Μητρέντζης

ξέρει κάποιος να μου πει από τί τιμή ξεκινάει τα τρίχορδα ο Θ. Μητρέντζης ?
Φτιάχνει φθηνά όργανα ?

Πρίν από 1,5 χρόνο περίπου, μπορούσες να πάρεις καλό όργανο του Θανάση (χωρίς πολλές φιγούρες) με 1200 ευρώ.

Δεν έχω πρόσφατη πληροφόρηση, αλλά γενικά στη Θεσσαλονίκη τα όργανα είναι φθηνότερα.

Πριν από 1 χρόνο αγόρασα μπουζούκι απο το Θανάση. Έσκασα γύρω στα 14 κατοστάρικα αλλά τα αξίζει απόλυτα. καλοφτιαγμένο όργανο, εξαιρετικός ήχος - ακριβώς όπως το ήθελα- ένταση, δε φαλτσάρει πουθενά και μεταξύ των άλλων και όμορφο…έρωτας από το πρώτο γκρανκ…
Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα…το μόνο πρόβλημα είναι ότι, απ όσο γνωρίζω, λόγω προβλημάτων υγείας δεν ασχολείται με το αντικείμενο πλεόν

Επισπεύτηκα το εργαστήριο του κ. Μητρέντζη το Πάσχα …. Μάγκες είχε ένα τρίχορδο μέσα το οποίο σκότωνε πραγματικά στα 1500ευρω. Μακάρι να είχα τότε τα χρήματα να το χτυπούσα ήχο ; φανταστικό . πιάσιμο ; αέρας . Mπορεί να σας ακούγονται φουσκωμένα αυτά που σας λέω αλλά εκείνο το τρίχορδο το έχω ακόμη στο κεφάλι μου σαν πρότυπο κ όποτε ευκαιρήσω πάλι ένα σαν κ εκείνο θέλω να βρω. :109:

παιδια σχετικα με την υγεια του κ μητρεντη εχουμε κανενα νεο? θυμαμε τον ειχα παρει καποτε τηλ και μου ειχε πει η γυναικα του οτι ειχε καποιο προβλημα υγειας . μακαρι να ειναι καλα ο ανθρωπος.

Δεν έχω μάθει κάποιο νέο πάντως κ το Πάσχα που τον είχα δει από κοντά δεν ήταν στα καλύτερα του…… μακάρι να γίνει καλά ο άνθρωπος κ να ανακτήσει πάλι την υγεία του.

Ο εξαιρετικός αυτός άνθρωπος και κατασκευαστής μουσικών οργάνων που τυγχάνει να είναι και πολύ καλός μου φίλος, περνάει δύσκολες στιγμές αναρρώνοντας από ένα πρόσφατο εγκεφαλικό.
Πριν από 2-3 ημέρες μίλησα μαζί του και μου είπε ότι αρχίζει να εργάζεται ξανά, δειλά-δειλά.
Έχω 5 δικά του όργανα 3χορδο,4χορδο,2 τζουράδες κι έναν μπαγλαμά τα οποία είναι όλα εξαιρετικής ποιότητας με εξαίρεση το 3χορδο που είναι υπέρ-εξαιρετικό.
Οι τιμές του ήταν (και πιστεύω ότι είναι ακόμα) πάντα λογικές,
τα δε όργανα του (ιδίως τα 3χορδα) ασύγκριτα.
Εύχομαι να ξεπεράσει όλα του τα προβλήματα γρήγορα και να φτιάξει ξανά υπέροχα όργανα.

Από τα πιο “δυνατά” μπουζούκια που έχω ακούσει, και που μου έκανε από την πρώτη στιγμή φοβερή εντύπωση, είναι κατασκευής του - ανήκει στον φίλο Γ. Βαβουλέ απ’ τα Χανιά. Ένα πραγματικό αριστούργημα, από κάθε άποψη.
Εκ των υστέρων διαβάζω στην σελίδα του συμφορουμίτη PaKag, πως το όργανο αυτό ο ίδιος ο Μητρέντζης, το χαρακτηρίζει ως το καλλίτερό του.

