Μπαγλαμάδες του Στάμκου

Αυτό το θέμα ίσως σε βοηθήσει στο να βρεις και άλλους κατασκευαστες , δεν το διαβασα , κάνε εσύ ψακτικη αν θέλεις!

1 «Μου αρέσει»

εισαι ωραιος αδελφε μου σε ευχαριστω

1 «Μου αρέσει»

Αφού έψαξα (λίγο) το θέμα κατεληξα ότι οι καλύτεροι (γνωστοί) οργανοποιοι είναι ο Κατσιφης και ο Καρρελας . Βέβαια , πολλές φορές άγνωστοι οργανοποιοι είναι καλύτεροι από τους γνωστούς , κατέβα μια βόλτα σε μια γειτονιά στην περιοχή σου με οργανοποιους και αν δεν έχεις καταλήξει ακόμα ψαξτο και ετσι

Αν δεν έπαιζα μπουζούκι θα έπαιζα σίγουρα μπαγλαμαδακι χούφτας , ίσως αν κάποτε μάθω καλά μπουζούκι , αφού τώρα με το σχολείο δεν έχω χρόνο , να μάθω κι αυτό , είναι παρόμοια νομιζω

Το ίδιο είναι απλά σε μικρή κλίμακα , αυτό είδα και εγώ για του σ κατασκευαστές , αλλά δεν βλέπω να έχουν χούφτας … χούφτας η αν πάρω μεγάλο θα πάρω του Στάμκου . Θα το ψάξω και εγώ λίγο ακόμα , να δούμε και μήπως απαντήσει κανένα άλλο μελος

1 «Μου αρέσει»

Και λιγότερα τάστα , σωστα;

Αφού φαίνεται εξαρχής ότι έχεις κατασταλάξει στο Στάμκο.Τί το κουράζουμε το θέμα και φτάσαμε τα 38 posts χωρίς ουσία?

1 «Μου αρέσει»

Συζήτηση να γίνεται !!! Μπορεί να βρει και κάτι καλύτερο…

Και αν μας αρέσει , έστω έχουμε και αυτό το “φτηνιαρικο” όργανο …και τα έχετε υποτιμησει λίγο τα φτηνιαρικα , αν τα πάρεις από σωστό μαγαζί , μια χαρά είναι τελικά , γιατι , τα πάντα φτηνιαρικα θα τα θεωρούμε , ας κάνουν την δουλειά τους και νταξει

Εγώ θα σου πρότεινα για μπαγλαμαδάκι να επικοινωνήσεις και με τον Μάνο τον Τουρπάλη που είναι μέλος του φόρουμ. Έχει φτιάξει κάποια μπαγλαμαδάκια χούφτα που πραγματικά ξεχωρίζουν. Σου βάζω το λινκ να πάρεις μια ιδέα. Ρώτα τον τιμή δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Υ.Γ. Δεν ξέρω που μένεις αλλά ο Μάνος είναι Θεσσαλονίκη.

3 «Μου αρέσει»

Η καλύτερη απ τις 40 απαντήσεις που έχει το ποστ . Σε ευχαριστώ παρά πολύ του έστειλα μήνυμα , Αθήνα είμαι αλλά αν αξίζει και απο τιμή μπορεί να ανέβω πάνω και για εκδρομουλα

1 «Μου αρέσει»

Όπως έχω εξηγήσει αρκετές φορές εδώ μέσα (και στο μήνυμα που παραθέτεις), άλλο το φτηνιάρικο και άλλο το φτηνό (που όλοι το ψάχνουμε). Το φτηνιάρικο δεν δουλεύει καν, και ούτε μπορείς να το επισκευάσεις οπότε απλά έχεις πετάξει τα λεφτά σου στην θάλασσα.
Για να στο πω με ένα άλλο παράδειγμα, σκέψου τα μηχανάκια. Μπορεί να πάρεις ένα ολοκαίνουριο φτηνιάρικο κινέζικο παπάκι που θα σκορπάει σε κάθε βόλτα και θα είναι και επικίνδυνο. Μπορείς να πάρεις ένα παλιό μεταχειρισμένο γιαπωνέζικο που θα δουλεύει άλλα δέκα χρόνια και θα βρίσκεις ανταλλακτικά και στα περίπτερα. Μπορείς να πάρεις και ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο από νοτιοανατολική Ασία που θα σου βγάλει καμιά πενταετία κουτσά στραβά και αν το προσέχεις μπορεί και παραπάνω. Όλα αυτά περίπου στην ίδια χαμηλή τιμή, κάτω από χιλιάρικο. Ποιο θα προτιμήσεις;

8 «Μου αρέσει»

Εντάξει , παραδινομαι , έχεις δίκιο …

Το θέμα δεν είναι να παραδοθείς, δεν τσακωνόμαστε για το ποιος έχει δίκιο!

2 «Μου αρέσει»

Για πλάκα το είπα , συμφωνώ με αυτό που λες

1 «Μου αρέσει»

Και εδώ ένα βίντεο με ένα μπαγλαμά χούφτας του Μάνου Τουρπάλη από τον Οκτώβριο του 21.

3 «Μου αρέσει»

Μάλλον δεν είναι φτιαγμένος για ν’ ανταποκρίνεται σε τέτοιο παίξιμο. Ακούγεται λες και ψευδίζει, χωρίς να φταίει η ικανότητα του παίχτη. Μ’ ένα απλό καμηλιέρικο, χωρίς μελωδικά στολίδια και με πολλές γεμάτες, ή με συγχορδιακή συνοδεία μπουζουκιού, θα αναδεικνυόταν καλύτερα.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι αυτό είναι εγγενές πρόβλημα των μπαγλαμάδων “χούφτας”, λόγω ηχείου και κατά συνέπεια κρατήματος. Αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω πιάσει - παίξει με αρκετά όργανα αυτού του είδους για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Γενικά είναι και δυσεύρετα.

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω έχει να κάνει με το μπουζουκίστικο στυλ παιξίματος, με το ότι αναγκαστικά πέφτει η πένα μες την τρύπα, με την μικρότερη κλίμακα και άρα χαμηλότερη τάση, κλπ. Βέβαια δεν είμαι σε θέση να ξέρω τί ακριβώς συμβαίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

1 «Μου αρέσει»

Λίγο ψεύδισμα σχεδόν πάντα το ακούμε στα σόλα του μπαγλαμά. Είναι μικρά τα διαστήματα, τι να κάνουμε! Δεν είναι εύκολο να πετύχεις το ακριβές σημείο όπου η νότα σονάρει καλά, ιδίως με ταχύτητα και ψηλές νότες. Δεν είναι γι’ αυτή τη δουλειά ο μπαγλαμάς. Είναι για λίγα!

Κάποιες λίγες φορές έχω ακούσει και σόλα που να ρέουν γάργαρα σαν του μπουζουκιού, από δεξιοτέχνες που τις δυσκολίες δεν τις αποφεύγουν παρά τις ξεπερνούν, αλλά ακόμη και τότε δεν έχω και τόσο την αίσθηση ότι ακούω πραγματικό μπαγλαμά.

2 «Μου αρέσει»