Μιχάλης Παούρης - Οι άνθρωποι βάζουμε τους φραγμούς Τα όργανα περιμένουν εντολες!

Εδώ θα διαφωνήσω . Όσο υπάρχει κόσμος που ακούει αυτή την μουσική , δεν θα πάψει να παραμένει ζωντανή . Υπάρχουν ρεμπετικα τραγούδια 100-90 χρονών , που ακόμα τα ακούμε , ενώ κάτι τραπ καγκουρικα και τέτοιου στυλ τελοσπαντων , σε 1 άντε 2 χρόνια δε τα ακούει κανείς . Ναι , τώρα θα μου πεις κάθε 6-7 μήνες βγαίνει ένα καινούργιο hit . Αυτό πιστεύω ότι γρηγορα θα σταματήσει . Μόλις ωρισμασουν τα 15 χρόνα που τα ακούνε , αυτά τα τραγούδια θα σταματησουν να υπάρχουν -στην Ελλάδα πάντα- . Ως προς το μουσικό όργανο , βλέπω λίγο δύσκολο να βγει κάποιο καινούργιο . Για να βγει καινούργιο όργανο χρειάζεται ένα εξ ολόκληρου καινούργιο στυλ μουσικής , και σπάνια βγαινουν τετοια . Μην ξεχναμε επίσης ότι είμαστε μια οπισθοδρομικη χώρα -κατι που κατά την δική μου κρίση μας έχει σώσει αρκετές φορές- .

Εδώ θα συμφωνησω , υπάρχουν και άλλοι ταλαντουχοι μπουδουξηδες -αναγνωρισμενοι ή μη- Και ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστη , αυτή που τον “κραζουν” να το πω έτσι , δεν είναι κουφοι . Πιστεύω στην μισή ταχύτητα θα ακουγοταν καλυτερα . Κατά την δική μου άποψη πάντα …

Οι γνώσεις του στη μουσική και η τεχνική του είναι άκρως σεβαστές και μοναδικές κατά ένα τρόπο

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως την εμμονή του μουσικού αυτού να αυτό-αποκαλείται «φαινόμενο « «ιδιοφυΐα « κτλ σε κάθε ευκαιρία , ποστ στα σοδιαλ μηντια , και βίντεο που ανεβάζει
Δεν ξέρω εάν κινείται από το λεγόμενο ρητό
« Στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις « αλλά κατά εμένα μόνο κακό κάνει σε οποίο μουσικό έργο / δημιουργία του

Λες και υπάρχουν δυο προσωπικότητες
Μια του μουσικού που είναι μάλιστα ευγενέστατος ανθρωπος και καλό ομιλουμενος ( το βίωσα από την συνέντευξη που κάποτε του πήρα ) και μια ( προσωπικότητα ) του « μάνατζερ» με δωσεις υψηλής έπαρσης και εγωκεντρισμού

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας μορφωμένος άνθρωπος και δε με τόση μουσική παιδεία δεν είναι ταπεινόφρονας… άσε το έργο σου κ Παουρη να μιλήσει . Εσυ δεν θα έπρεπε να πεις απολυτος τίποτα .
Κανένα προσωπικό σχόλιο στα ποστ σου
Άσε τους αλλους να μιλήσουν για εσένα
Εάν το έργο είναι άξιο η ιστορία θα το κρίνει και θα σε κατατάξει εκεί που σου αρμόζει «

4 «Μου αρέσει»

Νομίζω τα είπατε όλα πολύ σωστά , δεν έχω να συμπληρωσω τίποτα!

1 «Μου αρέσει»

Από καλλιτέχνες όλου του φάσματος (μουσικούς κάθε είδους, εικαστικούς, ηθοποιούς…) ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος. Όποιος δεν τον βρίσκει συμπαθητικό, δεν τον παντρεύεται. Η γνώμη του καθενός μας για τη μουσική του ας μείνει ανεπηρέαστη από τη γνώμη για την προσωπικότητά του. Η μουσική μάς αφορά, αν το επιλέξουμε, η προσωπικότητα όχι.

