Αγορά μπαγλαμά

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους ρεμπέτες… και μιας και είμαι και νέο μέλος στην παρέα σας Καλώς με βρήκατε… :088:… Λοιποοοοόν… Άρχισα να ασχολούμαι με το μπουζούκι πριν 2 χρόνια αγοράζοντας ένα μαθητικό μπουζουκάκι της πλάκας έτσι για να δω πως θα πάει… Τελικά έχω καταλήξει να ασχολούμαι μαζί του καθημερινά πάνω από μια ώρα έχοντας όλο και περισσότερο κέφι να βγάλω όλο και περισσότερα κομμάτια (μιας και μαθαίνω μόνος μου), αν και το όργανο είναι “άθλιο” από θέμα ποιότητας (Εις γνώσην μου)… Με τον καιρό όμως με μάγεψε ο παλιός κόσμος του ρεμπέτικου (Δελιάς, Γενίτσαρης κτλ) και αποφάσισα να “χτυπήσω” κανένα μπαγλαμαδάκι σε 2-3 μήνες από τώρα… Με την μέχρι τώρα έρευνα αγοράς έχω καταλήξει σε 2 μοντελάκια του Μάτσικα… (1): http://www.matsikas.gr/Product-%CE%9C%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%9B%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%A3-%CE%9D%CE%BF2%CE%91%CE%94-%CE%9C%CE%95-%CE%94%CE%9F%CE%A5%CE%93%CE%95%CE%A3_973.aspx ΚΑΙ (2): http://www.matsikas.gr/Product-ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ-Νο3ΑΔ-ΜΕ-ΔΟΥΓΕΣ_974.aspx … Δίνω μέχρι 400? και επειδή νομίζω ότι τα χρήματα είναι αρκετά για ένα μπαγλαμαδάκι, δεν θέλω να μετανιώσω μετά απο 1-2 χρόνια για την επιλογή μου…Τον θέλω με δούδιες και όχι σκαφτό, και ταστιέρα από έβενο… Όσον αφορά τη βιοτεχνία του Μάτσικα έχω διαβάσει ότι υπάρχει στο forum και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δίνει μια από της καλύτερες σχέσεις απόδοσης/τιμής… Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν υπάρχει κάποιος που να μου προτείνει μια καλύτερη επιλογή (χωρίς να ξεπερνάει το κόστος που προανέφερα)… Περιμένω τις προτάσεις σας… :088::088::088: … Με εκτίμιση : Gest …

http://www.youtube.com/user/gestios

Χωρίς να έχω την μεγαλύτερη εμπειρία από τα μέλη του φόρουμ και χωρίς να θέλω να κατηγορήσω τον Μάτσικα, αν εννοείς να αγοράσεις οργανάκι έτοιμο από την βιοτεχνία του τότε αυτά τα λέφτά είναι αρκετά (και ίσως και παραπάνω) για να πας σε όποιον μάστορα και να στο φτιάξει.

Μία ενδεικτική μέση τιμή (χωρίς να είμαι σίγουρος 100% αφού δεν έχω γυρίσει κ κάνει έρευνα αγοράς σε όλους τους μάστορες) για έναν καλό μπαγλαμά πρέπει να είναι κάνα 300.

(Προς συντονιστή: Αν το παρακάτω θεωρείται διαφίμηση παρακαλώ διαγράψτε το γιατί δεν είμαι διαφιμηστής!!)

Ο τελευταίος μάστορας που είχα νταραβέρια ήταν ο Κατοχιανός Παναγιώτης και όταν τον ρώτησα για μπαγλαμά μου είπε ότι με 150 ξεκινάει και φτιάχνει και με 300ε φτιάχνει έναν πολύ προσεγμένο.

Φαντάζομαι το ίδιο πρέπει να κάνουν και οι περισσότεροι μάστορες.

Εγώ έχω έναν σκαφτό του μάτσικα, από πλάτανο(νομίζω). Είναι ο μικρότερος σε μέγεθος που βγάζει και “μιλάει” πολύ καλά, δυνατά και καθαρά. Πάντως, εάν τελικά καταλήξης στον μάτσικα, πάρε τον πρώτο με τα 310, δεν αξίζει να δώσεις 90 ευρώ επιλπλέον για 6 δούγιες περισσότερες και μάλιστα χαραγμένες.

Εκεί που έχει το κατάστημα του ο Μάτσικας, δηλαδή στην Χαριλάου Τρικούπη, υπάρχουν τουλάχιστον άλλοι 4 -5 οργανοποιοί σε ακτίνα 500 μέτρων γύρω γύρω.
Δεν σου λέω να μην πάρεις από Μάτσικα. Δεν έχω άποψη για κανένα οργανοποιό καθώς έχω ένα και μόνο μπουζούκι και αυτό της πλάκας.
Απλά στη γύρω περιοχή υπάρχουν ο Μπρας, ο Κεφτογιάννης (λίγο πιο μακριά βέβαια), και ένα σωρό άλλοι οργανοποιοί.
Εγώ θα σου έλεγα να πας μια βόλτα και από τον Μπρα (έχει καλό όνομα για τους τζουράδες του) αλλά δεν ξέρω για τα μπαγλαμαδάκια.
Μπορείς να κοιτάξεις το μπλογκ με τους κατασκευαστές που είναι στα εξάρχεια…

Εγω έχω τον σκαφτό του Μάτσικα με τα 175 ευρώ. Ως τώρα μου έχει βγει καλός και θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα στον Μάτσικα να δείς τα όργανα του και μετά να επιλέξεις.

