Απαράδεκτη συμπεριφορά από το Bouzouki Shop του Πολυδώρου στο Μοναστηράκι (2014)

Αγαπητά μέλη του φόρουμ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια τρομερά δυσάρεστη εμπειρία που είχα σήμερα !

Εδω και περίπου 3 μήνες ήμουνα σε αναζήτηση για ένα καλό τρίχορδο γύρω στα 800 ευρώ. Γύρισα όλους τους οργανοποιούς και μαγάζια με μπουζούκια που ήξερα και τελικά κατέληξα ανάμεσα σε ένα του Χρήστου του Σπουρδαλάκη ( έβγαλε πρόσφατα κάποια καινούργια όργανα με 1000 ευρώ) και σε ένα άλλο του Παναγιώτη του Στάμκου στα 600 που το πούλαγε το Bouzouki Shop του Πολυδώρου στο Μοναστηράκι. Καθώς ομως τα λεφτά τα μάζεψα με πολύ κόπο ήθελα να σιγουρευτώ οτι θα έκανα πραγματικά την καλυτερη αγορά απο τις δυο σε οτι αφορά τη σχέση απόδοση-τιμης. Ετσι άρχισα να επισκπέπτομαι το Χρήστο στον Πειραιά που όσες φορές και αν πήγα με δέχτηκε με άπειρη ευγένεια και με άφησε να παίξω με τα μπουζούκια του όση ώρα ήθελα. Πραγματικά τα μπουζουκια του μου άρεσαν πάρα πολύ ήθελα σίγουρα ενα δικό μου! Να σημιεωθεί πως προσφερθηκε να μου παίξει και εκείνος όσες φορές ηθελα ωστε να καταλαβω το κάθε οργανο ηχητικά! Απο την άλλη πηγαίνωντας στο μαγαζί του πολυδώρου την πρώτη φορά ο γιός του με δεέχτηκε μου παρουσίασε τα οργανα που είχε και μου εδωσε να παιξω με ενα του Σταμκου το οποιο το κρατησα στα χέρια μου 10 λεπτά με το ρολόι. πραγματικά πολύ ωραίο οργανο και μπράβο στον κ Στάμκο! Οπως φαντάζεστε ήμουνα σε τρομερό δίλλημα τι να κάνω απο τη μια ενα όργανο αξιοπρεπέστατο στα 600 και απο την άλη μια οργαναρα τρομερη στα 1000…για να σιγουρευτω ξαναεπσικεφτηα το μαγαζί του Πολυδώρου για να ξαναδω το οργανο του Στάμκου οπου το παλικάρι που δουλέυει εκει στα 10 λεπτα με σταμάτησε και μ ειπε οτι δε μπορω να παιξω αλλο για να μη το ταλαιπωρήσω!! σκαλώνω ασχημα εκει…αλλα επειδη μ αρεσε το οργανο δεν έδωσα σημασία…ξαναπάω μετα απο 2 εβδομάδες με τον φίλο μου το Μπάμπη που έχει εμπειρία τοσο μουσικά οσο και στην διαλογή των οργάνων να το δει για να μ πει αν άξιζε τα 600 ευρώ…πήγαμε και με το που με είδε ο Πολυδώρου ρωτάει αν ειχα ερθει να το παρω…του λεω πως θέλω να το ξαναδώ αλλη μια φορά και να το δει ο φίλος μ που πραγματικά ξερει πολύ περισσότερα απο μενα…τοτε αρχισε να λεει πως εχω παιξει με το οργανο 2 ωρες ( ουτε καν) συνολο και το ταλαιπωρω και τα σχετικά…τεσπα χωρις πάλι να δωσουμε σημασια κατεβήκαμε και ειδαμε το οργανο…με τα πολλά αποφασισα και πηρα το οργανο του Σπουρδαλάκη και πραγματικα χαλάλι τα 1000 ευρώ που εδωσα…ετσι οταν με ενημέρωσε ενασ φίλος μου οτι ψάχνει τριχορδο του λεω οτι ξερω ενα οργανακι αξιοπρεπεστατο και πολύ καλό…και ετσι πηγαμε σημερα να το δουμε…παμε λοιπον στο πολυδώρου και οταν καταλαβαίνει οτι εγώ εχω πάρει μπουζουκι αρχισε να φωνάζει μεσα στο μαγαζί οτι εκεινιος φταίει που με άφηνε να βλέπω το οργανο ( !!! ) που δε μ λεγε τπτ τις ώρες τις πολλές που το δοκιμαζα ( εγω προσωπικά 20 λεπτά επαιξα και αυτό σπαστα…10’ και 10’) και οτι τσαντίζεται οταν βγαίνει εκέινος και τον θεωρούνε Μ%&$ΚΑ… δηλάδη επειδη μου έδειξε το οργανο 3 φορές έπρεπε να το αγοράσω κι ολας…και με κατηγόρησε και ευθέως μάλιστα οτι μίλησα με το Στάμκο στη Θεσσαλονίκη αν εχει άλλα οργανα παρόμοια να παω να μου τα αφήσει 500…και ο ανθρωπος μ είπε πως εχει και φυσικά μπορεί να γίνει κατι τέτοιο και πρακτικά το πρότεινε και μόνος του ο μάστορας …προσωπικά ξέρω οτι ο καθένας τη δικιά του τσέπη σκεφτεται οπως εκείνος τσαντίστηκε που δεν αγόρασα απο αυτόν ετσι ήθελα και εγω το καλύτερο και το πιο συμφέρον για μενα…μη σας τα πολύλογω ( το εχω κανει ήδη βασικά :085:) προσωπικά απο το συγκεκριμένο μαγαζί δε πρόκειται να αγοράσω ουτε πένα…απλά οσοι απο εσάς πατε να πάρετε οργανο απο εκεί μη το δείτε πάνω απο 2 φορές…θα τα ακούσετε οπως τα άκουσα και εγω…απλά επειδη είμαι χαμηλών τόνων δε το συνέχισα το θέμα…