(Θέλω να πω, υπάρχουν κι άλλα ψώνια αλλά δεν παίζουν καν μπουζούκι. Τι να κάνουμε, να κάτσουμε να σκάσουμε για τον καθένα που πάσχει από έπαρση;)

1 «Μου αρέσει»

Εμένα δεν με χαλάει καμιά έπαρση.Ο καθένας έχει το δικό του χαρακτήρα.Δεν μπορώ να τον κρίνω σαν άνθρωπο αφού έτσι κι αλλιώς δεν τον ξέρω προσωπικά ούτε είναι φίλος μου.Σαν μουσικό πάλι δεν μπορώ να τον κρίνω αφού εγώ έχω μπει στον 3ο χρόνο εκμάθησης.Είμαι πολύ ‘μικρός’ μουσικά να τον κρίνω.Μπορω όμως σαν ακροατής να κρίνω αυτό που ακούω και λέω με βεβαιότητα ότι δεν μου αρέσουν αυτά που παίζει ούτε καταλαβαίνω πού το πάει.

1 «Μου αρέσει»

μερικές ώρες πριν το νέο έτος 2022.
θα γκρινιάξω τώρα, να μη με βρει ετσι το 22.

Λοιπόν, τι έχουμε εδω?
ενα προϊόν των imagemakers.
ειναι προετοιμασία για παγκόσμια καριέρα,
κονσέρτα στο Τόκιο, ΝΥ, Razil κτλ
οτι παίζει 8χορδο, εναι τυχαίο. θα μπορούσε να ειναι και μπαλαλάικα.
Δεν φταίει το παιδί. οι δάσκαλοι του, φταίνε.
τον βγάλαν στο ξέφωτο και του είπαν, τρέξε σε κυνηγούν!
οι δάσκαλοι φέρνουν ευθύνη για τέτοια φαινόμενα.
ο άλλος που έβγαλε(σε βιβλίο του), από το κάδρο τον Παγιουμτζή, είχε δίπλα του κάποιον δάσκαλο να τον προσέχει…
Τώρα για το τι μουσικάρα είναι η όχι, δεν με αγγίζει καν, γιατι δεν ξερω ούτε πόσες είναι ολες οι φωνές (νότες) στο 8χορδο.
έχει κάπου στο ΥΤ ταξίμι η έστω διασκευή να βγάλω συμπέρασμα.?
Λέτε να είναι από μετάλλαξη του συνδρόμου Χιώτη?

Αντε καλή χρονιά σε όλους !
Υγεία κυρίως.

Δικαίωμα! Από μία φωτογραφία με την Τετράδα, κράτησε τους τρεις για εξώφυλλο του βιβλίου στο οποίο εξετάζει αυτούς τους τρεις. Αν έβλεπα Παγιουμτζή στο εξώφυλλο, θα ήταν μια μορφή εξαπάτησης, αφού θα περίμενα να τον δω και μέσα στο βιβλίο. Αν υπήρχε φωτογραφία μόνο με τους τρεις, μπορεί να την προτιμούσε. Αλλά εφόσον δεν υπάρχει, η πρακτική να μπαίνουν σε εξώφυλλα τμήματα από φωτογραφίες ή πίνακες είναι απολύτως καθιερωμένη και αποδεκτή. (Υποθέτω ότι κάπου μέσα θα αναφέρει ότι πρόκειται για «λεπτομέρεια», όπως είναι ο καθιερωμένος όρος, από μεγαλύτερη εικόνα με όλα τα κοπιράιτ κλπ.)

Δε θα σχολιάσω άλλο για φέτος. Καλή χρονιά σε όλους!

1 «Μου αρέσει»

Έχω ήδη καταθέσει την άποψή μου: Μία παράθεση, στην αρχή του βιβλίου, ολόκληρης της φωτογραφίας, ακόμα καλύτερα της αφίσας του «ρομαντικού μπαρ» του Μάρκου, βεβαίως με την εξήγηση ότι κρίθηκε αναγκαίο να περικοπεί από την αρχική φωτογραφία ο Στράτος, αφού δεν έγινε γι αυτόν έρευνα, θα ήταν πολύ κοντύτερα προς την δεοντολογία. Δεν θα κόστιζε τίποτα (σε κύρος, αξιοπιστία κλπ.) και θα αποκαθιστούσε τα πράγματα. Το γεγονός ότι ο συγγραφέας δεν τοποθετήθηκε σχετικά με την αρχική δημοσίευσή μου, με αναγκάζει να υποθέσω ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει μέσα στο βιβλίο, που επαναλαμβάνω ότι δεν το έχω αγοράσει / διαβάσει.

