Μεταχειρισμένα όργανα

Γνωρίζει κανείς κανένα μαγαζί το οποίο να πουλά μεταχειρησμένα παλιά όργανα (μπουζούκια, ρεμπετοκιθάρες κ.λπ.; Εννοώ πραγματικά παλιά, από 20-30ετία και πάνω, σαν παλιατζίδικο δηλαδή.

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο εξειδικευμένο μαγαζί. Αν ενδιαφέρεσαι, Ιάσωνα, φοβάμαι ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σβάρνα τους κατασκευαστές, άντε και τα παλιατζίδικα. Αλλά θα απογοητευτείς, πολύ τρέξιμο για πολύ μικρές πιθανότητες, όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις, αν κρίνω από το ερώτημα που θέτεις.

Ούτως ή άλλως, το να ψάχνει κανείς για ένα αξιοπρεπές (πολύ) παλιό όργανο είναι μπελαλίδικη δουλειά. Έχετε υπόψην σας κανένα παλιατζίδικο (εννοώ εξευγενισμένο, όχι κανένα με παλιοσίδερα) στο οποίο θα άξιζε μια επίσκεψη (έστω κιαν αποβεί άχρηστη);

υπάρχουν από τα πιο παρακμιακά παλιατζήδικα με τα πιο απίθανα σαβουρο-όργανα, μέχρι τα κυριλέ μαγαζιά με μεταχειρισμένα ή τα οργανοποιεία. επίσης υπάρχει το παζάρι μοναστηράκι-θησείο κυριακή ξημερώματα, καθώς και η χρυσή ευκαιρία. τί ακριβώς ψάχνεις;
γιατί παλιό δεν σημαίνει απαραίτητα και καλό, ούτε επισκευάσιμο. είτε θα έχεις τύχη και γνώσεις (εσύ ή κάποιος που εμπιστεύεσαι) για να πάρεις φτηνά κάποιο όργανο και να το φτιάξεις στον κατάλληλο μάστορα, είτε θα βρείς σωστά επισκευασμένο (με αντίστοιχη τιμή) από μάστορα με πείρα στις παλιές τεχνικές. αυτές είναι οι καλές περιπτώσεις, γιατί μπορεί να πετάξεις λεφτά σε διαλυμένη μπακατέλλα (μικρή ζημιά) ή σε κακοεπισκευασμένο όργανο (μεγάλη ζημιά)…
επίσης υπάρχουν σημερινοί μάστορες που βγάζουν ήχο '50 ή και ήχο '30 ακόμα, σε καινούρια όργανα. άλλη η γοητεία του παλιού βέβαια!

Το χα ξαναρωτήσει και παλιότερα αλλα, ας μου εξηγήσει κάποιος αυτή τη γοητεία του παλιού…Δηλαδή τα μεταχειρισμένα όργανα χάνουν αξία αλλα αμα τα μεταχειριστούμε για αρκετά χρόνια τότε την ξανακερδίζουν; Ποιό το σκεπτικό λοιπόν του να πουλάμε όργανα 1-2 χρονών στα μισά τους λεφτά γιατι είναι παιγμένα και όργανα 50 χρονων σε τιμές καινούργιων;

ένα μέτριο όργανο δεν πρόκειται να πάρει αξία με το χρόνο, ούτε ένα καλό να την χάσει. ένα καλοφτιαγμένο όργανο με καλά υλικά, όσο ωριμάζει, δένουν και ξεραίνονται τα ξύλα οπότε αναπτύσσει τις πλήρεις δυνατότητές του -σε συνάρτηση με την κατεύθυνση που του δίνει ο παίχτης. όπως είχε πει ένας φίλος μου για τις μηχανές, “τα μέταλλα μπήκαν στη θέση τους, πρέπει να μάθουνε τη δουλειά τους τώρα” -πόσο μάλλον για τα (ξερά αλλά ζωντανά) ξύλα. επίσης μουσική μιας συγκεκριμένης περιόδου καλό είναι να αποδίδεται με όργανα της εποχής -ή αντίγραφά τους. αυτό ισχύει τόσο για τον μάρκο όσο και για το μπαρόκ.
θυμάμαι κάποτε είχε γίνει μια αναφορά στο φόρουμ ειδικά για την ωρίμανση των βιολιών, θα σε ενδιαφέρει!

ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι θυμάμαι το θέμα με τα βιολιά , είχα γράψει αρκετά. Καλά αυτά που λες αλλα ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατι ένα μπουζούκι 2 χρονων άσχετα με την ποιότητά του κάνει λιγότερα απο το αντίστοιχο καινούργιο. Αφου αναφέραμε βιολιά,ας πουμε οτι αυτό δεν συμβαίνει στην αγορά κλασσικών οργάνων…
Κατα τη γνώμη μου ένα καινούργιο καλό μπουζούκι θα έπρεπε να είναι καλύτερη επένδυση για τον αγοραστή

Ιασωνα ενας φίλος του πατερα μου καθε φορά που παω Αθηνα μου φερνει και ενα παμπαλαιο όργανο σε αθλια κατασταση. Μεχρι στιγμής δε μου εχει φερει μπουζουκι . Τα παιρνει απο το μοναστηράκι απο παλιατζιδικα. Αλλα είναι πραγματικά χαλια. Δε παιζονται (ειναι για πεταμα ή για τον τοιχο) . Ισως να εχουν και μπουζουκια σε καλυτερη κατασταση.
Ειχα βαλει σχετικό θεμα με τιτλο περιεργα όργανα 100ετιας ή καπως ετσι για να τα δεις. Αλλα νομιζω πως δεν αξιζει…
Αν θες να ρωτησω απο που τα παιρνει…

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοηθεια σας. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και αν βρω τίποτα άξιο λόγου, θα φέρω καμιά φωτογραφία στο forum να ακούσω γνώμες.

Ιασωνα αν βρεις κατι σε παλιατζιδικο και ειναι καλο θα μπορεσεις να διαθεσεις ενα σεβαστο ποσο για να το παρεις? Πριν πεντε χρονια αν θυμαμαι καλα σ ενα παλιατζιδικο στην αθηνα δεν θυμαμαι που ακριβως εκει που κοιταζα γενικα επεσε το ματι μου σ ενα μπουζουκι. Ρωταω λοιπον τον παλιατζη αν μπορω να το παιξω και μου λεει αμε δοκιμασε το. Επαιξα λοιπον και αφου το κοιταξα και καλα η ταμπελιτσα εγραφε Ζοζεφ!! Το οργανο ειχε απιστευτο ηχο αλλα ηθελε κατι ψιλοδιορθωσεις καθως το ειχαν πεταμενο σε μια ακρια. Τον ρωταω ποιος το ειχε αυτο και μου λεει. Το φερε ενας 30ανταρης για πουλημα ηταν του πατερα του που πεθανε. Μην ρωτας αλλα δεν θυμαμαι μου ειπε. Τον ρωταω ποσο το δινει να το παζαρεψουμε αλλα ελα ντε που ηταν ψαγμενος ο τυπος!! Του λεω να σου δωσω 400 ευρω να το παρω?. Το παιρνει και το βαζει πισω! Γυριζει και μου λεει. Επειδη ειμαι παλιατζης νομιζεις οτι δεν ξερω τι αξια εχουν τα πραγματα που εχω στο καταστημα μου? Του λεω ποσο θες να το δωσεις? Μου λεει βγαλε 2500 χιλιαρικακια αστα πανω στο παγκο και παρτο!Του λεω αν επιτρεπετε ποσο το πηρες. Μου λεει να σου πω μαγκιτη το οργανο αυτο το πηρα 600 ευρω! Αλλα το ψαξα το θεμα και το κοστολογησα! Εμεινα… Ε φυσικα δεν το πηρα. Θελω να σου πω οτι μπορεις να βρεις κατι που ειναι ευκαιρια αλλα οχι με λιγα χρηματα θα παρεις οργανο καλο.