δεν μπορώ να μιλήσω για κανέναν από τους κατασκευαστές/εμπόρους που αναφέρεις, καθώς δεν είναι μέσα στις επιλογές μου. όμως το να είναι κάποιος καλός άνθρωπος, εκτός από σωστός επαγγγελματίας, είναι προαπαιτούμενο. δεν αγοραζουμε εφημερίδα, όργανο αγοράζουμε και χτίζεται μια σχέση μέσα στο χρόνο.
καλορίζικο!

Απλά για την ιστορία του θέματος και μόνο, κάτι αντίστοιχο συνέβη και με ένα φίλο και εμένα αλλά στο μαγαζί του εν λόγω οργανοποιού στο Αιγάλεω.

Δε θα δώσω βάση στο συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά θα σταθώ στο ότι κάποιοι (όχι όλοι) δε σέβονται τον πελάτη και μάλιστα πόσο παραπάνω όταν μιλάμε για μουσικά όργανα, που ομολογουμένως δεν αγοράζεις και κάθε μέρα, θέλει ψάξιμο και να ακούσεις κάποιο ξανά και ξανά μέχρι να κατασταλάξεις σε αυτό που ζητάς.

Αγαπητοί φίλοι

Ονομάζομαι Γιώργος Πολυδώρου και είμαι ιδιοκτήτης του καταστήματος The Bouzouki Shop στο Αιγάλεω και στο Μοναστηράκι.
Το ξέρω ότι δεν οφείλω να σας αποσχολώ με τέτοια θέματα αλλά καθότι αναφέρεται το όνομά μου μέσω του καταστήματος μου ενημερώνω πως τα πράγματα έχουν ως εξής:
Το εν λόγω μέλος PANOSHAL επισκεύθηκε το κατάστημα στο Μοναστηράκι 4 φορές και μία φορά στο Αιγάλεω στον πατέρα μου Δημήτρη μέσα σε διάστημα ενός μήνα.
Τις δύο πρώτες φορές μόνος του και τις άλλες δύο φορές με ένα παλικάρι παίκτη και έναν άλλο φίλο του ερασιτέχνη την τελευταία φορά.
Σε όσα αναφέρω ήμουν παρών και ο αδερφός μου και ο υπάλληλος του καταστήματος.
Κάθε φορά που ερχόταν στο κατάστημα η συμπεριφορά μας ήταν άψογη και η δοκιμή του προπολεμικού τρίχορδου κατασκευής Στάμκου που κοιτούσε κρατούσε περίπου 30-40 λεπτά, αφού φυσικά δοκίμαζε συνολικά 7-8 όργανα κατασκευαστών Μάτσικα, Μπρα, Παπαδάμου, Πολυδώρου.
Την τρίτη φορά που μας επισκέφθηκε ήρθε με ένα παλικάρι παίκτη και μας είπε να ξαναδοκιμάσει το όργανο, στο οποίο είχε καταλήξει ήδη από την πρώτη φορά.
Ο υπάλληλός μου του είπε ότι καλό είναι να μην ταλαιπωρούμε το όργανο αφού έχει ήδη καταλήξει. Το θέμα ήταν φυσικά στην τιμή. Το όργανο είχε αρχική τιμή 650,00 ευρώ με ΦΠΑ 23%. Ζητώντας μου καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη του είπα 520,00 ευρώ με θήκη ενισχυμένη των 49,00 ευρώ. Ήθελε ακόμη καλύτερη τιμή λέγωντας μου πως ξέρει πολύ κόσμο από το forum. Παράλληλα μου είχε πει ότι είχε δει και ένα όργανο Σπουρδαλάκη αλλά ήταν πιο ακριβό, περίπου στα 800 ευρώ και δεν μπορούσε να το πάρει. Μου είχε πει ότι ίσως πιέσει τον Σπουρδαλάκη για καλύτερη τιμή αλλά και πάλι ήταν αρκετά για τον ίδιο. Του είχα πει ότι η επιλογή δική σου.