Μιχάλης Παούρης (2012)

δεν νομίζω. η τζαζ είναι αυτοσχεδιαστική αλλά ο αυτοσχεδιασμός δεν είναι τζαζ. επίσης αν κάποιος εντάσσει παραδοσιακά στοιχεία σε τζαζ παιξίματα, ή το ανάποδο, αυτό δεν τα κάνει ένα ενιαίο πράγμα.

Ο τρόπος που είναι συντεταγμένος ο “ορισμός” της τζαζ που παρατίθεται παραπάνω, μπερδεύει. Δεν ξεκαθαρίζεται αν η λαϊκή αμερικανική μουσική πρέπει υποχρεωτικά να είχε αφρικανικές καταβολές. Δεν είναι φυσικά έτσι, υπάρχουν και ευρωπαϊκές καταβολές σε κάποια είδη αμερικάνικης λαϊκης μουσικής του 19ου αιώνα που δεν είναι τζαζ, όπως το green grass, country, square dance music και άλλα, που ήταν όλα των λευκών αποίκων. Η βικιπαίδεια δεν λέει κουβέντα για το ότι οι αφρικανικές καταβολές οφείλονταν στους νέγρους σκλάβους που τους φόρτωσαν πράγματι από την Αφρική, σε αντίθεση με τους Ιρλανδούς, Κέλτες και άλλες αγγλόφωνες φυλές που ήρθαν ως μετανάστες.

Συμφωνώ και επαυξάνω…Το όλο σκηνικό όσο εύκολα εντυπωσιάζει άλλο τόσο γρήγορα απογοητεύει…Αν κάποιοι θεωρούν το τετράχορδο μπουζούκι “αδικημένο” για τους Α, Β, Γ λόγους (σωστά ή λάθος, αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα συζήτησης) μέσα απο τέτοια εγχειρήματα ούτε “δικαιώνεται” ούτε “εξαγνίζεται”…

Αλλο η Jazz άλλο η Fusion-Jazz. Εάν εννοείται jazz τα κομμάτια του Errol Garner ή του Duke Ellington τοτε οκ.
Σημερινοί παίκτες όπως ο Meola ή ο Chick Correa πχ είναι πιο κοντά στην Fusion Jazz και στην Latin Jazz παρά στην καθαρή jazz
Έχουν φυσικά στοιχεία αλλά δεν είναι η μουσική αυτή καθε αυτή…
Τώρα για την Παούρη πιστεύω ότι έχουν ειπωθεί όλες οι γνώμες. Εμένα προσωπικά μ’αρέσει το “τεχνικό παίξιμο”
Τεχνικό φυσικά δεν θεωρώ το γρήγορο παίξιμο. Ακόμα και ένα σωστό λεγκάτο ή τρέμολο χρειάζεται τεχνική για να παιχτεί.
Αλλιώς θα το κάνει το παιδάκι που ξεκινάει στα 5 του το πιάνο και αλλιώς ο ίδιος ο Bach πχ… Και τα δύο λεγκάτο θα είναι αλλά διαφορετικής ποιότητας-τεχνικής.
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ταχύτητα είναι απλώς ένα προιόν της τεχνικής. Δεν είναι αυτοσκοπός.
Μεγάλη συνεργασία πάντως… Θα παραβρεθώ οπωσδήποτε

http://www.youtube.com/watch?v=r6IZqGH3JeM&feature=g-all-lik είδα και αυτό σήμερα που μου το έστειλε κάποιος φίλος.Εγώ πλέον σηκώνω τα χέρια ψηλά ειδικά με το τελευταίο σχόλιο που κάνει.

δεν είχα γραψει κατι (αν θυμαμαι καλα) για τον μπουζουκιστα αυτον… :082: αλλα με αυτη τη συνεντευξη δε μπορω να σωπασω αλλο :019:

να παει αυτο το πραγμα μπροστα ( το μπουζούκι εννοεί)

η μεγαλυτερη συναυλία μπουζουκιου που εχει γίνει ποτέ

Καλος ο Πλεσσας αλλα αυτoς δεν είναι που επιλεγει πλεον τραγουδια στη eurovision; Ξεμοραθηκε και αυτος

Πως καταφερνει και κανει το μπουζούκι να τασταρει ;

Πως γίνεσαι 11 φορες ο πιο γρηγορος ; Υπαρχει ολυμπιαδα ταχυτητας; Ισως και να υπαρχει…

Τα διαφορετικα κουρδίσματα στο τριχορδο εγιναν γιατι τους ελειπε η τεταρτη χορδη. Και ανεβοκατεβαιναν ασκοπα

Αφου σου αρεσει ο ηχος του ζαμπετα (οι τρεις νοτες που ακουσα) γιατι δεν τον ακολουθεις. Μια χαρα ηταν…

Θα ηθελα πολυ να τραγουδαγες το περασμενες μου αγαπες να ακουγα τα λογια… Θα σου αρεσε; στο ρυθμο που το επαιξες…

Οι μπουζουξηδες (μπουζουκιστας μονο εσυ; ) θα μαθουνε μουσικη…

Φτανει πια με τους λουκυ λουκ του μπουζουκιου. Εισαι πιο γρηγορος και απο τη σκια σου… Συγχαρητηρια.

