Μουδιασμα στα ακροδαχτυλα

Ο ηλεκτροβελονισμός δίνει απόντηση σε πολλά προβλήματα, αν και δεν είναι γνωστός στο πολύ κόσμο. Προσωπικά το χρησιμοποιώ για πόνους στη μέση όταν με πιάνουν (από κούραση) με άριστα αποτελέσματα. Μια ιδέα για το τι είναι μπορείτε να πάρετε από εδώ:
http://www.slendolavita.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=9&flypage=flypage.tpl&pop=1&option=com_virtuemart&Itemid=75&vmcchk=1&Itemid=75
Κάποιος φίλος μου είπε ότι το βρήκε στη Γερμανία, στο 1/3 της τιμής που το δίνουν εδώ.

Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με τον ‘‘πόνο’’ που δημιουργείται στα ακροδάχτυλα.
Ουσιαστικά δεν είναι ακριβώς πόνος γι αυτό και τα εισαγωγικά.
Επειδή έχω ξεκινήσει να παίζω μπουζούκι εδώ και 10 μέρες
αυτός ο ‘‘πόνος’’ συνηθίζεται με τον καιρό?
Υπάρχει κάποιο ‘‘γιατροσόφι’’ ώστε να αναρρώνουν τα ακροδάχτυλα συντομότερα?
Έπαιξα χθες αρκετές ώρες και σήμερα δυσκολεύομαι,καθώς ο πόνος είναι αρκετά έντονος.

Δεν είναι τίποτα. Θα σκληρύνουν με τον καιρό. Άμα πονάς κάπου δεν παίζεις, το αφήνεις να ξεκουραστεί.

Ο “πόνος” είναι αντιστρόφος ανάλογος των ημερών. Όσο αυξάνεται το “10” τόσο θα συνηθίζεις.
Τώρα την αρχή μέχρι να σκληρύνουν, παίζε λιγότερη ώρα και άφηνε 1-2 ημέρες χωρίς να παίζεις, για να ηρεμούν. Μετά δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
Καλή δύναμη!

Όσο έγραφα με μπρόλαβε ο Δημήτρης Ν. Ας διαγραφεί το μήνυμά μου αν χρειάζεται.

Κι εγώ όταν ξεκίνησα το ούτι, στην αρχή πονούσα. Ο δάσκαλος μου είπαι ότι με τον καιρό θα γυμαναστούν οι μύες και δεν θα πονάω. Με συμβούλεψε να παίζω λίγο στην αρχή. Τόσο, όσο δεν πονάω.

Όταν πονέσεις, σταματάς. Ενδεχομένως μην παίζεις κάθε μέρα τώρα που είναι αρχή. Άφηνε κάνα-δυο μέρες να ξεκουράζεσαι.

Βασικό όμως να βεβαιωθείς από τον δάσκαλό σου ότι το κρατάς σωστά.

Πρέπει να συνηθίσεις να το κρατάς σωστά. Με τον καιρό θα παίζεις όλο και περισσότερο, χωρίς ενοχλήσεις!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Πέρασαν 10 μήνες από τότε που το συζητούσαμε και δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα.
Όταν παίζω πάνω από μιάμιση ώρα ο πόνος πλέον είναι αρκετός ώστε να μειώνεται αισθητά η απόδοση μου και να με αναγκάζει να σταματήσω.
Το θεωρείτε φυσιολογικό μετά από τόσους μήνες?
Δεν θα ΄πρεπε να έχουν σκληρύνει πλέον?

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, θα σε συμβούλευα να παίζεις λιγο κάθε μέρα, αλλά να μην το αφήνεις. Δηλαδή κάθε μέρα παίξιμο από λίγο. Απλά να μην το αφήνεις για πολύ. Κάθε μέρα παίζε όσο σου επιτρέπει το όργανο (όχι ο πόνος, δεν μου φαίνεται τιποτα σοβαρό, τουλάχιστον εμένα δεν μου προκάλεσε σοβαρά προβλήματα). Καλή τύχη και ανάρρωση!

Εγώ παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα : Όταν παίζω (κιθάρα ή μπουζούκι ) μουδιάζουν τα 3-4 δάχτυλα και των δύο χεριών, σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω τη μελέτη ή να ολοκληρώσω ένα τραγούδι, αυτό συμβαίνει πολύ συχνά τα τελευταία 2-3 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι έχω κουράσει τα χέρια μου λόγω δουλειάς με τον Η/Υ(αν και το τελευταίο διάστημα το έχω μειώσει), βάλε και τις πολλές ώρες μελέτης γιατί όταν αρχίσω ξεχνιέμαι, βάλε και την ελλειπή προθέρμανση, φοβάμαι πως τα έχω κάνει μαντάρα!!! Πολλές φορές αισθάνομαι και μια ενόχληση σχεδόν πόνο στον αριστερό αγκώνα, δεν ξέρω αν φταίει το ότι κοιμάμαι μπρούμυτα με τα χέρια διπλωμένα προς τα μέσα.
Οι ασκήσεις προθέρμανσης του Ανδρέα Στεφανάκη με το μπαλάκι έχουν κάποιο αποτέλεσμα. Σε γιατρούς αποφεύγω να πάω γιατί σε μια βαριά τενοντίτιδα-1 χρόνο νάρθηκας- στο δεξί καρπό το 2010 (πίσω από τον αντίχειρα) οι 4 γιατροί που πήγα με έστελναν κατευθείαν για μαχαίρι. Στο τέλος το θεράπευσα μόνος μου. Σ’ αυτή την περίπτωση όμως δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Μήπως κάποιος από σας να με βοηθήσει - συμβουλέψει - γιατί έχω απελπιστεί και φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να επανέλθω.!!!