Κάπου στα 1994-1995 ο φίλος και συμφοιτητής Δάνης κατεβαίνει από τη Σόφια στη Βέροια για ν’ αγοράσει ένα μπουζούκι από το Μητρέντση. Διάλεξε ένα όργανο που ήταν στο τέλος της κατασκευής του και χρειαζόταν ακόμη μία μέρα δουλειά. Ο Θανάσης δεν δέχτηκε επ’ ουδενί λόγο να μείνει ο φίλους μου σε ξενοδοχείο και τον φολοξένησε σπίτι, όντας άγνωστος μέχρι τότε.
Εκτενέστατη συνέντευξη με το Θ. Μητρέντση υπάρχει στο τρίτο τεύχος της “Κλίκας”.
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=130&Itemid=151

Κοίτα εδώ:

(στην τελευταία σελίδα ο μάστορας το μνημονεύει αυτό που λες)

Παιδιά, λάθος θυμόμουν, έχετε δίκιο. Εκεί το είχα βρει.

Φίλε iosif_sarasidis πραγματικά τα νέα σου ότι άρχισε δειλά , δειλά να δουλεύει πάλι το εργαστήριο με κάνουν κ εμένα κ σίγουρα όλους πολύ χαρούμενους …… πραγματικά μακάρι να αναρρώσει ο άνθρωπος γιατί σίγουρα θα είναι ο πατέρας του επόμενου μου τρίχορδου όπως ανέφερα κ πριν είχα δει δουλείες του κ κατενθουσιάστηκα . :slight_smile:

Ναι όντως φίλοι μου είναι από τα καλύτερα όργανα που έχει φτιάξει ο Θανάσης,
το θυμάμαι καλά διότι είχα παρακολουθήσει την κατασκευή του και το έπαιξα όταν το τέλειωσε στο παλιό του οργανοποιείο στην Βέροια …

Ο Κώστας έχει δίκιο, μάλλον στην Κλίκα το διάβασε ο Πάνος γιατί δεν έχω δημοσιεύσει κάτι σχετικό για τον Θανάση Μητρέντζη. Τον επισκέφθηκα βέβαια το 2006 και κάναμε μια μεγάλη συζήτηση, αλλά το υλικό παραμένει για μελλοντικές δημοσιεύσεις.

http://www.bouzoukimaker.gr/

Ανανεώθηκε το site του οργανοποιού!

Δεν ξερω εαν θυμαμε σωστα αλλα στο παλαιοτερο σιτε, ειχε πολυ ομορφα λιτα τριχορδα με σκαφος δακρυ , και προπολεμικο στυλ με ροζετα.

Απο το καινουργιο του σιτε, φαινεται το πολυ ομορφο φινιρισμα που εχουν τα οργανα του/Ελπιζω και ο ηχος τους να ειναι το ιδιο εντυπωσιακος

Πριν μερικούς μήνες χρειάστηκε να επισκευάσω μια κιθάρα και έπιασα ένα οργανάκι (αν δεν κάνω λάθος ήταν το δεύτερο). Ταπεινη μου άποψη ότι ο ήχος συμβαδίζει με την εμφάνιση, η τιμή, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 1500.

Χθες 23/3/2022 πήγα στον Θανάση ένα μπουζούκι για service, που μου το έφτιαξε πριν 16 χρόνια. Πληροφορώ την ομάδα ότι είναι ενεργός, χαμογελαστός και ευγενέστστος. Εχει ένα μικρό πρόβλημα στην ομιλία, για όσους τον καλέσουν στο τηλέφωνο.Ειναι στην Δ. ΚΟΜΝΗΝΟΎ 6,ΝΕΆΠΟΛΗ. Τηλ. 2310555739 κιν. 6977317758.

7 «Μου αρέσει»

Καλησπερα φιλε, σου ανεφερε μηπως αν θα επανενεργοποιησει το σαιτ του, η με καποιου τη βοηθεια ενδεχομενως θα εχει καποια παρουσια στα σοσιαλ η κατι τετοιο?

1 «Μου αρέσει»