Παράλληλα είχα μιλήσει και με τον Στάμκο για την περίπτωσή του και μου είπε ότι η τιμή είναι αυτή για το συγκεκριμένο όργανο. Μάλιστα ο PANOSHAL είχε τηλεφωνήσει στον Στάμκο ούτως ώστε να πετύχει καλύτερη τιμή. Ο Στάμκος του απάντησε ότι αυτή είναι η τιμή και αν το θέλει να το αγοράσει
Την τελευταία φορά που επισκεύθηκε το κατάστημα στο Μοναστηράκι, ήμουν παρών εγώ και ο υπάλληλος μου. Ήρθε με ένα φίλο του ερασιτέχνη κρατώντας ο ίδιος μια βαλίτσα με μπουζούκι. Τον ρωτάω αν αγόρασε μπουζούκι και μου είπε ότι τελικά πήρε του Σπουρδαλάκη.
Τότε για πιο λόγο ήρθες πάλι ρωτάω? Μου απαντάει “για να ακούσουμε το μπουζούκι”. Δηλαδή να συγκρίνει το όργανο που πήρε με αυτό του Στάμκου. Τότε λοιπόν του απαντάω ότι “Μας περνάς για μαλάκες?” Παρόλα αυτά συνέχιζε να απαιτεί να ακούσει το μπουζούκι για τον φίλο του όπως μας είπε…Τον εξυπηρετήσαμε και πάλι, και μάλιστα προσωπικά εγώ και μου είπε ότι θα επισκεπτόνταν και το κατάστημα στο Αιγάλεω για ένα άλλο τρίχορδο Στάμκου. Θεωρώ ότι από την στιγμή που κατέληξε σε όργανο δεν έπρεπε καν να σκεφτεί να έρθει στο κατάστημα απασχολώντας με απλά για να κάνει σύγκριση με αυτό που αγόρασε. Εφόσον κάνεις μία επιλογή πορέυεσαι με αυτή και αποκλειστικά υπεύθυνος είσαι ο ίδιος.
Αυτή είναι η πραγματικότητα. Έτσι έχουν τα πράγματα. Δεν έχω γράψει ποτέ τίποτα στο forum και ούτε έχω κατηγορήσει κανέναν. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση ο PANOSHAL έχει στείλει και προσωπικά μηνύματα στον Στάμκο κατηγορώντας με και λέγοντας πως είμαι κλέφτης και απατεώνας. Και παρότι ο Στάμκος του εξήγησε την κατάσταση πάλι έκανε πως δεν καταλάβαινε.
Θεωρώ λοιπόν ότι ο PANOSHAL φέρθηκε λάθος αλλά και με πονηρό τρόπο. Είναι άνανδρος καθότι με βρίζει πίσω από την πλάτη μου και για το λόγο αυτό θα προβώ εναντίον του σε κάθε ένομη ενέργεια εφόσον φυσικά θεωρεί πως έχει δίκιο. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μου στείλει τα στοιχεία ανοικτά στο forum όπως ανοικτά κατηγορεί…
Για την ιστορία το όργανο πουλήθηκε ήδη σε παίκτη από Βόρεια Ελλάδα…
Ευχαριστώ το forum για το βήμα που μου έδωσε. Συγνώμη που σας απασχόλησα.

