzouki.
katarxas tha hthela na moy proteinete ti apo ta tria na arxiso meta apo pou na agoraso to organo kai telos na mou proteinete kana kalo daskalako!

eyxaristo prokatabolika!
stefanos

Αγαπητέ Στέφανε,
απαντώντας στο ερώτημά σου, προσθέτω κι εγώ τη γνώμη μου σε όσα είπαν και οι προηγούμενοι Forum-ίστες (συγχωρείστε μου την έκφραση) και σου προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα να μάθεις πρώτα μπουζούκι. Και αυτό γιατί το μπουζούκι σου επιτρέπει να αποδώσεις καλύτερα ασυγκρίτως περισσότερα τραγούδια από ότι ο τζουράς ή ο μπαγλαμάς. Εκτός αυτού ξέροντας να παίζεις μπουζούκι περνάς εύκολα στα άλλα δύο όργανα. Φυσικά υπάρχουν αρκετά τραγούδια που αποδίδονται πιο καλά με τζουρά ή μπαγλαμά.
Με το μπουζούκι εξ άλλου μπορείς να αποδώσεις καλύτερα και άλλα τραγούδια εκτός από ρεμπέτικα ή λαϊκά (ήμαρτον, αλλά η μουσική είναι ένας χαώδης και ονειρικός κόσμος) τα οποία όμως βασίζονται σε αυτά, π.χ. Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Ξαρχάκο, κ.λπ.
Οι μουσικές αναζητήσεις φυσικά δεν σταματάνε πουθενά και μπορούν να γίνουν με οποιοδήποτε όργανο (φαντάζομαι πως αρκετοί θα έχουν δει μουσικούς που παίζουν μουσική με πριόνι).
Έτσι λοιπόν ανάλογα με τη διάθεση σου για μουσική κανείς δε σ’ εμποδίζεις να «ανοιχτείς» αργότερα σε τζουρά, μπαγλαμά ή οποιοδήποτε άλλο όργανο.
Στο ερώτημά σου για κάποιο δάσκαλο θα σου πρότεινα το Σπύρο το Γκούμα, έναν εξαιρετικό τρίχορδο μπουζουξή και ολοκληρωμένο μουσικό, ο οποίος έχει και πολύ καλή θεωρητική κατάρτιση. Θα σε μάθει πρώτα απ’ όλα να βγάζεις από το όργανο τον καλύτερο ήχο που αυτό σου επιτρέπει και μετά όλα τα υπόλοιπα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες σου αγαπητε λεωνιδα αλλα επειδη οπως ειπα και στο προηγουμενο μυνημα μου ειμαι εντελως αρχαριος και μπορει να με πιασουν κοροιδο,μηπως ξερεις και κανεναν κατασκευαστη μπουζουκιων,τζουραδων,μπαγλαμαδων να μου προτεινεις,επισης να μου πεισ αν μπορεις και την τιμη τους αν την ξερεις!
ευχαριστω ξανα για την απαντηση σου!
στεφανος

steve,
πολυ καλος κατασκευαστης: Γιαννης Καρβουνης

Κυπρου 49 Νικαια 4254052

Το να σου αναφέρουμε 3-4 μαστόρους, δε λέει τίποτα. Ολα εξαρτώνται από τα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να “ρίξεις”.
Στα ακριβά όργανα, θα σου προταθούν οι …συνήθεις ύποπτοι: Καρβούνης, Κλεφτογιάννης, Βαρλάς, Ρεμούνδος, Σπορδαλάκης, Μπρας, Τσακιριάν και δυο-τρία ακόμα ονόματα. Για όλους αυτούς θ’ ακούσεις και καλές, και κακές κριτικές. Είτε πας με κάποιον γνωστό (μεσάζοντα) είτε μόνος σου, το ρίσκο υπάρχει πάντα.
Σε πιο φτηνή λύση (130-200 χιλ.) οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες. Παρόλα αυτά, υπάρχει ο Σελασίδης στην Κοκκινιά (στη Τζαβέλλα). Μπορείς να φτιάξεις σ’ αυτόν ένα όργανο, που τουλάχιστον θα “σέβεται τον εαυτό του”.
Αν είσαι σίγουρος ότι έχεις το μεράκι να τραβήξεις την πορεία σου με το όργανο και …όπου σε βγάλει, τότε πας στην “ακριβή” λύση. Αν θες να …δοκιμάσεις την τύχη σου, τότε ακούμπα μια 150άρα και στην πορεία …βλέπεις.
Καλή τύχη.
ΑΝ

ΥΓ. Η άποψή μου για την αγορά ενός μπουζουκιού είναι “δηλωμένη” στο forum, τουλάχιστον 15 φορές. Παρόλα αυτά την ξαναλέω:
Η καλύτερη λύση είναι η αγορά μεταχειρισμένου. Αν ανατρέξεις σε παλιότερες συζητήσεις, θα δεις και τα επιχειρήματά μου.