Έχεις, Νίκο, κάποιο παράδειγμα όπου να εφαρμόζεται αυτή η δεοντολογία;

Δε νομίζω ότι γίνεται έτσι συνήθως. Σε άπειρα βιβλία η εικόνα του εξωφύλλου στηρίζεται σε λεπτομέρεια κάποιας φωτογραφίας ή πίνακα, και στο σημείο όπου δίνονται οι σχετικές πληροφορίες (εικόνα εξωφύλλου: λεπτομέρεια από τον πίνακα / τη φωτογραφία Τάδε, κοπιράιτ Δείνα) δεν παρατίθεται ολόκληρη η αρχική εικόνα. Ακριβως όπως μπορεί να μπει ένας στίχος από την Οδύσσεια π.χ. ως μότο, χωρίς κανείς να περιμένει να το έπος σε παράθεση κάπου.

1 «Μου αρέσει»

Περικλή μου, μπορεί πράγματι να μην γίνεται έτσι, συνήθως. Όμως, εγώ θεωρώ ότι το σωστό, αυτό θα ήταν.

Δεν το καταλαβαίνω. Τον ολόκληρο πίνακα (ή φωτογραφία) θα μου τον δείξει ένα βιβλίο που τον βάζει για να τον δω και να τον μάθω. Εδώ την ήξερα, γιατί όχι απλώς δεν ήταν αδημοσίευτη αλλά απεναντίας είναι πασίγνωστη. Έχει βέβαια πολλά να μας πει, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος της παρουσίας της στο εξώφυλλο! Αν οι υπεύθυνοι της έκδοσης είχαν την απίθανη φαντασίωση ότι από αυτούς θα μάθει το κοινό αυτή τη φωτογραφία, θα την έβαζαν μέσα, όχι στο εξώφυλλο.

Το να ενσωματώνεται μια εικόνα, είτε πλήρης είτε αποσπασματικά, σε μια σύνθεση εξωφύλλου γίνεται για άλλο σκοπό. Από το εξώφυλλο δε μαθαίνουμε πράγματα για το θέμα του βιβλίου, μαθαίνουμε μόνο για το ίδιο το βιβλίο. Μια εικόνα «κυριολεκτική» (π.χ. βιβλίο για την Αθήνα με φωτογραφία της Αθήνας, βιβλίο για τον Βαμβακάρη με φτγρ του Βαμβακάρη, βιβλίο για το 1821 με πίνακα φιλέλληνα ζωγράφου της εποχής), ή όχι κυριολεκτική (συλλογή διηγημάτων με ένα βάζο με λουλούδια), ή εντελώς αφηρημένη, ή και ένα εξώφυλλο χωρίς καθόλου εικόνα αλά με κάποιες επιλογές ως προς τα χρώματα, τις γραμματοσειρές κλπ., μας βάζουν με ποικίλους τρόπους στο πνεύμα του βιβλίου. Δε μας δίνουν πληροφορίες που να προστίθενται σ’ αυτές του κυρίως σώματος του βιβλίου. (Ακόμα και σε πλήρως εικονογραφημένα βιβλία, π.χ. παιδικά ή κόμιξ, αυτή τη δουλειά κάνει το εξώφυλλο.) Κανείς δεν περιμένει κάτι διαφορετικό.

Το να δούμε λοιπόν την τυχόν αρχική εικόνα στην πλήρη και αυτοτελή (όχι σε σύνθεση εξωφύλλου) μορφή της, όταν μάλιστα πρόκειται για δημοσιευμένη εικόνα, τι μπορεί να εξυπηρετεί;

Καθόλου περίεργο που δεν έχει καθιερωθεί.

