Μπορούν να επισκευαστούν όλες οι ζημιές του μπουζουκιού;;

Καλημέρα
Έχω ένα μπουζούκι πολλών χρόνων μα έχει ζημιές αρκετές
Ανοιγμένο ( αποκολλημένο το σκαφίδι)
Ο καβαλάρης είναι προβληματικός
Όταν το πρωτοαγόρασα κάποια μέρα το τάστο γύρισε προς τα μέσα και μου “σιδέρωσαν” το καπάκι (τουλάχιστον έτσι μου είπαν) Από τότε το καπάκι κοντά στο σημείο της ένωσης με τα τάστα είναι κατσαρό και νομίζω τώρα είναι περισσότερο
Παρ όλ αυτά οι χορδές δεν ακουμπούν πουθενά και δεν μοιάζει σκευρωμένο
Μπορει ν αλλάξει το καπάκι;
Με το σκαφίδι τι γίνεται, επισκευάζεται;
Μπορούν όλα να επισκευαστούν σε ένα όργανο ή όχι; (αυτό με τρώει περισσότερο)
Ξέρετε κάποιον πολύ καλό οργανοποιό;

Τα πάντα επισκευάζονται σήμερα, το ζήτημα είναι αν σε συμφέρει από πλευράς κόστους.

Από οργανοποιούς:

  1. Παναγιώτης Καφετζόπουλος (Εξάρχεια), αλλά πρέπει να τα μιλήσεις μαζί του, γιατί ασχολείται κυρίως με επισκευές δικών του οργάνων.

  2. Τάσος Θεοδωράκης (Σαλονίκη). Ανασταίνει και νεκρούς!

ΥΓ Δώσε στοιχεία και φώτο από το οργανάκι…

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Το όργανο είναι Αθήνα, μένω μόνιμα Τήνο!
Σύντομα ελπίζω να βάλω φωτογραφίες :slight_smile:
Το θέμα μου είναι συναισθηματικό μα και το όργανο δεν μπορώ να το δω σαν ένα άψυχο αντικείμενο και να το παραπετάξω!
Καταλαβαίνεις, ε;
Θα δω τι θα κάνω χρηματικά κ΄απως θα το βολέψω
Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Ο Παναγιώτης Καφετζόπουλος έχει δηλώσει ότι δεν δέχεται για επισκευή όργανα άλλων κατασκευαστών. Εγώ έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος στο παρελθόν (αρκετά χρόνια πριν) από τον Γιώργο Καρελλά. Μου έχει κάνει εκτεταμένη γενική επισκευή σε (δευτεροκλασάτο) όργανο Ζοζέφ δεκαετίας 60 με πολύ καλά αποτελέσματα και πολύ λογική χρέωση, καθώς και μία μικροεπισκευή σε πολίτικο λαούτο φτηνής κατασκευής, που τρύπησε στο σκάφος από πέσιμο.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη λοιπόν :slight_smile:
Θα ψάξω και αυτόν, ευχαριστώ!

Συμφωνώ απολύτως.

Στον Ραπακούσιο (Αθήνα, Παγκράτι) έχω δει αρκετές φορές να του φέρνουν όργανα σε μορφή που θα τα 'χες για ανεπανόρθωτα, και να τα συνεφέρνει.

Έχω δε διαπιστώσει ότι, αρκετές φορές, οι ζημιές που θα μας τρομάξουν περισσότερο (π.χ. το όργανο έσπασε στα τέσσερα!) δεν είναι αυτές που θα τρομάξουν ένα μάστορα.

Ψάχνω κ΄ για Ραπακούσιο λοιπόν, αλλά το όνομά του ποιό είναι, μήπως το γνωρίζεις;
Ευχαριστώ :slight_smile:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:35 —

Μ! Εντάξει το βρήκα :slight_smile:

Φίλε Ρετσίνα,

στον παρακάτω σύνδεσμο θα δεις μια φετινή επισκευή του Καφετζόπουλου σε μή-δικό του όργανο:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=25899

Μίλα απευθείας με τον οργανοποιό, αν θα δεχθεί και πόσα γυρεύει, και μήν ακούς το κοντό και το μακρύ του καθενός…

Ήδη του τηλεφώνησα, έχει αυτόματο τηλεφωνητή, θα προσπαθήσω ξανά!
Μόλις τελειώσω το σχόλιο θα παρακολουθήσω το βίντεο
Είμαι ευγνώμων!!

Δες και στον εξαιρετικό Νίκο Φρονιμόπουλο!
Μια κιθάρα 100 ετών μου την έκανε από πανούκλα, κούκλα! Δες στο blog μου εδώ στο φόρουμ λεπτομέρειες (σε 4 άρθρα)…

Αριστούργημα την έκανε!!!
Ο δε πωλητής της, στο ebay, μάλλον δεν ήξερε τι του γινόταν

Θα ψάξω και τον Φρονιμόπουλο, λοιπόν!
Πολλές ευχαριστίες!

Η αλήθεια είναι,πως εδώ στο νησί και μη έχοντας εύκολη πρόσβαση σε Αθήνα θα μου ήταν πολύ δύσκολο να βρω οργανοποιούς καλούς, χωρίς τη βοήθειά των μελών του φόρουμ :slight_smile:

μια και πέσανε ήδη τόσα ονόματα στο τραπέζι…
εκτός από τους προαναφερθέντες καλούς οργανοποιούς, ειδικά για επισκευές παλιών οργάνων προτείνω τον μιχάλη μουντάκη (κολωνού 17 στο μεταξουργείο, 2105245283).

Ο φρονιμόπουλος έχει επισκευάσει και τον ταμπουρά του Μακρυγιάννη και πολλά όργανα ζοζέφ και μη, ο άνθρωπος δηλαδή είναι από τους τοπ. Φαντάζομαι και οι άλλοι μάστορες…

Φίλοι μου ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε
Θα σας απαντούσα νωρίτερα μα η σύνδεση στο ίντερνετ σέρνεται αυτές τις ημέρες (πολλοί οι επισκέπτες στο χωριό)
Σας χαιρετώ!!