Φαντάζομαι πως αν οποιοσδήποτε από εμάς είχε πάει για πέμπτη φορά να δοκιμάσει κάποιο άλλο προϊόν (και μάλιστα έχοντας ήδη κάνει την αγορά από αλλού!), δεν θα απορούσε αν ο καταστηματάρχης τον “έκραζε”. Καλές οι δικαιολογίες και σαφώς η αγορά οργάνου είναι σημαντική, αλλά κάποιες φορές όλοι μας το παρακάνουμε.

Στο συγκεκριμένο κατάστημα, όπως και στον Σαμουελιάν μπαίνει λόγω περάσματος ο κάθε πικραμένος, ρωτάει ότι μπορείς να φανταστείς, δοκιμάζει χωρίς να ενδιαφέρεται, παζαρεύει λες και βρίσκεται σε παζάρι της Πόλης και κάποιες φορές απορώ με την υπομονή των υπαλλήλων.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτό που για μας είναι μεράκι και διασκέδαση, για κάποιους είναι εργασία και επιβίωση σε δύσκολους μάλιστα καιρούς.

Αδέλφια, δεν έχω κανένα συμφέρον ή λόγο να υπερασπιστώ κάποιο κατάστημα.Απλά θεωρώ πως πρέπει να είμαστε δίκαιοι και να φερόμαστε όπως θα θέλαμε να μας φέρονται στο επάγγελμα μας.

1 «Μου αρέσει»

Ο θεόφοβος -ισως και αφελης?- καταστηματαρχης παραδεχεται δημοσια ότι προτεινε στον αγοραστη να αγορασει χωρις αποδειξη…!!!
για λογους προφυλαξης του αφελους καταστηματαρχη προτεινω στον συντονιστη να κλεισει το θεμα και να διαγραψει τα μηνυματα…εξ αλλου δεν εχει και νοημα πια αφου ακουστηκαν και οι 2 αποψεις…

Η πρόθεση για διάπραξη αδικήματος, μέχρι στιγμής, δεν αποτελεί αδίκημα, τουλάχιστον απ’ όσο ξέρω.

Αγαπητέ alexcr και συνομιλητές καλημέρα

Όσον αφορά το γεγονός ότι παραδέχομαι δημόσια πως πρότεινα στον υποψήφιο αγοραστή μη έκδοση απόδειξης και πλήρη απαλλαγή ΦΠΑ, έρχεται σε άμεση “άτυπη” σύμφωνη πολιτική όλων των οργανοποιών όπως όλοι γνωρίζουμε. Οι τιμές που προσφέρουν είναι καθαρές χωρίς βάρος φορου, και οποιοσδήποτε θελήσει απόδειξη επιβαρύνεται έξτρα. Σαν κατάστημα όφείλω σε όλες τις αναγραφόμενες τιμές να περιλαμβάνω ΦΠΑ 23%.
Πολύ σωστά υπόθηκε ότι χωρίς μεράκι δεν αγοράζεις όργανο. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Το σέβομαι απόλυτα καθότι και εγώ έχω στην κατοχή μου μεγάλη συλλογή από νέα αλλά και παλαιά όργανα.
Όταν όμως έρχεται η ώρα της προσβολής τότε θεωρώ πως τα πράγματα οφείλουν να μπαίνουν στην θέση τους.