Εντωμεταξύ επειδή ήμουν σίγουρος ότι κάποιος το είπε αλλά δεν το θυμόμουν ξαναείδα το trailer.Για ποιά επιτεύγματα μιλάει ο κ.Νικολόπουλος που δεν κατάφερε κανείς ούτε ο Χιώτης ούτε ο Ζαμπέτας?
Μετά μου λέτε εμένα έχει έπαρση…πως να μην έχει όταν ακούει τέτοια πράγματα ο άνθρωπος.

αυτα τα λογια απο Νκκκολοπ… και άλλους ειναι έργο του αντζέντη του , που προσδοκά γερή κονόμα.
προσπαθεί να πουλήσει ενα φαινόμενο του στιλ Liberace για διεθνές κοινό να εμφανίζεται και στα καζίνο του LAS VEGAS .
θα τον δούμε σύντομα ντυμένο με παρόμοια ρούχα αλλα Γιώργο Μαγ@ (αμφια?)

ΥΓ.
αν ειχε δασκάλους Χιώτη και Ζαμπέτα θα γνώριζε τα περι “ψυχούλας”

Το ότι κάποιοι ζήτησαν να μνημονευτεί η επέμβαση.

Η όντως επικρατούσα δεοντολογία απαιτεί πράγματι να μνημονεύεται αυτό, αλλά με λόγια: «λεπτομέρεια από την τάδε εικόνα» (χωρίς να πρέπει να δείξεις και την κανονική εικόνα). Ούτε εγώ έχω δει το βιβλίο, αλλά λογικά θα το λέει, δεν έχω λόγο να φανταστώ ότι το παρέλειψαν.

1 «Μου αρέσει»

Γράφω λίγα πράγματα περισσότερο επειδή το έχω εγώ ανάγκη.

Άκουσα για τον Παούρη πριν πολλά χρόνια, και μου ξαναεμφανίστηκε πρόσφατα, οπότε τον ξανάκουσα λίγο.

Η εντύπωσή μου είναι ότι ως άνθρωπος έχει πέσει πολύ βαθειά σε ένα λάκκο που έχει σκάψει ο ίδιος.

Τα συνηθισμένα μοτίβα του είναι ότι

  • εκπροσωπεί την Ελλάδα σε διεθνείς διαγωνισμούς
  • παίρνει το «ρίσκο» να πάει σε διαγωνισμούς όπου μπορεί να μη βγει πρώτος
  • έχει εμφανιστεί δίπλα σε μεγάλα ονόματα και μεγάλοι μουσικοί έχουν μιλήσει γι’αυτόν
  • κάνει fusion μουσική, jazz

Λοιπόν:

  • Έχει συμμετάσχει σε κάποιους διαγωνισμούς, συναγωνιζόμενος μικρά παιδιά!
  • Δεν υπάρχει «βγαίνω πρώτος, βγαίνω δεύτερος» σε μουσικό διαγωνισμό, τί διαγωνίζεσαι; Τη μουσική; Το βραβείο πρεσβεύει τους κριτές και πόσο άρεσε σε αυτούς η μουσική σου
  • Ε, αν πας και ζητήσεις σε κάποιον να σου πει τη γνώμη του για ’σένα, το πιθανότερο είναι ότι θα προσπαθήσει να πει κάτι καλό, μη σε θάψει τελείως. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε μια συγκεκαλυμμένη συγκατάβαση από πλευράς Μ. Θεοδωράκη, Δ. Σαββόπουλου, Al Di Meola κλπ., που τους παραθέτει στις πολλές συνεντεύξεις και ντοκυμανταίρ που έχει γυρίσει με επίκεντρο τον ίδιο.
  • ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΖΑΖ. Με τη λίγη τζαζ που ξέρω, δεν έχει τίποτα από το ήθος και το χρώμα της τζαζ.

Παρακάτω:
Κάποιο ταλέντο έχει, αλλά το έχει σπαταλήσει στο να μάθει να παίζει γρήγορα συγκεκριμένες κλίμακες.