Απο τις λιγες φορες που γίνομαι εριστικος. Συγνωμη αλλα δεν αντεξα…
ΥΓ και είναι μόνο το ενα απο τα βιντεο του. Πρεπει να υπαρχουν και αλλα αποτι βλεπω…

Απο το συγκεκριμένο βίντεο θα έπρεπε να μας συγκλονίσει η αποκάλυψη πως το επόμενο βήμα που είχε στο μυαλό του ο Χιώτης ήταν η προσθήκη και άλλων δυο χορδών στο τετράχορδο…η πλήρης μετατροπή δηλαδή του μπουζουκιού σε κιθάρα…για να μάθουν μουσική και οι μπουζουκτσήδες…!!! για να παίζουν μετά εκτός απο jazz και φλαμέγκο! Τί να πει κανείς!.. ΣΟΚ και ΔΕΟΣ!

έκανα μια υπόθεση τις προάλλες για το κόμπλεξ των “μπουζουκιστών” απέναντι στην κιθάρα και τους κιθαρίστες. νομίζω το επιβεβαίωσε ξεκάθαρα, με τα τόσο ξεκαρδιστικώς προσβλητικά όσο και λυπηρώς ανασφαλή λόγια του. αφού πιστεύει λοιπόν πως η μόνη σωτηρία του μπουζουκιού είναι η κιθαροποίησή του, ας βάλει τις δυο χορδές που λείπουν, άντε και τρείς για να φτιάξει το ibanezouki. και ας κάνει παρέα μόνο με κιθαρίστες (αφού μόνο από αυτούς περιμένει επιβεβαίωση) να μη μας ζαλίζει τα τέλια.
δεν θα ήθελα να ήμουνα στη θέση του, να μην εκτιμώ το όργανο που παίζω και συνέχεια να ζηλεύω κάτι που θεωρώ ανώτερο… άντε, πολυ ασχοληθήκαμε και κάθε φορά λέω θα είναι η τελευταία -μήπως κουβαλάω κι εγώ κανένα κόμπλεξ;

Μιας και ο Μιχάλης Παούρης διδάσκει, να διορθώσω μια μικρή ανακρίβεια για τα ντουζένια που λέγεται μέσα σε αυτό το βίντεο. Δεν έγιναν γιατί κάλυπταν το κενό επειδή τους έλειπε μια χορδή που την πρόσθεσε αργότερα ο Χιώτης. Υπήρχαν γιατί ακολουθούσαν την ευρύτερη παράδοση των τριχόρδων της Ανατολικής Μεσογείου και που φυσικά είχανε τη λογική τους και το δικό τους ηχόχρωμα, το οποίο καμία κιθάρα ή τετράχορδο μπουζούκι μπορεί να προσομοιώσει έστω και στο ελάχιστο. Είχανε δηλαδή τη δική τους πληρότητα και ταυτότητα.

Οποιος έχει κουρδίσει μια φορά καραντουζένι αρκει για να το καταλάβει. Και να καταλάβει επίσης ότι το κούρδισματα επηρεάζουν και τις συνθέσεις και τον τρόπο που παίζονται τα κομμάτια. Τα οποία πολλά είναι πραγματικά διαμάντια και δεν θα μπορούσαν να προκύψουν με τετράχορδο μπουζούκι.

Και μια παρατήρηση στα λεγόμενα: Το όργανο δεν μπορεί να πάει μπροστά ούτε με τα βιρτουόζικα παιξίματα ούτε με την jazz μόνο. To μπουζούκι, σαν ελληνικό όργανο μπορεί να πάει μπροστά μόνο αν παράλληλα εκφράσει τα αισθήματα του ελληνικού λαού όπως το έκαναν τόσοι συνθέτες και μαζί τους και ο Χιώτης.
Αυτό είναι κάτι που βλέπω να λείπει δραματικά από τη προσέγγιση του Μιχάλη Παούρη η οποία αυτή τη στιγμή τουλάχιστον και σε αυτή την συνέντευξη εστιάζεται σε μία ξένη μουσική (τη jazz) και σε ένα διεθνές περιβάλλον.

