Κατασκευαστές μπαγλαμά

δεν γνωριζω αν διαφερει το μηκος και ποσο παντως οι χορδες κανουν για μπαγλαμα. Αλλιως παρε χορδες για μπαγλαμα τις μαστρο. δεν τις εχω δοκιμασει αλλα απ οσο ξερω ειναι καλες.

μαστρο φιλε δοκιμασμενες.

Kalhspera se olous! Eimai kainourios sto site kai genikotera kai sthn enasxolhsh me th mousikh! Prosfata ksekinhsa na ftiaxnw ena mpaglama apo karidia opou na nai ton oloklirwnw, rwtaw kai ena organopoio kai mou leei merika pragmata, wstoso den exw vrei kpou plirofories g tis diastaseis tou mpaglama k t tzoura (pou thelw na ftiaksw meta), gia na vgalw ena patron na to exw san protipo. Twra pou ftiaxnw thn tastiera de xerw tis apostaseis pou exoun t tasta metaksi tous, kserw oti apo to panw st katw kavalarh prepei na einai toulaxiston 32 ekatosta gia to mpaglama, alla de xerw tis apostaseis metaksi twn tastwn to vathos tou skafous to platos tou mpratsou klp kai t ipologizw distixws st tixh h me t mati! Mhpws kapoios mporei na me voithisei? To e-mail mou an thelei kaneis na mou steilei plirofories einai spnikolidakis@gmail.com .

Από συντονιστή: Δεν χρησιμοποιούμε αγγλικό πληκτρολόγιο στο φόρουμ!

Για την κατασκευή μπαγλάμα βρήκα ένα link από μια πτυχιακή εργασία.Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπει στο φόρουμ.

http://www.wfdt.teilar.gr/papers/ptyxiakes/Sardis_Papachristopoulou.pdf

Βρίσκομαι και εγώ στη διαδικασία αναζήτησης για αγορά ενός καινούριου μπαγλαμά, καθώς αυτός που έχω είναι “φτηνιάρικος” μιας και ήταν δώρο στα εφηβικά μου χρόνια. Τα τελευταία 2 χρόνια που ασχολούμαι επαγγελματικά και τον έχω χρησιμοποιήσει πολύ ελαττώματα όπως κακά κλειδιά, μικρή ρόδα(τρύπα) και χοντρό καπάκι είναι εμφανή.
Βασικό χαρακτηριστικό που ψάχνω, να είναι φωνακλάς, γι αυτό και προσανατολίζομαι προς τη λύση του σκαφτού και όχι με δούγιες όπως αυτός που έχω τώρα και να έχει καλά κλειδιά ώστε να μην ξεκουρδίζεται. Ωστόσο επειδή το καλοκαίρι θα διαθέσω σημαντικό ποσό για την κατασκευή 3χορδου μπουζουκιού οικονομικά δεν θέλω να ξεφύγω πολύ πάνω από τα 150?.
Μιας και δεν ζω στην Αθήνα όπου οι πηγές αγοράς είναι πάρα πολλές ψάχνω προσεκτικά ώστε να ανέβω αυθημερόν κάποια μέρα για την αγορά του. Εδώ στην Πάτρα επισκέφθηκα τον οργανοποιό Βαγενά, ο οποίος μου έδειξε 2-3 αλλά ήταν χωρίς χορδές οπότε και δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Σε κοινά μουσικά μαγαζιά όπως ο Νάκας, ο Στόλλας και άλλα μικρότερα δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάξω καθώς φαντάζομαι πως θα έχουν παραπλήσια όργανα στο δικό μου.
Τα καταστήματα που έχουν παραθέσει οι φίλοι πιο πάνω φαίνονται αρκετά προσεγγίσιμα από θέμα γκάμας και τιμής. Κάθε επιπλέον πληροφορία τόσο για αυτά, όσο και για άλλα μαγαζιά θα ήταν πολύτιμη μιας και δεν γνωρίζω πολλούς κατασκευαστές.

Πάρε από Μάτσικα. Έχω τον μικρότερο που βγάζει και από φωνή;…φωνάρα!!!

Καλησπέρα Δημήτρη.
Τον Μάτσικα τον έχω ήδη στη λίστα, μιας και βολεύει κιόλας λόγω τοποθεσίας. Έχω δει στη σελίδα του πως έχει αρκετούς στο εύρος τιμών που ψάχνω. Ο δικός σου πόσο κόστισε;

καλησπερα και απο μενα
επειδη και εγω ενδιαφερομαι για μπαγλαμα
ο ματσικας εχει φθηνους και καλης ποιοτητας?
γιατι απο οτι ειδα στον καρελα εχει πολυ ακριβους
ψαχνω απο 150 ευρω και κατω γιαυτο

Φιλε Νικο εγω απο Ματσικα εχω μπαγλαμα,εργαλειο,που τον πηρα στα 350…Με !50 ευρω αμφιβαλλω τι μπορεις να παρεις…Μπορεις να ψαξεις στις αγγελλιες του φορουμ αν υπαρχει κανας μεταχειρισμενος…

σε ευχαριστω φιλε γιαννη
ναι και εγω για μεταχειρισμενο ψαχνω γιατι θα ειναι σιγουρα καλυτερος ενας μεταχειρισμενος 200 ευρω που μπορει να πουληθει 100 ευρω
απο εναν καινουριο 120-150 ευρω ευρω
δεν ξερω αν με καταννοεις
o laikos μου πε οτι πουλλαει μεταχειρισμενο στα 100 ευρω αλλα μενει μυτιληνη και δεν θελω να παρω εναν μπαγλαμα που να μην τον εχω δει και ακουσει
γιαυτο ψαχνω λιγο πριν καταληξω στον laiko

Με 150 ευρά τράβα Μάτσικα με κλειστά μάτια. Τόσο τον είχα πάρει εγώ.

αν το λες σε μενα
θα ναι καλος ομως καινουριος μπαγλαμας με 150 ευρω

Νικος 95
Εχει μια σημερινη αγγελια για μπαγλαμα.Ριξε μια ματια.

ναι φιλε μου την ειδα εχω μιλησει με το παιδι
ευχαριστω πολυ παντως

Ξέρει κανείς η οδ. Αλιπέδου στον Πειραιά τι λέει από μπαγλαμάδες;

Από μέτριους έως αξιοπρεπείς.

polu omorfh fwnh exeis re gkarntasi!.. xairethsmata apo Frankourth!!!

Γιάννη, να μην γράφεις με greeklish. Εάν δεν μπορείς τότε να χρησιμοποιείς αυτό.

Φοβερους μπαγλαμαδες, αισθητικα τουλαχιστον φτιαχνει ο Γιαννης Αλεξανδρης στην Θεσσαλονικη.

http://sites.google.com/site/alexandrisjannis/Home/ouds/greek-traditional-lute/lavdas/lyras/bouzouki-family

Όντως, πολύ όμορφα και ιδιαίτερα όργανα