Καλημέρα

Μάλιστα !!! ο πελάτης έχει πάντα δίκιο!!!
για ρίξτε μια ματια κι εδώ
http://www.neagnosi.gr/dhmiourgies/d28.htm
κι εδώ…http://www.akis-angelakis.com/component/content/article/670.html
μάλλον θα δείτε τα πράγματα κι από μια άλλη σκοπια!!!
Και εσύ συνφορουμιτη PANOSHAL 1 μήνυμα μπήκες να γράψεις κι αυτό για θάψιμο!!

Αυτά είναι έλλειψη επαγγελματισμού κατα την γνώμη μου, δε μπορεί απο την στιγμή που έχεις μαγαζί να δυσανασχετείς επειδή ένας πελάτης δοκιμάζει το όργανο όσες φορές θέλει και μάλιστα να του μιλάς και με τέτοιο τρόπο στο τέλος.

Δηλαδή φίλε alchimistis θεωρείς πως το να πας με ήδη αγορασμένο όργανο και να θες απλά να το συγκρίνεις με
αυτό που ήταν η 2η επιλογή σου, αξίζει το σεβασμό του καταστηματάρχη;

Πελάτης είναι αυτός που δοκιμάζει κάτι με σκοπό να το αγοράσει ή να το απορρίψει.

Αν έχεις ήδη κάνει την αγορά δεν είσαι πελάτης και σαφώς δεν θα σε αντιμετωπίσουν έτσι.

Έχουμε παρεξηγήσει λίγο τα πράγματα δυστυχώς.

ΥΓ
Σήμερα σε μια από τις Κυριακάτικες βόλτες με τη συμβία στο Μοναστηράκι μπήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί για να χαζέψω μια 12χορδη. Περίμενα να αντιμετωπιστώ σαν περαστικός και ομολογώ πως δεν είχα τη διάθεση να κάνω αγορά, τουλάχιστον σήμερα.
Με έκπληξη γνώρισα τους δύο νεαρούς ιδιοκτήτες, οι οποίοι με εξυπηρέτησαν ευγενικά και άριστα και στο τέλος έφυγα με μια ωραιότατη LAG! :slight_smile:
Βέβαια, επειδή ζούμε στην κατά τα άλλα υπέροχη Ελλάδα μας, αυτό που τελικά μένει στο μυαλό όλων είναι ο τίτλος “Απαράδεκτη συμπεριφορά από το BOUZOUKI SHOP”!

Κάθε κατάστημα έχει υποχρέωση να επιτρέπει στους υποψήφιους αγοραστές να δοκιμάσουν -μεχρι ένα όριο - τα εμπορεύματα τους.Αν π.χ. κάποιος θέλει να αγοράσει παπούτσια ,φυσικά και θα τα δοκιμάσει πρώτα ,δεν θα πάει όμως βόλτα για να αποφασίσει.Φανταστείτε τώρα κάποιος να έχει αγοράσει παπούτσια απο αλλού και να μπεί σε άλλο μαγαζί για να τα συγκρίνει.Εκεί τι πρέπει να κάνει ο καταστηματάρχης?Όσον αφορά τώρα το συγκεκριμμένο κατάστημα ,το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι και τα δύο παιδιά είναι ευγενέστατα και εξυπηρετικότατα.Καλό είναι λοιπόν να μη κατηγορούμε αβίαστα κάποιον μόνο και μόνο γιατί δεν μας έκανε το κέφι .

Όταν πρίν απο 2 χρόνια έτυχε να βρεθώ στην περιοχή του Θησείου μπήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί απο περιέργεια και μόνο χωρίς να έχω σκοπό να αγοράσω κάτι συγκεκριμένο. Αυτό που έχω να θυμάμαι είναι η ευγένεια και η προθυμία με την οποία με αντιμετώπισαν τα παιδιά που βρισκόταν εκεί. Την ίδια αντιμετώπιση είχα και αργότερα, όταν δια τηλεφώνου, απο την μακρινή Κοζάνη, θέλησα να αντλήσω πληροφορίες για ένα συγκεκριμένο μοντέλο κιθάρας…