Από το http://www.enet.gr/xe/415010003.htm αντιγράφω:
ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ τρίχορδο, επαγγελματικό, τιμή ευκαιρίας Τηλ. 7292221
ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ τζουράδες, μπαγλαμάδες, χειροποίητα, από εργαστήριο, πωλούνται σε τιμή ευκαιρίας Τηλ. 7787484, 097/7406272
ΤΖΟΥΡΑΣ πωλείται 100.000 δρχ. ή ανταλλάσσεται με μπουζούκι, 8χορδο Τηλ. 4944277, 17.00 - 22.00

Οπως καταλαβαίνεις, συμφωνώ με τον ΑΝ για τα περι “μεταχειρισμένου” ή “έτοιμου-κρεμασμένου-στο-τσιγκέλι-να-το-ξεκρεμάσεις-να-το-παίξεις-κι-αν-σ’αρέσει-να-το-πληρώσεις-και-να-φύγεις-με-το-όργανο-στη-μασχάλη”.

PAIDIA ENAS GIANNIS SAMOYLIAN H KAPOS ETSI TELOS PANTON STO MONASTIRAKI EINAI KALOS GIA AYTA TA ORGANA?POYLAEI TON TZOYRA PERIPOY 45.000DRX.
POIA EINAI H GNOMH SAS?
TI NA KANO GIA NA DO AN EINAI KALOS?
SOTO EYXARISTO GIA THN PROSFORA THA DOYME!
THANKS

Προς Γιώργο:
Ένας επιζών συνθέτης του Ρεμπέτικου μου είχε πει κάποτε οταν ψαχνόμουν για φτηνό όργανο: “Αυτά αγόρι μου είναι της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη”. Όπως έχει ξαμαειπωθεί (από τον ʼρη και τον Κ.Κ. αν θυμάμαι καλά) η καλύτερη πρόταση έχει να κάνει με την αγορά μεταχειρισμένου οργάνου! Βρες ένα φιλαράκι σου που κατέχει πέντε πράματα και βγες στη γύρα! Αν πάλι σε χαλάει το παλιό όργανο και γουστάρεις φρέσκο έχε στον νου σου ότι ψωνίζοντας από μαγαζιά τύπου Νάκα (που συνεργάζονται με κάποιον ανώνυμο κατασκευαστή που τους τα δίνει με το κιλό) πληρώνεις μεσάζοντες, βιτρίνες και τα ρέστα! ʼσε που όταν το όργανο παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα άντε να βρεις τον “μπαμπά” του οργάνου και το δίκιο σου! Ελπίζω να βοήθησα!

ΥΓ: Τώρα με τα Ευρώ τραγούδια τύπου “Ματσάκια Πεντοχίλιαρα” αποκτούν ακόμα πιο ξεχωριστή σημασία!
Καλή χρονιά σε όλους!

Τα καλυτερα τα μπουζουκια εχει ο Χριστοφορος ο Μπρας και σε πολυ καλη τιμη του Πορτοκαλογλου αυτος τα χει κανει νομιζω μενει στο Μενιδι Γεροβουνι κατι ειχα παει παλια και μου κανε ενα τζουρα αψογο! δεν εχω ομως το τηλεφωνο του!

ELA RE DEN EXEIS TO NOYMERO TOY XRISTOY TOY MPRA! KAI GIATI DEN MOY TO EXEIS PEI RE KAI EGO AKOMA SE AYTON PAO! TO TEL. TOY EINAI EINAI 6937778429, TO TZOYRADAKI POY SOY XE KANEI APSOGO HTAN STEILE TA XAIRETISMATA MOY STH MARIA! MOLIS ERTHO ELLADA ELPIZO NA TA POYME APO KONTA!