Υ.Γ. Το πολύ δεν είναι αναγκαστικά και καλύτερο. Με αυτή τη λογική, αν το όνειρο ενος τρίχορδου είναι να γίνει τετράχορδο ή εξάχορδο για να παίζει καλύτερα, τότε το όνειρο της κιθάρας είναι να γίνει αρπα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείστε τόσο πολύ με το παλλικάρι…στο χωριό μου κάτι τέτοιους τύπους τους λένε Φιάκες ( http://www.slang.gr/lemma/show/fiakas_1053 ). Άλλοι τη βρίσκουν με φτιαγμένα αυτοκίνητα, άλλοι με μπράτσα και ξουρισμένο στήθος, άλλοι με “έχω και κότερο πάμε μια βόλτα” …
Ευτυχώς που η μουσική βγαίνει απ την καρδιά…κι αυτός όταν μεγαλώσει και ξεκαβαλήσει μπορεί να κάνει μουσική…

Νίκος

Αυτό ακριβώς νομίζω έπρεπε να ειπωθεί εξ αρχής στην κουβέντα μας…Αν αποξενώσουμε το μπουζούκι απο τον φυσικό του χώρο, που στην προκειμένη περίπτωση είναι και γεωγραφικός χώρος, δεν μπορούμε να αναμένουμε (…αν αναμένουμε) την εξέλιξη του. Η εξέλιξη (πρωτίστως βιολογικά και κατ’ επέκταση κοινωνιολογικά κ.ο.κ.) καθορίζεται σε μέγιστο και καθοριστικό βαθμό απο το περιβάλλον. Δεν είναι κάτι που γίνεται με το πάτημα ενος κουμπιού, όταν το θέλουμε, επιτακτικά και αναίτια (τουλάχιστον αυτό λένε τα βιβλία μου…). Έτσι λοιπόν και το μπουζούκι θα εξελιχθεί σαν όργανο - με την έννοια των “μπουζουκιστών” - όταν το ίδιο το περιβάλλον, μέσα στα αυστηρώς καθορισμένα όρια του, το ωθήσει προς αυτήν την κατεύθυνση…

συγνώμη που διακόπτω τη ροή της συζήτησης,θεωρώ όμως το σχόλιο για τον Πλέσσα στο 88 του παρόντος τουλάχιστο άκομψο…με φιλική διάθεση και αν έχω καταλάβει τί ακριβώς γράφει ο συμφουρομήτης…

Πώς πάχυνε έτσι το παλουκάρι;!:107:

Πέρα από την πλάκα παιδιά, όπως είπα και αρχικά: κανονιοβολείτε χωρίς αντίλογο…δεν κάνουν έτσι οι τίμιοι παίκτες…ο καθένας τον χαβά του. Δε σου αρέσει, μην ασχολείσαι…

Ο Παούρης πέρα από μουσικό με έκανε να τον αντιπαθήσω και σαν άνθρωπο. Ύφος χιλιάδων καρδιναλίων και θεωρίες για αγρίους.

Παουρή αυτό που κάνεις δεν είναι πρωτότυπο αγόρι μου. Απλά παίζεις με το μπουζούκι, κιθαριστικά πράματα. Ξεκαβάλα το καλάμι και πάψε να θεωρείς ότι η τζαζ είναι ανώτερη από το κλασσικό μπουζουκίσιο παίξιμο. Αυτά είναι υποκειμενικά. Αναρρωτιέμαι αν αυτός ο άνθρωπος έριξε ποτέ ένα αργό ωραίο ταξιμάκι σαμπαχ που να τον νταλκάδιασε…

Ο Παουρής είναι η έννοια του ΠΛΗΡΟΥΣ εξευρωπαϊσμού του μπουζουκιού όπως κάποιοι αντίστιχοι αυτοί που το εξανατολίζουν πλήρως. Το ένα ακρό φέρνει το άλλο και η μέση αυθεντική οδός καίγεται…

Παιδιά το θέμα κλείνει. Δεν έχει νόημα να λέμε τα ίδια και τα ίδια χωρίς νόημα. Είναι το δεύτερο θέμα το οποίο ανοίγει γι αυτόν τον καλλιτέχνη. Σε άλλους αρέσει σε άλλους δεν αρέσει. Πιστεύω δεν προσφέρει τίποτα αυτή η συζήτηση.

Υ.Γ. Ανεστακος είναι άσχημο να κοροϊδεύεις κάποιον πίσω από καλώδια.