Είτε είσαι εξυπηρετικός είτε δεν είσαι. Δηλαδή η ευγένεια και ο σεβασμός στο πελάτη θα είναι μόνο όταν έχει σκοπό να αγοράσει ; Το όργανο δεν είναι παπούτσι, να το φορέσεις και να δεις οτι σου κάνει και να το αγοράσεις , είναι ήχος που είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό. Το να αντιμετωπίζουμε τους οργανοποιούς σαν κάποιον που φοβάσαι να του μιλήσεις εμένα προσωπικά με είχε κουράσει. Το περιστατικό αυτό από την στιγμή που το επιβεβαιώνει και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης , δε μπορεί να βγαίνει και να λέει στο πελάτη -ΟΣΟ κουραστικός κι αν είναι -" Για μαλάκες μας περνάς;" θα μπορούσε να τον αποφύγει με ευγενικότερο τρόπο. Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια ο κάθε μαγαζάτορας κάνει τις επιλογές του και χτίζει και την υστεροφημία του.
Θυμάμαι περιστατικό με γνωστό μπουζουξή που χτυπούσε την πόρτα στο μαγαζί του “μάστορα” και ο μάστορας του άνοιξε μόνο όταν ο μπουζουξής του έδειξε οτι έχει χρήματα επάνω του για την επισκευή…

Παιδιά, γιατί δε διαβάζετε πιο προσεκτικά; Δεν έγινε έτσι η ιστορία. Έγινε ως εξής:

Ο PANOSHAL, μετά από δοκιμές, αγόρασε μπουζούκι από αλλού. Μια μέρα, κουβαλώντας το μαζί του, πήγε ένα φίλο του στον Πολυδώρου να του δείξει το μπουζούκι που δεν αγόρασε, επειδή ίσως το έπαιρνε ο φίλος του. Εκεί έγινε μια παρανόηση. Ο Πολυδώρου δεν κατάλαβε ότι ο φίλος του PANOSHAL ενδιαφέρεται για το μπουζούκι, οπότε ήταν εύλογο από πλευράς του να ενοχληθεί. Ο PANOSHAL πάλι, από τη στιγμή που τους πήγαινε πελάτη και τ’ άκουγε κι από πάνω, ήταν εξίσου εύλογο από την πλευρά του να ενοχληθεί κι αυτός. Όμως γιατί τα άκουσε; Όχι γιατί ψώνισε από αλλού (ο Πολυδώρου δεν του αμφισβήτησε αυτό το προφανές δικαίωμα) αλλά γιατί ο Πολυδώρου νόμιζε ότι ο σκοπός της επίσκεψης ήταν άλλος.

Δεν έχω καμία δουλειά να δώσω τόσο δίκιο στον έναν και τόσο στον άλλο. Απλώς, αφού το θέμα συζητείται δημόσια, ας συζητείται στη σωστή του βάση. Θέλω να επισημάνω ότι σε επίπεδο γεγονότων οι ιστορίες που έγραψαν οι δύο στα αρχικά τους μηνύματα ταυτίζονται απολύτως. Διαφορές βλέπω μόνο στο τι κατάλαβε ο καθένας, όχι στο τι λέει ότι έγινε. Άρα η αλήθεια είναι εδώ, στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου.

Ο επόμενος που θέλει να βγάλει γνώμη, παρακαλείται θερμά να διαβάσει προσεχτικά ολόκληρες τις ιστορίες όπως τις είπαν τα δύο μέλη.

Φίλε pepe, αν πραγματικά η επίσκεψη ήταν για να δει ο φίλος του το όργανο τότε πραγματικά πρόκειται για παρεξήγηση. Βέβαια το να έχει μαζί και το ήδη αγορασμένο στη βαλίτσα είναι σατανική σύμπτωση και οποιοσδήποτε θα έμπαινε σε σκέψεις. :wink:

Φαντάσου να έκανε κάποιος το ίδιο στον Σκεντερίδη. Ακόμα θα τον έδερνε ο κυρ Στέλιος!

