Μπαγλαμάδες του Στάμκου

@anon81897664 θα μου κάνεις μια χαρη , αν έχεις μπαγλαμαδακι με 200-250€ μαζικης παραγωγης , πες μου τι διάφορα είχαν τα δύο μεταξύ του στον ήχο (η απάντηση είναι στο σχολιο του Κώστα στην ανάρτηση που είχα δημιουργήσει αλλά δεν ξέρω πως να απαντήσω σε αυτο)

φυσικα , δεν εχω αγορασει μαζικης παραγωγης αλλα εχω παιξει πολλα, το μαζικης παραγωγης παρολο που μπορει να φωναζει που λεμε, εχει μεγαλη ελλειψη στην ποιοτητα του ηχου, στο σκασιμο, στη καθαροτητα, στο sustain, στην σκληροτητα της χορδης . Γενικα τα χειροποιητα εχουν αλλο ηχο αλλα και μεγαλυτερες αντοχες
παντα φιλικα !

Λοιπόν , δεν αμφισβητησα πότε ότι τα χειροποιητα είναι καλύτερα , απλά είπα ότι ένα χειροποιητο με 200€ και ένα μαζικης παραγωγης με 200€ είναι το ίδιο , αφού 200 € είναι λιγα για μουσικό όργανο . Διόρθωσε με αν είμαι λάθος

οχι οχι , κατα τη γνωμη μου ενα μαζικης παραγωγης που εχω στο μυαλο μου των 320 ευρω ηταν πολυ χειροτερος απ του σταμκου με 250

Ήχος διαφορετικος η καλύτερος , αντοχη για αυτους που απλά δεν προσέχουν κρατωντας το όργανο ; Ξεκαθαρισε μου

Ευχαριστώ που μου το λες

1 «Μου αρέσει»

συγγνωμη, καλυτερος εννοουσα . Αντοχη εννοω και απο θεμα σκευρωματος, αντοχη σε πτωσεις , αντοχη γενικα να κρατησει σε βαθος χρονου την καθαροτητα του ηχου. ελπιζω να ελυσα την απορια

Ευχαριστώ Κώστα , μου την ελυσες την απορια !

τιποτα χαρη , μη το συζητας για να μαθαινουμε ειμαστε εδω, και εγω μαθαινω ακομα δεν τα ξερω πολλα πραγματα

1 «Μου αρέσει»

για να επιστρεψω στο θεμα, αφου εκανα την ερευνα για τον σταμκο τελικα. εχει κανεις σας μπαγλαμα χουφτας η του σταμκου για πωληση?
αν εχετε ομως πρεπει να περιμενετε να πουλησω εναν αλλο μπαγλαμα μου γθα να μπορω να το παρω :sweat_smile:

Αυτό το θέμα ίσως σε βοηθήσει στο να βρεις και άλλους κατασκευαστες , δεν το διαβασα , κάνε εσύ ψακτικη αν θέλεις!

1 «Μου αρέσει»

εισαι ωραιος αδελφε μου σε ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Αφού έψαξα (λίγο) το θέμα κατεληξα ότι οι καλύτεροι (γνωστοί) οργανοποιοι είναι ο Κατσιφης και ο Καρρελας . Βέβαια , πολλές φορές άγνωστοι οργανοποιοι είναι καλύτεροι από τους γνωστούς , κατέβα μια βόλτα σε μια γειτονιά στην περιοχή σου με οργανοποιους και αν δεν έχεις καταλήξει ακόμα ψαξτο και ετσι

Αν δεν έπαιζα μπουζούκι θα έπαιζα σίγουρα μπαγλαμαδακι χούφτας , ίσως αν κάποτε μάθω καλά μπουζούκι , αφού τώρα με το σχολείο δεν έχω χρόνο , να μάθω κι αυτό , είναι παρόμοια νομιζω

Το ίδιο είναι απλά σε μικρή κλίμακα , αυτό είδα και εγώ για του σ κατασκευαστές , αλλά δεν βλέπω να έχουν χούφτας … χούφτας η αν πάρω μεγάλο θα πάρω του Στάμκου . Θα το ψάξω και εγώ λίγο ακόμα , να δούμε και μήπως απαντήσει κανένα άλλο μελος

1 «Μου αρέσει»

Και λιγότερα τάστα , σωστα;

Αφού φαίνεται εξαρχής ότι έχεις κατασταλάξει στο Στάμκο.Τί το κουράζουμε το θέμα και φτάσαμε τα 38 posts χωρίς ουσία?

1 «Μου αρέσει»

Συζήτηση να γίνεται !!! Μπορεί να βρει και κάτι καλύτερο…

Και αν μας αρέσει , έστω έχουμε και αυτό το “φτηνιαρικο” όργανο …και τα έχετε υποτιμησει λίγο τα φτηνιαρικα , αν τα πάρεις από σωστό μαγαζί , μια χαρά είναι τελικά , γιατι , τα πάντα φτηνιαρικα θα τα θεωρούμε , ας κάνουν την δουλειά τους και νταξει

Εγώ θα σου πρότεινα για μπαγλαμαδάκι να επικοινωνήσεις και με τον Μάνο τον Τουρπάλη που είναι μέλος του φόρουμ. Έχει φτιάξει κάποια μπαγλαμαδάκια χούφτα που πραγματικά ξεχωρίζουν. Σου βάζω το λινκ να πάρεις μια ιδέα. Ρώτα τον τιμή δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Υ.Γ. Δεν ξέρω που μένεις αλλά ο Μάνος είναι Θεσσαλονίκη.

3 «Μου αρέσει»