Μανώλης Πάππος

:slight_smile: Όντως παίζει δυνατά ο Λευτέρης! Την Δευτέρα έπαιξε πάλι ο Λευτέρης, αλλά με το μπουζούκι του Πάππου ( δεν τράβηξα εκεί βίντεο, δυστυχώς ) και… ο καβαλάρης έφευγε συνέχεια :slight_smile:

[QUOTE=Υ.Γ.: Πρόσεξες στο βίντεο το Γιάννη Παπαβασιλείου πώς κοίταξε έντρομος το μπουζούκι του στα ΧΕΡΙΑ (:wink: του Παρασκευόπουλου, μην τυχόν πεταχτεί ο καβαλάρης; :084:[/QUOTE]

Είναι γιατί το σεβάστηκε βέβαια, και έπαιξε συγκρατημένα και όχι ελεύθερα. Με τον ΜΑΝΩΛΗ έχει άλλη σχέση,πιο προσωπική, (τελειώσαμε το ίδιο σχολείο ) οπότε τον “παίρνει” να παίζει ελύθερα. Στο ακκορντεόν βέβαια ο εξαίρετος ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΛΟΥΜΠΑΣΗΣ.

Απολαύστε και αυτό το βιντεάκι!

Και αυτή που τραγουδάει σε αυτό το βίντεο,και κάθε Δευτέρα με τον Πάππο,έτσι για την ιστορία είναι η Αφεντούλα Ραζέλη.Πολύ καλή φωνή!!

Ρε μάγγες μου, φίλοι του Μανώλη και άλλοι Παππολόγοι

όποιος ενδιαφέρεται για να συλλέξει ή έστω και να ακούσει ανεπνάληπτες πεννιές από τον Μανώλη ας προμηθευτεί και το σπάνιο CD με ρεμπέτικα άγνωστα δικά μου όπου μέσα εκεί κεντάει ο Πάππος σε δύο τραγούδια παίζοντας στο ένα μπουζούκι και στο άλλο ούτι.
Μάλιστα στο ένα από αυτά τού κάνει εκπληκτικές δεύτερες στο τρίχορδο ο Νικόλας ο Τριήρης, με τέτοιο τρόπο που νομίζεις ότι η φαντασία του Μανώλη παίχτηκε από τον ίδιο εις διπλούν (πρώτη - δεύτερη).

Το CD αυτό έχει τίτλο “Ξένων Δοχείο” και δεν υπάρχει στην αγορά.
Μπορείτε να το πάρετε κατ’ ευθείαν από τη πηγή, τηλεφωνώντας μου στο 6948112289.

Υπάρχει και δεύτερο σπάνιο CD με τίτλο “Το αβγό του Κολόμπου” όπου πάιζουν μέσα άλλα ιερά τέρατα, ο Βαβάτσικας και ο Ρέλλος.
Υπόχρεος
Νιόλας ο ψαράς

Το καλύτερο όλων είναι να το ανεβάσεις εσύ ή κάποιος φίλος που να ξέρει στο ιντερνετ ώστε να μπορούν να προμηθευτούν και οι φίλοι που ενδεχομένως δεν μένουν ΑΘήνα

Για τις λαμπερές/θλιβερές περσόνες του δισκογραφικού κατεστημένου, ένας δίσκος μπορεί να σημαίνει κάποιες δεκάδες, ίσως εκατοντάδες, χιλιάδες ευρώ το χρόνο στους λογαριασμούς τους. Για κάποιους άλλους είναι μεροκάματο.

Αν εννοείς ταχυδρομική παραγγελεία μέσω ίντερνετ διόρθωσέ με, όμως ο άνθρωπος δίνει τηλέφωνο.

Όπως είπε πολύ σωστά ο Πάνος

έδωσα τηλέφωνο για όποιους ενδιαφέρονται, πράγμα που σημαίνει ότι μερικούς θα τους γνωρίσω και αυτοπροσώπως εφ’ όσον συναντηθούμε κάπου στην Αθήνα και στον Πειραιά (ούτως ώστε να πάει το δισκάκι χέρι - χέρι όπως γίνεται με μένα τα 20 τελευταία χρόνια), σημασία έχει να πάει όσο το δινατόν σε περισσότερα αφτιά …
Όμως και για όσους μένουν μακριά υπάρχει το ταχυδρομείο και ακόμα όλη η καλή μου θέληση να στείλω το υλικό μέχρι και στο εξωτερικό.
Εκείνους θα τους γνωρίσω μετά, αφού θα έχουν ακούσει το δισκάκι αν με εννοείτε.

Νικόλας ο άντεργκράουντ

Έγινε παρεξήγηση, νόμιζα ότι ο φίλος λευκοφτερος θα μας έδινε το δισκάκι για να το αντιγράψουμε ή θα μας έδινε ένα ήδη αντεγγραμένο, επειδή είπε ότι δεν κυκλοφορεί πια στην αγορά, έτσι και εγώ υπέθεσα πως αντί να πηγαίνει κόπια κόπια θα μπορούσε να το μοιραστεί με περισσότερους μέσω ίντερνετ.

