Μπάσα κιθάρας για ελαττωμένες

Μάγκες, ξέρει κανείς ποια είναι τα μπάσα στις ελαττωμένες συγχορδίες;

Το παιδεύω πολύ καιρό ακουστικά το πράγμα αλλά προέκυψε… τέλμα.

Δηλαδή?

Οταν έχεις π.χ. ΝΤΟ+ τα μπάσα είναι ΝΤΟ, ΣΟΛ

<FONT FACE=“Courier New”>Πρακτικός τρόπος

Οι ντιμινουίτες έχουν το σχήμα:
|ο| | |ο| | |ο| |ο|
από μπάσο προς πρίμο.
Οπότε η Fa dim θα είναι:
|Fa| | |Sol#| | |Si| |Re|
Η Fa είναι μπάσα και η Ρε πρίμα.

Σου κάνει;</FONT>

Τι έγινε Κώστα μεγάλε;

Καιρό έχουμε να μιλήσουμε. Είσαι ακόμα Σαλονικιός;

Κάτσε πρώτα να καταλάβω αυτό που έγραψες… :))

<FONT FACE=“Courier New”>Δεν είναι τίποτα άλλο από αποκωδικοποίηση της “θεωρίας”.
Μερικά ακόμη:
ΜΙΝΟΡΕ … |ο| | |ο| | | |ο|
ΜΑΤΖΟΡΕ … |ο| | | |ο| | |ο|
ΑΥΞΗΜΕΝΗ … |ο| | |ο| | | | |ο|
ΕΛΑΤΤΩΜΕΝΗ … |ο| | |ο| | |ο| |ο|

Η Fa# ματζόρε. (πχ) θα είναι: |Fa#| | | |La#| | |Do#|
Η Fa# αυξημένη (πχ) θα είναι: |Fa#| | |La| | | | |Re|
κλπ.

Στείλε mail (k.kourounis@gnomon.com.gr) να τα πούμε γενικώτερα διότι “ναι”, Σαλονικιός πλέον.</FONT>

Τώρα “μπήκα”. Να 'σαι καλά Κώστα κι έπεται email το συντομότερο.

Χαιρέτα μου τη Σαλονίκη κι ελπίζω να σε δω εκεί σύντομα.

Ε! Μπαγιόκο, όπως ξέρεις, είμαστε κι εμείς στο “Salonika city” και μάλιστα “γηγενείς” since 1954!!

Μήπως λοιπόν θα θέλατε να μας κάνετε την τιμή να γνωριστούμε και μαζί από κοντά;;;;

Πότε με το καλό έρχεσαι;

Αναμένωμεν απάντησιν.

Σ.Π.

Σάκη και λοιποί Σαλονικιοί, απολογούμαι που δεν σας περιέλαβα στο προηγούμενο πολύ βιαστικό μου μήνυμα. Το αν και πότε θ’ ανέβω θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων. Αν η κόρη μου περάσει Θεσσαλονίκη θ’ ανέβω είτε τις τελευταίες μέρες του Ιούλη, είτε τις πρώτες του Αυγούστου σε μια εναγώνια προσπάθεια εξεύρεσης φοιτητικού διαμερίσματος για δύο φοιτήτριες.

Οπως και να 'χει το πράγμα θα κόψω το λαιμό μου για να βρεθούμε και να γνωριστούμε από κοντά με τη μάγκα της Σαλονίκης.

ΑΣΧΕΤΟ: Α! ρε Οκκά, πού πας αγόρι μου ξυπόλητος στ’ αγκάθια; ʼλλο Θεσσαλονίκη, άλλο Κέντρο.

Μπαγιόκο, καλή επιτυχία στο κορίτσι, με το καλό, και να βοηθήσουμε κι εμεις να βρει σπίτι.

Πάντως αν θα 'ρθεις κατά δω πάνω, μη ξεχάσεις να φέρεις και τη κιθάρα σου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ!!..

Σ.Π.

Να 'σαι καλά Σάκη.

Θέλει διακαώς να περάσει στη Θεσσαλονίκη που είναι και η πρώτη της επιλογή για αρκετούς κλάδους.