Η μουσική του είναι πολύ φτωχή.
Χρησιμοποιεί τετριμμένα ρυθμικά μοτίβα. Θα μπορούσε να πειραματιστεί με παύσεις, πολύ-ηχα, αντιχρονισμούς· για ’μένα αυτή είναι η δεξιοτεχνία του μουσικού, όχι η ταχύτητα.
Το φάσμα συχνοτήτων του είναι μονότονο: όλα κάπου στη μέση. Δεν έχει μπάσα, δεν έχει πρίμα. Ακόμα κι οι παλιοί ρεμπέτες ξέρανε να κοπανάνε το μπάσο στην κιθάρα και να το αφήνουν ν’ ανασαίνει όσο αναπτύσσεται η μελωδία.
Η αρμονία του είναι βαρετή, τουλάχιστον για κάποιον που αυτοπαρασημοφορείται ως «μουσική ιδιοφυΐα».

Τραγουδάει οκ. Πιστεύω πως με λίγη δουλειά θα μπορούσε να γίνει ένας αξιοπρεπής λαϊκός τραγουδιστής.

Τελοσπάντων, είχα ανάγκη να τα γράψω αυτά, γιατί βλέπω σε όλα τα (πολλά) μέσα του περιβάλλεται από κάτι σαν θρησκευτική αίρεση, και για χάρηκα που υπάρχει κι άλλος κόσμος που (δεν) τον ακούει.

2 «Μου αρέσει»

Το σχόλιο μου γίνεται καθαρά επειδή το φατσοβιβλιο επιμένει να μου βγάζει συνέχεια προτεινόμενα με αναρτήσεις του, που αναφέρει πως καταπληκτικός και υπερμεγιστος είναι
(Το οποίο σημαίνει πως πληρώνει για αυτό και μάλιστα πολλά, δικαίωμα του βέβαια)

Αν δεν καταλαβαίνει ο ίδιος όπως ξεφτυλιζεται έτσι, είναι δικό του θέμα, δεν είμαι εγώ ο ψυχολόγος του
Συνήθως αρέσει σε αυτούς που δεν έχουν μουσική γνώση, ούτε αισθητική θα έλεγα, και εντυπωσιάζονται από τα αεροπλανικα που κάνει

Μέχρι στιγμής θα νομίζουν όσοι με διαβάζουν πως μπήκα να τον θάψω
ΌΧΙ

Έχει δυνατότητες τεχνικά πάνω στο όργανο;
Ναι
Έχει μουσικές γνώσεις;
Ναι, και πολλές
Έχει παίξει κάτι που να μου άρεσε, και σαν επανεκτελεστης και σαν συνθέτης;
Ναι

Τότε ποιο είναι το πρόβλημα;

Το ότι του έχει γίνει η ΤΑΧΎΤΗΤΑ, ΕΜΜΟΝΉ!

Επίσης πρέπει να είναι πιο μετριόφρων

Ειλικρινά δεν υπάρχει κάποιος φίλος του που να τον έχει συμβουλέψει κάποια πράγματα;

Δεν θέλω να τον βάλω στο στόχαστρο, ξέρω από κοινό γνωστό πόσο έχει ματώσει πάνω στο όργανο από παιδί, την στιγμή που συνομήλικοί του κυνηγούσαν γκομενάκια στα μπαράκια

Από εκεί και πέρα αν ήταν θέμα μόνο μουσικής αισθητικής, σαν ακροατής, αποφασίζεις αν σου αρέσει, και προχωράς
Το θέμα όμως πάει αλλού…

1 «Μου αρέσει»

πόσο δικαιο έχεις! ετσι ειναι ισως και χειρότερα.
για αυτο και άλλα παρόμοια, αποχαιρέτησα το FB.
ζογκλέρ! αντε με το καλο να βρουν δουλειές σε τσίρκο.

2 «Μου αρέσει»

Και τι μας νοιάζει; Σ’ όποιον αρέσει η μουσική του θα την ακούει, και σ’ όποιον δεν αρέσει δε θα την ακούει. Δε θα τον παντρευτούμε όμως ούτε οι μεν ούτε οι δε.

1 «Μου αρέσει»