Εφόσον δεν γίνεται λόγος για “αγοραπωλησία” αλλά για “προμήθευση” και εφόσον δεν γίνεται λόγος και αναφορά πουθενά σε τιμή, το μύνημα του Πάνου είναι σωστό (κατά κάποιο τρόπο) αλλά αχρείαστο.

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα θεωρώ ότι η τιμή είναι δωρεάν, συνεπώς πέρα από τον λόγο της “προσωπικής γνωριμίας” που θέλει ο Λευκο Φτερό (ο οποίος είναι πολύ θετικός), δεν βρίσκω άλλο λόγο του γιατί να μην ανέβει το cd στο ίντερνετ και να το ακούμε από εκεί. Π.χ. σε Sites όπως το last.fm και το myspace;

Φίλε Φώτη

πολύ θα ήθελα να διανέμω τα CD μου δωρεάν, αλλά δυστυχώς δεν είναι δυνατόν εφ’ όσον ολόκληρη την παραγωγή τους την έχω πληρώσει μόνος μου και από το υστέρημά μου.
Επειδή ακόμα χρωστάω, μιας και δεν είμαι πλούσιος, οι μοναδικοί πόροι που έχω για να ζω είναι τα έσοδα από αυτά τα δόλια τα CD αφού ούτε ΙΚΑ έχω ούτε και σύνταξη θα πάρω ποτέ.
Είμαι 35 χρόνια άντεργκραουντ και ζω περιθωριακά σε διάφορα μήκη και πλάτη της γης αρνούμενος να δεχτώ να μπώ στον κόπο των εταιρειών αφού εκείνες δεν μπήκαν ποτέ στον δικό μου…
Μιας και ανέφερες το θέμα της τιμής, δεν το έθεσα εγώ από λεπτότητα, θεωρώντας ότι είχα γίνει κατανοητός δίνοντας μάλιστα και το τηλέφωνό μου “για όσους ενδιαφέρονται”.
Όπως και νά’ χειπάντως, η τιμή ενός CD δεν νομίζω να ξεπερνάει στην εποχή μας τα 500 ρούβλια, μάλλον προσιτό είναι για κάποιον που θα ήθελε αφ’ ενός να ακούσει κάτι που δεν το έχει ξανακούσει και αφ’ εταίρου να βοηθήσει εκείνους που άσκοπα προσπαθούν να επιβιώσουν.
Θα διαπιστώσεις ότι η δική μου “εταιρία” είναι και η μοναδική που επιτρέπει την αντιγραφή όλων ανεξαρτήτως των CD μου (προς γενική αγανάκτηση της ΑΕΠΙ και όλων των πολέμιων του Τζώνυ Ντεπ και της πειρατείας), με το να το γράφει μάλιστα στα εξώφυλλα για να μην μένουμε μόνο στα λόγια.
Για να μπορέσει όμως κάποιος να αντιγράψει μερικές κόπιες στους φίλους του συνιστάται να αγοράσει πρώτα το ορίτζιναλ CD για τον εαυτό του.

Πληροφοριακά πάντως, δείγματα της δουλειάς μου υπάρχουν παντού (και εδώ μέσα σε μορφή βίντεο, και στο youtube επίσης, και στο myspace ανεβασμένα τραγούδια αλλά και στο facebook…που αλλού να βάλω;)

μετα τιμής
Νικόλας ο ψαράς

Νίκο,

ευχαριστώ για την απάντηση. Εάν αυτό το δισκάκι το είχες φτιάξει πριν από 20 χρόνια όπως αναφέρεται κάπου (και δεν έχω παρερμηνεύσει), θα μου επιτρέψεις να έχω κάποια διαφωνίες όσον αφορά την συνιστώσα του χρόνου. Δηλαδή, προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος ερασιτέχνης φτιάξει κάτι από το υστέρημά του στα 20, είναι λίγο άτοπο να περιμένει να κάνει “απόσβεση” στα 40, δηλαδή εγώ δεν θα το έκανα.

Επίσης, αφού έχουν δημοσιοποιηθεί στοιχεία επικοινωνίας κλπ κλπ ίσως ήταν ορθότερο να δημοσιοποιηθεί και η τιμή. Όμως, πολύ λόγο έκανα σε άσχετο τόπικ.

Μπράβο για τον κόπο σου (ακόμα και που δεν το έχω ακούσει) και για τις απαντήσεις σου. Συνεπώς, εφόσον υπάρχει θέμα τιμής, το μύνημα του Πάνου είναι απόλυτα σχετικό.