Σε καμμία περίπτωση δεν συγκρίνω ένα όργανο με παπούτσια,το ανέφερα σαν παράδειγμα για το ότι ο πελάτης ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο.'Οση υποχρέωση έχει ο καταστηματάρχης να είναι ευγενικός την ίδια υποχρέωση έχει και ο πελάτης.Ασφαλώς πολλοί έμποροι δεν έχουν τη σωστή συμπεριφορά(και το γνωρίζω πολύ καλά αυτό σαν επαγγελματίας) και τότε πρέπει να κοινοποιείται όχι όμως να θεωρούμε συλλήβδην όλους αγενείς και υποχρεωμένους να δέχονται τον κάθε παραλογισμό μας.

Διαβαζοντας και τις 2 ιστοριες, υπαρχει κατι που δεν συμπιπτει. Ο πελατης λεει οτι επαιξε με το μπουζουκι μονο για 2 10λεπτα και ο καταστηματαρχης λεει οτι τον αφησε να δοκιμασει το οργανο οσο θελει.

Επισης, θα μπορουσε να παει με το φιλο του χωρις το μπουζουκι απο το αλλο μαγαζι. Εννοειται οτι θα καταλαβαινε ο καταστηματαρχης οτι αυτος ειχε αγορασει απο αλλου, αλλα το να το εχει και μαζι του ηταν ενα βημα παραπερα. Σε ενα πιο απλο παραδειγμα, δε θα ηταν φυσιολογικο να παρεις σουβλακι απο το “Θαναση” και να το φας στο τραπεζι του “Μπαιρακταρη”. Θα μπορουσες ομως να εισαι μαζι με το φιλο σου που θα ετρωγε εκει, ενω εσυ ηδη εχεις φαει. Εγκλημα δε θα ηταν το πρωτο, αλλα υπαρχουν καποιοι κανονες συμπεριφορας που η πλειονοτητα αποδεχεται ως σωστους.

Αν οντως ο καταστηματαρχης πιεσε τον πελατη να δοκιμασει το οργανο για πολυ λιγο, εκει εχει λαθος. Ο πελατης απο την αλλη εχει λαθος που εφερε οργανο απο αλλου μπροστα στον καταστηματαρχη με τον οποιο ειχε μιλησει ηδη 3 φορες.

Τελος, ας σκεφτει ο καθενας μας τι θα εκανε αν ειχε βρεθει στη θεση του καταστηματαρχη.

Τα αδέρφια Πολυδωρου ειναι πολυ ευγενικά και κάνουν οτι μπορούνε για να σου βρούνε την καλυτερη λύση στα λεφτα που διαθέτεις.
Εχω παει πεντε με έξι φορες να δοκιμάσω διάφορα μπουζουκια, εχω παει άλλες πεντε έξι φορες να τους μιλήσω για τα μπουζουκια και πάντα οταν με έβλεπαν ηταν πρόθυμα να με εξυπηρετήσουν.
Ολοι μας καταλάβαμε πως πήγε στο μαγαζι μαζι με το μπουζούκι του σπουρδαλακη και τον φιλο του για να το συγκρίνει άλλη μια φορα οτι έκανε την καλυτερη επιλογή.
Υ.Γ Συμαντικο για μενα πως η πρωτη δημοσίευση στο ρεμπετικο φορουμ ηταν για θαψιμο.
Γιατι δεν μπήκε πιο πριν να ρωτήσει την γνώμη μας μηπως και του δίναμε κάποια λύση στον προβληματισμό του.

εγώ έχω πάει πολλές φορές στο μαγαζί αυτό και στο άλλο που έχουν στο Αιγάλεω, δοκίμασα όργανα αν και είμαι πολύ ερασιτέχνης ίσα που παίζω δυο νότες και ήταν πάντα ευγενικοί. Επίσης δεν αγόρασα ποτέ τίποτα. Εδώ ψωνίζεις από το μανάβη και δεν πας με τη σακούλα που έχει τη φίρμα του στο διπλανό μανάβικο, αυτό το να πας (μετά από όλο αυτό που προηγήθηκε) στο μαγαζί με το όργανο στο χέρι είναι κάπως… Ακόμα κι αν δεν έχεις πρόθεση για πονηριά βγαίνεις λάθος, λόγω έλλειψης τακτ. Ας πήγαινε το φίλο του χωρίς το μπουζούκι ανά χείρας, η απλή λογική αυτό λέει. Πολλή δυσφήμιση για το τίποτα θα έλεγα