Εχω τζουρα απο το Ματσικα και εχω να πω οτι ειναι πολυ καλα κατασκευασμενος. Απο ηχο ειναι λιγο πανω απο το μεσο ορο της κατηγοριας των 350 ευρω που τον πηρα. Γενικα ειμαι ευχαριστημενος και τη δουλεια μου την κανω με το παραπανω. Τα μπαγλαμαδακια που εχω δει αλλα ηταν καλα και αλλα δεν αξιζαν τα λεφτα τους. Γι αυτο καλυτερα να πας να τα ακουσεις απο κοντα και να κρινεις προτου αγορασεις απ οπου και να το παρεις.

Έπειτα από ένα υπέροχο καλοκαιράκι επιστρέφουμε γεμάτοι όρεξη για πενιές… Λοιπόν έπειτα από αρκετή σκέψη και συζήτηση με φίλους, κατέληξα στην απόφαση να αγοράσω το πρώτο μπαγλαμαδάκι (310 ?) του Μάτσικα… Μιας που δεν βλέπω κάποια ανταγωνιστική πρόταση σκέφτομαι τέλος εβδαμάδας- αρχές της άλλης να πάω στο κέντρο για την πολυπόθητη αγορά… Ελπίζω να μην μετανιώσω για την επιλογή μου… Θα ενημερώσω το θέμα μόλις τον αποκτήσω για τις γενικότερες εντυπώσεις μου… Σας ευχαριστώ θερμά όλους… Με εκτίμηση Gest … :088::088::088:

:090::090::090:… Χθες το απόγευμα, μετά από ένα κουραστικό μάθημα στη σχολή πήγα να πάρω το μπαγλαμαδάκι… Τελικά κατέληξα στο 1ο μοντέλο με τα 310 ?.. Η εξυπηρέτηση στο μαγαζί πολύ καλή… Και το μπαγλαμαδάκι πετάει… :109::109::109:… Έχω κατενθουσιαστεί και με την ποιότητα κατασκευής αλλά κυρίως με τον ήχο… Δυνατός και καθαρός… Ότι ακριβώς ήθελα… Είμαι πολύ ευχαριστημένος… Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις προτάσεις σας… Καλές πενιές… :246::246::246:…

Καλησπερα φιλε μου guest!Το οτι εκανες αγορα μπαγλαμα απο το Ματσικα και μαλιστα σε αυτη τη τιμη εκανες μεγαλο τραγικο λαθος!Μιλαμε για οργανα σειρας!Θα μπορουσες να’χες επισκεφτει τον Πολυδωρου στο Αιγαλεω το οποιο ειναι εργαστηριο κι εχει τεραστεια ποικιλια!Στην ιδια τιμη θα μπορουσες να παρεις μπαγλαμα με δουγιες απο μουρια η παλλισανδρο με εβενο ταστιερα και σιτκα καπακι με παλισανδρενια ξυλινη φιγουρα και φυσικα πανω απ’ολα χειροποιητο με απαιχτο ηχο!Εχω αγορασει κι εγω ενα και ξερω!Η διευθυνση του εργαστηριου ειναι Λογοθετου 12 κ Παναγοπουλου στο Αιγαλεω!τηλ.210-5906340 και εχουν και ιστοσελιδα δικη τους το www.thebouzoukishop.com Θα σου προτινα να τους επισκεφτεις για την επομενη αγορα σου η για επισκευη!

Με γειά το μπαγλαμαδάκι σου φίλε gest, άντε και καλές πενιές :wink:

Κατ’ αρχήν,
όταν κάποιος κάνει επιλογή, δεν μας πέφτει λόγος. Πριν επιλέξει, ρώτησε ο άνθρωπος και του είπαμε γνώμες. Ας ερχόσουν τότε να μας τα πείς.

Δεύτερον, κι ο Πολυδώρου δεν λέει τίποτα. Έχει κι ένα μαγαζί στην Πλάκα και λέει πως πουλάει τα χειροποίητα από το εργαστήριο του Αιγάλεω και έχει τουριστικά.

Τρίτον, αν είχες να δώσεις συμβουλή δεν θα έπρεπε να κάνεις διαφίμηση. Θα μπορούσες να πείς: “φίλε βιάστηκες, είμαι παθών κι έχω βρεί ένα καλό μαστοράκο. Αν θές στείλε μου π.μ. Παρόλα αυτά, καλόπαιχτο!

Για πάρτε το λίγο πιο χαλαρά το θέμα…

Υ.Γ.: gest, καλές -μάγκικες- πενιές!

1 «Μου αρέσει»