Μανίκι προς τα μπροστά

Μπουζούκια χωρίς βεργα που άντεξαν στο καιρο και στο χρόνο , τι είχαν παραπάνω; Ήταν θέμα τύχης ; Καλύτερου οργανοποιου ; Καλύτερης ξύλειας;

Άλλαξαν τόσο τα καιρικά φαινόμενα της Μεσογείου , δεν υπάρχουν καλα και στεγνά ξύλα πια και οργανοποιοι που να ξέρουν τη δουλειά τους;

Απλα ρωτω

1 «Μου αρέσει»

Το κακοφτιαγμένο μπουζούκι είτε είναι με βέργα, είτε με ανθρακονήματα, είτε με…ακτίνες ποδηλάτου (που λέει και το γνωστό ανέκδοτο), θα είναι κακοφτιαγμένο και δεν θα έχει καμιά αντοχή στον χρόνο…Εξάλλου νομίζω πως η βέργα δεν εμποδίζει το σκεύρωμα με την ευρύτερη έννοια (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με), απλά σου δίνει τη δυνατότητα μιας ελάχιστης και ταχείας επέμβασης στις μικρο-αποκλίσεις που οφείλονται στις μεταβολές της υγρασίας και θερμοκρασίας. Αυτό ακριβώς, εγώ προσωπικά, το θεωρώ πλεονέκτημα…Επιπλέον, κανένα ξύλο όσο καλά παλαιωμένο και διατηρημένο να είναι, δεν μένει “αδιάφορο” στην αλληλεπίδραση του με το περιβάλλον.

ΥΓ. Αδιαμφισβήτητα το πόσο καλά είναι φτιαγμένο ένα μπουζούκι θα του δώσει - υπο προϋποθέσεις - αντοχή στον χρόνο. Όση “μαγκιά” όμως απαιτείται στην ποιοτική κατασκευή άνευ βέργας, άλλη τόση απαιτείται και στην ποιοτική κατασκευή με βέργα…

1 «Μου αρέσει»

To θέμα βέργα, ανθράκόνημα , κόντρα το έχουμε εξαντλήσει πίστεύω…
Η κόντρα σε σχέση με την βέργα αλουμινίου είναι ξεπερασμένη τεχνικά μέθοδος, η βέργα σε σχέση με τα ανθρακονήματα είναι και αυτή μια ξεπερασμένη μέθοδος και ίσως σε μερικά χρόνια να είναι ξεπερασμένη μέθοδος και τα ανθρακονήματα με κάτι πιο σύγχρονο.

Έχω στην κατοχή μου μπουζούκι με κόντρα που δεν σκέβρωσε ποτέ , είχα μπουζούκι τετραχορδο με αλουμίνιο που δεν σκέβρωσε ποτέ και έχω μπουζούκι με ανθρακόνημα που και αυτό δεν σκέβρωσε ποτέ…έχοντας ταξιδέψει μάλιστα απο Όσλο μέχρι Κρήτη.

Πιστεύω ότι ρόλο σε κάθε μέθοδο παίζει ο μάστορας όποια τεχνική κι αν χρησιμοποιεί αν έχει κάνει τα κουμάντα του και τους υπολογισμούς του δε θα βγάλει εύκολα πρόβλημα το όργανο.

Όσον αφορά τωρα την αποκατάσταση σκεύρωμα-ξεσκεύρωμα μια γρήγορη, εύκολη και λιγότερο επιβαρυντική τεχνική είναι αυτή της “λάμπας” που ζεστένεις το μανικί στο σημείο που θες να επαναφέρεις βάζοντας κάποιο ξύλο σε όρθια θέση στο τάστο που έχει σκευρώσει

Υ.Γ. Τώρα που βλέπω τις φωτό ίσως θες τάστα έτσι οπως τα βλέπω τουλάχιστον απο τις φωτο

Ότι χειρότερο υπαρχει για μενα…
Εκανα τετοιου είδους επεμβαση σε σκεβρωμένο όργανο παλαιοτερα και σε μια βδομαδα ήταν οπως το πηγα… Μαλιστα για να το φερει εκει που ηθελα το εβαλε τρεις φορες στη λαμπα . Μια μπροστα μια πισω…

Το σωστό απ’ οτι μου λεει ο κατασκευαστης του καινουριου μου μπουζουκιου είναι να ερθει εκει που πρεπει με αλλαγη ταστων στα σωστα σημεια… Δυο τρια ταστα και το οργανο ερχεται εκει που πρεπει. Και οχι για μια βδομαδα… Αυτα μου εχει πει (νομιζω καλα τα καταλαβα) κατασκευαστης πρωτο ονομα…

Και ο αλλος που μου το χαλασε πρωτο ονομα ήταν… :112:

Κάθε κατασκευαστής που σέβεται τον εαυτό του , αλλά και τους ανθρώπους που τον εμπιστεύονται, οφείλει να στηρίζει το όργανο και μετά την πώλησή του. Όταν αυτό συμβαίνει υπάρχουν και οι κατάλληλες λύσεις, πάντα σε σχέση με την άριστη γνώση των τεχνικών και των υλικών που χρησιμοποιούνται , καθώς και των πρόσφωρων μέσων αποκατάστασης.
Βέργα, κόντρα, ανθρακόνημα, τάστα και ότι άλλο, είναι χρήσιμα για το μαστορα που τα γνωρίζει και άχρηστα για κάποιον άλλο που τα αγνοεί.

Τι να σου πω , δεν ξέρω σαφώς μπορεί να υπάρχουν και αστοχίες πάντα. Φίλος μου πάντως το είχε διορθώσει το μπουζούκι του με αυτον τον τρόπο στον Σπουρδαλάκη και δεν είχε πρόβλημα, αλλα όπως και να έχει είναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται διεθνώς απο ότι γνωρίζω

Καλησπέρα και πάλι . Το καινούργιο μου τρίχορδου το έχω ένα χρόνο . Πριν 1 μήνα παρατήρησα ότι πήρε λίγο μπροστά. Το πήγα στον κατασκευαστή του μου έφαγε λίγο τα ταστα εως το 10ο ταστο ,μου έφαγε και τον καβαλάρη και μου είπε ότι πάντα τα καινούργια όργανα μετά από λίγο καιρό αυτό παθαίνουν είναι λογικό και ότι άργησε κιόλας να πάρει λίγο μπροστά έπρεπε να είχε γίνει ποιο νωρίς . Εσείς τι λέτε για αυτό ;Πρέπει να ανυσηχω για κάτι ;

τα μανικια τα δινουν μια κληση προς τα πισω, ετσι ωστε οταν μπουν οι χορδες, με το τραβηγμα, να ερθουν στην ευθεια. εγω θα ανυσηχουσα ναι. και αν συνεχισει να παιρνει, δωστο πισω. τωρα ειναι στην ευθεια η εχει κληση το μανικι?