Κατασκευαστές μπαγλαμά

Γεία χαρά

Το ξέρω οτι έχει πέσει κουβέντα στο forum γύρω απο την αγορά μπαγλαμά.
Δεν έχω πέσει σε post όμως που να διαβάσω οτι ο Α ή ο Β είναι καλός στη κατασκευή του μπαγλαμά.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος/-οι οργανοποιός/-οί που έχουν φήμη για τους μπαγλαμάδες τους ή αυτο πέφτει στη γενικότερη κατηγορία “αφού φτιάχνει καλά μπουζούκια, φτιάχνει και καλούς τζουράδες ή μπαγλαμάδες”.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Ευχαριστώ

Κανεις ρε δεν απανταει στο παιδι?Εγω ειμαι απο επαρχια φιλαρακι μου και δεν γνωριζω καλα.Νομιζω ομως οτι αν πας σε μαγαζια και δοκιμαζεις, θα βρεις αυτο που ζητας.Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι επωνυμου κατασκευαστη.Οτι σου λεει το αυτι σου ( και η τσεπη σου) να παρεις

Συμφωνώ με το Κώστα υπάρχουν αρκετοί άσημοι κατασκευαστές που μπορουν να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα αλλά μπορείς να εμπιστευτείς και τους καλόυς επώνυμους που το αποτέλεσμα θα είναι ιδιαίτερα καλό. Μια συμβουλη που σου δίνω είναι να κινήσεις γη και ουρανό και να μην επαναπαυθείς με το πρώτο που θα συναντήσεις και λόγω ενθουσιασμό. Καλή επιτυχία.

συμφωνω και εγω με τον κωστα,να γυρισεις μαγαζια και οποιο γουσταρεις στο αυτι αυτο να παρεις.εννοειται οτι δεν χρειαζεται να ειναι ακριβο!!

Καρελλας,οικονομικοί και χειροποίητοι.

Μπορεις να επισκεφτεις το εργαστηριο του κ.Δημητρη στο Αιγαλεω,Λογοθετου 12 & Παναγοπουλου τηλ.2105906340!Τεραστεια ποικιλια σε μπαγλαμαδες χειροποιητους επαγγελματικους αριστης ποιοτητας!Ριξε και μια ματια στο www.thebouzoukishop.gr

//youtu.be/vKBAF4YkKcE

http://www.p-zaranis.gr/baglama.htm

Καρελλας, οταν ακούσεις τον ηχο τους δεν θα χρειαστεις δευτερη σκεψη

εγω φιλε εκανα ενα μπαγλαμα ονειρο απο ενα Καρδιτσιωτη κατασκευαστη τον Γαζετα Θεοφιλο. ειναι πολυ μελωδικος και εκανε πολυ προσεχτικη δουλεια με 400 ευρω. αυτοι που κανουν θεωρητικα καλα μπουζουκια και ειναι γνωστοι δεν ειναι σιγουρο οτι κατασκευαζουν και καλους μπαγλαμαδες. αν θελεις ανεβαζω και φωτο να δεις και να σου δωσω πληροφοριες

Αυτες ειναι φωτο απο το μπαγλαμα που σου λεγα φιλε μου

Απο τζουραδες τι λεει ο καρελλας ρε φιλαρακι??? ενδιαφερομαι για καποιον οικονομικο της ταξεως 300-500ευρο, ειδα καποια οργανακια του στο σαιτ του και μου αρεσουν πολυ τουλαχιστον απο πρωτη οψη.

Εχω τον 4το τζουρά στην Ιστοσελίδα του (με το μαρκεντερί και το κέδρινο καπάκι) και εκτος απο πανέμορφο όργανο έχει και υπέροχο ήχο, ειδικά στο δύσκολο κλίμα του Λονδίνου. Το μήκος χορδής είναι περίπου 64, αρκετά μεγάλο για τζουρά. Δεν ξέρω όμως αν θα βρεις όργανο δικό του με 500 ευρώ. Μπορείς πάντα να τον ρωτήσεις μέσω της ιστοσελίδας του.

ποσο τον πηρες δηλαδη???

η ιστοσελίδα του έχει και τιμές…

Αμαν Αμαν, τι ομορφο οργανακι ειναι αυτο;;;;

Δηλαδη στα 1000 ευρο παιζουν ολα ε???

Καταπληκτικό το όργανο που απεικονίζεται. Μπράβο στον κατασκευαστη και καλές πενιές

γεια σασ…παιζω χρονια μπουζουκι αλλα στο μπαλαμα ειμαι καινουργιοσ ηθελα πληροφοριεσ για χορδεσ…μαρκεσ? χυμα?

Εγω βαζω χορδες μαντολινου της Σονατα χυμα. Δοκιμασε τες, νομιζω πως αξιζει.

ιδιο μηκοσ εχουνε…?