φίλε νομίζω πως πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι: εάν 4 γιατροί σου είπαν ότι θέλει εγχείρηση για να περάσει, πολύ πιθανόν να μην έχει φύγει κ απλά με τον καιρό να επιδεινωθεί…

από τους γιατρούς δεν υπάρχει πιο αρμόδιος για να σε θεραπεύσει… και ένας δάσκαλος ώστε να σου επισημάνει εάν κάνεις κάτι λάθος στην τεχνική σου.

Αυτό ίσως να έχει σχέση, εμένα έτσι μου είχαν πει οι γιατροί για τη δική μου περίπτωση, που κοιμάμαι με τα χέρια διπλωμένα στο στήθος σαν τον μακαρίτη :019:

Φίλε babis μάλλον σε αυτούς θα καταλήξω πάλι, αυτή η περίπτωση θέλει άλλη αντιμετώπιση. Έχω δοκιμάσει πάντως να κοιμηθώ αλλιώς και το μάτι γαρίδα!!!. Σ’ευχαριστώ.

Εγω κοιμαμαι σε θεση σκυλου.
skili.jpg

γενικά θέλει αλλαγή τεχνικής για χαλαρό παίξιμο (με προθέρμανση και όρια). σε αυτό θα βοηθήσει πολύ ένας δάσκαλος, ή απλά ο… πόνος! δηλαδή, αν πονάς κάτι κάνεις λάθος, και έτσι μαθαίνεις να χαλαρώνεις το σώμα σου. προσοχή μην αποφορτίσεις το πονεμένο σημείο και μεταφέρεις την λάθος κίνηση αλλού.
μια και δουλεύεις πολύ με η/υ, απόφυγε όσο το δυνατόν το ποντίκι και μετέφερε ενέργειες
(κυρίως scrolling)[SIZE=2] στο πληκτρολόγιο και στο touchpad του laptop. επειδή έχεις βεβαρυμένο ιστορικό, ίσως η ξεκούραση από μόνη της να μην αρκεί (παρά μόνο για προσωρινή ανακούφιση) και να χρειάζονται παραπέρα ενέργειες.
στην αρχή του θέματος είχε ποστάρει και ο voulpan, τον συνιστώ κι εγώ ως ορθοπεδικό.
περαστικά!

ουδέν σχόλιο για τον από πάνω, τρολλάρισμα σε θέμα υγείας…[/SIZE]

Εδώ στη μέση περίπου του άρθρου είναι μια λίστα με διάφορες ασκήσεις για προθέρμανση…λίγο υπερβολικές ίσως, αλλά ενδιαφέρον…

Σταματα επιτελους να αναφερεσαι σε μενα και καλο θα ηταν να μαθεις τι ειναι το τρολαρισμα.
Βαλε και λιγο χιουμορ στην ζωη σου.
Παρτο χαμογελαστα .
Το εαυτο μου σατυρισα για το πως κοιμαμαι.
Και τελος,ο απο πανω εχει ονομα .

Παιδιά, ας χαλαρώσουμε λίγο, υπάρχει ήδη αρκετή ένταση στη ζωή μας δεν χρειαζόμαστε άλλη, άλλωστε γι’αυτό συζητάμε μεταξύ μας για να αποφορτιζόμαστε. Όσο για το πρόβλημά μου αποφάσισα τις προηγούμενες μέρες να μην παίξω καθόλου μπουζούκι και να αφήσω και τον Η/Υ να ξεκουραστεί. Τώρα που ξεκίνησα πάλι κοίταξα να βάλω μέτρο στην ώρα που παίζω, να παίζω πιο χαλαρά και να κάνω και τις ασκήσεις που λέει ο Ανδρέας Στεφανάκης σ’αυτό το link http://www.youtube.com/watchv=LEJ2JFJz3Nw&list=UUaHxdL79PqsQubml3JgR_sA και άρχισα να βλέπω κάποια διαφορά. Ελπίζω όλα να πάνε προς το καλύτερο.

Το προβλημα που περιγραφεις είναι αρκετα συνηθησμενο στους μουσικους που παίζουν όργανα με ταστιέρα. Συμβαίνει κυρίως όταν σφίγγεις υπερβολικα το αριστερο χέρι στην προσπαθεια να πατήσεις τις χορδές του οργάνου σου με τα δάκτυλα του αριστερου χεριού. Η υπερβολίκή ένταση και αν συνοδευεται απο λανθασμενη ή κακή σταση του αριστερου χεριου δημιουργεί μουδιασμα, πόνο στα ακροδακτυλα και πολλά αλλα προβλήματα υγείας Έλεγξε την σταση του αριστερου σου χεριου απο κάποιον ποιο εμπειρο απο σενα και μαθε σιγα σιγα να πατας τις χορδες της ταστιερας οσο ποιο χαλαρα μπορείς. Αυτό θα σου ξεκουραζει το χερι θα σου βελτιωσει την αποδοση και θα μπορεις να παιζεις πολυ περισσοτερες ωρες…

Δεν χωρά αμφιβολία οτι το τετράχορδο είναι εδραιωμένο στη συνείδηση του κόσμου ως το όργανο που ονομάζεται “μπουζούκι”. Όσο περίεργο και να ακούγεται αυτό…Το τετράχορδο - καλώς ή κακώς - αποτελεί το όργανο επιλογής για κάποιο παιδάκι που θα απευθυνθεί στο ωδείο της γειτονιάς για να μάθει μουσική…Για να οδηγηθεί κάποιος στο τρίχορδο εξ αρχής απαιτείται επαφή με ανάλογα ακούσματα, έρευνα, γνώση…Εν ολίγοις ευρύτερη παιδεία, κάτι που δυστυχώς δεν είναι εύκολο να συμβεί…ειδικά στις ημέρες μας.