Οσο για την κιθάρα, αυτό είναι σίγουρο. Κανονίστε τα υπόλοιπα όργανα :)))

Αγαπητέ Σάκη και λοιποί Σαλονικιοί, λόγω του ότι η κορασίς “έσκισε” στις εισαγωγικές θα είμαι στη “Νύμφη του Θερμαϊκού” από τις 2/8/03 μέχρι τις 12/8/03 που αναχωρώ. Οποιαδήποτε βοήθεια στην ανεύρεση διαμερίσματος 2 υπνοδωματίων (για δύο φοιτήτριες) σε περιοχή κοντά στη Σχολή Παιδαγωγικών του Πανεπιστημίου είναι υπέρ-ευπρόσδεκτη. 'Οποιος έχει κάτι υπόψη του παρακαλώ να ρίξει e-mail.

Αγαπητέ φίλε Μπαγιόκο, πολλά συγχαρητήρια στην κορασίδα σου και σε σας τους γονείς της και με το καλό να μας έρθετε στη Νύμφη του Θερμαϊκού!
Το ότι θα βρεθούμε και θα τα πούμε από κοντά το θεωρώ δεδομένο. Και μάλιστα μετά ποτού, μάσας και πενιάς (μη ξεχάσεις μάγκα μου την κιθάρα σου, την έβαψες!).

Θα προσπαθήσω να βρούμε κάποιο διαμέρισμα για τις δύο κοπέλες, όμως δεν ξέρω σε ποια περιοχή βρίσκεται η Παιδαγωγική Σχολή.
(Βλέπεις εδώ μιλάμε για μια τεράστια Πανεπιστημιούπολη, με μεγάλη διασπορά. Για όσους δεν το ξέρουν, το Α.Π.Θ είναι το μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο της Ελλάδας).

Σ.Π.

Να ‘σαι καλά Σάκη και σ’ ευχαριστώ πολύ. Αν θέλεις στείλε μου ένα e-mail με το κινητό σου για να μιλήσουμε και να συνεννοηθούμε.

ΥΓ. Για την κιθάρα λίγο χλωμό το βλέπω γιατί στο γυρισμό θα έχω να κουβαλήσω κάποια πράγματα από το διαμέρισμα που θα μένω (για να βοηθήσω μια γνωστή μου που μένει εκεί τώρα). Σ’ ολόκληρη Θεσσαλονίκη δεν θα βρεθεί μια άλλη ώστε να μην κουβαλάω τη δικιά μου από την Κύπρο;

Βρείτε και κανα τρίχορδο για πάρτη μου, μπορεί να ανηφορήσω προς Χαλκιδική…

Μπαγιόκο και Θανάση,
Ελάτε εσείς με το καλό και θα σας πάω σ’ ένα ταβερνάκι μέγκλα, κάτω απ’ το Γεντί-Κουλέ για να γουστάρουμε. Εκεί θα βρούμε διαθέσιμα μπουζούκια, κιθάρες και μπαγλαμάδες. Και διάθεση μάγκες μου κάργα.

Κρίμα που δεν θα 'χουμε δύο ακόμα όργανα στη διάθεσή μας, τον Κουρούνη και τον Παπαϊωάννου.
Ο πρώτος την κοπανάει αύριο για Αθήνα και ο δεύτερος είναι στην Τουρκία και θα επιστρέψουν μάλλον μετά το δεκαπενταύγουστο.

Μπαγιόκο, σου στέλνω με mail τα τηλέφωνά μου.

Τα λέμε.

Σ.Π.

Σάκη, Θανάση, Κουρούνη, καλή αντάμωση.

Καλησπέρα σας

Επαναφέρω τη συζήτηση στις ελαττωμένες:
Σε κάποια ταξίμια, όταν η ελαττωμένη διαρκεί κάμποσο, η κιθάρα “γεμίζει” ανεβοκατεβαίνοντας στα μπάσα της ντιμινουίτας και ενδιάμεσα βαράει τη συγχορδία.
πχ: ΦΑ-D*-ΡΕ-D*-ΣΙ-D*-ΛΑb-D*-ΦΑ-D* και ανάποδα

Αυτό πως γίνεται; Μπορεί να γίνει σε όλους τους τόνους;
Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει γιατί το ζήτημα αυτό με “βασανίζει” εδώ και καιρό.

Φάνης Παπανικολάου

Το D* τι είναι?

Διευκρινίζω:
ΦΑ,ΡΕ,ΣΙ κλπ εννοώ τα μπάσα και D* η συγχορδία ρε ντιμινουίτα. Κανονικά νομίζω συμβολίζεται με ένα μικρό κύκλο σαν εκθέτη, αλλά δε θα τα χαλάσουμε γι αυτό!

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Φάνης Παπανικολάου