Καλές Γιορτές σε όλους και καλή επαναφορά του τόπ[ικ με περισσότερα αποσπάσματα Πάππου!
Χρόνια Πολλά

Υ.Γ.: Έλεγξα και τα εν λόγω Sites :wink:

Ερασιτέχνης σημαίνει “εραστής της τέχνης”, συμφωνώ απόλυτα φίλε Φώτη με τον χαρακτηρισμό.
Άλλωστε τόσο εγώ όσο και ο Πάππος, αλλά και ο Τατασσόπουλος και ο Καπλάνης και ο Ψαρρός και τόσοι άλλοι του λαϊκού και ρεμπέτικου, αλλά και μεγάλα ονόματα στα άλλα μουσικά είδη, είμαστε όλοι αναμφίβολα εραστές της τέχνης.
Τους παραπάνω δεν τους ανέφερα τυχαία, είναι όλοι άτομα με τα οποία συνεργάστηκα στο παρελθόν.
Δεν νομίζω να είναι παράλογο να θέλει κανείς να ηχογραφήσει δισκάκια με τους καημούς του και να τα βγάλει πάρα έξω να τα μοιραστεί με τους υπόλοιπους.
Πόσο μάλλον όταν η επιβίωσή του εξαρτάται απ’ αυτό.
Εγώ για παράδειγμα έχω αγοράσει πάρα πολλά τέτοια δισκάκια από δουλειές φίλων και μη, τα ακούω και φτιάχνομαι υποστηρίζοντας ταυτόχρονα όσους έχουν κάτι να πουν.

Τώρα για τα χρονικά περιθώρια τι να πώ;
Υπάρχουν “επαγγελματίες” που έβγαλαν ένα σωρό λεφτά με ένα και μόνο “σουξέ”, και ορισμένοι με τους κόπους αλλονών που έκαναν κατάθεση ψυχής και πέθαναν σαν το σκυλί στ’ αμπέλι.
Εγώ έβγαλα μερικά δισκάκια σε 35 χρόνια δουλειάς, εντελώς μόνος και χωρίς καβάντζα καμιά και λογικά δεν θα έπρεπε να παραπονιέμαι.
Πιάσανε τόπο και με το παραπάνω.
Απλά θέλησα να ενημερώσω ότι υπάρχει και αυτό το υλικό σχετικά με τον Μανώλη (είμαι μέσα στο τόπικ) που όποιος θέλει μπορεί να το αποκτήσει.
Μόνο με 10 ευρώ (συμπληρώνω) ίσα να βγουν τα έξοδα παραγωγής.
Λάθος όμως κατάλαβες ότι το ΞΕΝΩΝ ΔΟΧΕΙΟ βγήκε πριν από 20 χρόνια, που έτσι κι αλλοιώς δεν θα άλλαζε τίποτα σε σχέση με το παίξιμο και το άκουσμά του, το δισκάκι αυτό όμως ηχογραφήθηκε πρόπερσι, το 2007, μαζί με το άλλο, ΤΟ ΑΒΓΟ ΤΟΥ ΚΟΛΟΜΠΟΥ.
Είπα σε προηγούμενη απάντησή μου ότι διανέμω τα δισκάκια μου χέρι - χέρι τα τελευταία 20 χρόνια, εννοώντας τα υπόλοιπα 15 που έχω βγάλει μέχρι σήμερα, συν τα δύο τελευταία φυσικά.
Αυτά είχα να πω, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Νικόλας ο ψαράς

http://www.youtube.com/watch?v=kGvMgF4U3xA
Ένα βιντεάκι και απο μένα.Μόνο ενα γιατι προτίμησα να διασκεδάσω απο το να τραβω ολη την ωρα.
Χτες έγιναν αυτά στην Κληματαριά…Υπέροχα απλά υπέροχα.
Η Ανατολή φωνάρα!Άλλαζαν με την Αφεντούλα την θέση στο πάλκο,και ο Πάππος εκεί σταθερός.

Σε ενα απ τα βιντεακια φαινεται ελαχιστα αλλα ακουγεται ο σουπερ Μαριος Παπαδεας. Στο ειναι ευτυχης ο ανθρωπος

Μερικές φωτογραφίες από το Ταξίμι.
ÐÜððïò 1.jpg


Η ορχήστρα πολύ δυνατή. Γνωστοί και μη εξαιρετέοι:088:

Και η παρέα πολύ δυνατή. Όλοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι!!!

Τίποτα άλλο δεν έχουμε…?? Όλο το βράδυ ασχολιόσουν με τα γκατζετάκια σου…ούτε ο Τζέιμς Μπόντ!!!:019:

Και μερικές ακόμα φωτογραφίες απ’ το “Ταξίμι”.

//youtu.be/ncfTwezTuAE

Αφού βάλατε τις καλλιτεχνικές σας φωτογραφίες σας βάζω και γω ενα ντοκουμέντο απο την δική μου επαφή με το ΤΑΞΙΜΙ.Πρίν μερικά βράδια

//youtu.be/bPsl0FwdHJw