Μαθητικο μπουζουκι;;;;

Πριν 1 βδομάδα περίπου, μπήκα στο μαγαζί ενός από τους πιο γνωστούς κατασκευαστές μπουζουκιών ανά την Ελλάδα και είπα ότι ενδιαφέρομαι για ένα τρίχορδο μπουζούκι.
Να διευκρινήσω ότι απλά ήθελα να ακούσω τα οργανάκια που φτιάχνει μιας και έχω μπουζούκι αλλά τι να κάνουμε?..ψώνιο είναι αυτό!:112:

Η απάντηση λοιπόν που πήρα ήταν…“μαθητικό ή καλό?”

Αυθόρμητα ήθελα να ρωτήσω αν γράφει “ηλίθιος” στο μέτωπό μου…αλλά δεν το έκανα φυσικά γιατί δεν θεωρώ ότι ξέρω τα πάντα και ήθελα να δω και πως βλέπουν το θέμα “υποψήφιος πελάτης” στο συγκεκριμένο οργανοποιείο.

Έπαιξα με μπουζούκια κόστους 700€ έως και 4500€(στων 4500€ είχα και πληροφορίες για τα γνωστά ονόματα της πιάτσας που παίζουν με ίδια μπουζούκια…λες και αν αγόραζα ένα τέτοιο, αυτομάτως θα γινόμουν και εγώ παραπλήσιος δεξιοτέχνης με αυτούς που ακούω και θαυμάζω:019:) και ίσως τα φθηνά να μην ήταν δικά του αφού σε 2-3, έλειπε το ταμπελάκι μέσα στο σκάφος:080: και μιλάω για τελειωμένα όργανα, έτοιμα να πουληθούν.

Από τότε με απασχολεί αυτή η ερώτηση του “μαθητικού ή καλού” και θα ήθελα την γνώμη σας.
Εγώ θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτό το “δίλημμα” στο μυαλό των κατασκευαστών όταν κατασκευάζουν και πουλάνε ένα μουσικό όργανο.:026:

Τι λέτε εσείς ρε παιδιά?

Αν μας έλεγες το όνομα θα ήταν άκομψο; :084:

Εννοείται ότι θα ήταν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άκομψο και 100% λάθος,συν το γεγονός ότι
δεν συμβαδίζει με τους κανόνες του forum, τουλάχιστον όπως τους έχουν ξεκαθαρίσει αρκετές φορές admin, συντονιστές κλπ(και κατά την γνώμη μου πολύ σωστά)

Άλλωστε το θέμα μου δεν είναι ένας συγκεκριμένος κατασκευαστής αλλά
η νοοτροπία “μαθητικό ή καλό” μπουζούκι. Φαντάζομαι όλοι θα το έχουν ακούσει κάπου…
Εσύ πως το βλέπεις λοιπόν?

Εντάξει, δεκτό. Αν και δεν είμαι σύμφωνος γιατί:

α) Εάν κ εσένα το θέμα επικέντρωσης της κουβέντας είναι μεταξύ μαθητικού κ καλού, τότε πολύ κακώς το αναφέρεις στην αρχή ότι είναι ένας από τους πιο γνωστούς στην Ελλάδα και δεν αναφέρεις το όνομά του

β) Αφού είναι τόσο γνωστός, δεν έχει ανάγκη από διαφίμηση ή δυσφήμηση (αν και η δυσφήμηση όπως ξέρουμε είναι η καλύτερη διαφίμιση)

γ) Είναι καλό κατά την γνώμη μου να αναφέρονται και μειονεκτήμα (και αν διαβάσεις συζητήσεις για τους κατασκευαστές θα δείς και αρνητικές απόψεις χωρίς να επηρρεάζεται η συνολική εικόνα). Εδώ μια σχετική κουβέντα που είχα πριν καιρό. Παρότι δεν αγόρασα μπουζούκι από εκεί, δεν σημαίνει ότι έχω άσχημες εντυπώσεις από τον Μπάμπη. Ίσα-ίσα έχω τις καλύτερες και από τον Τάσο και αν ήμουν λίγο πιο μέσα στο “κόλπα” δεν σου κρύβω ότι από εκεί θα το είχα πάρει τελικά.

δ) Στο κάτω κάτω, είναι καλό για τους πιο άπειρους του φόρουμ να γνωρίζουν και τα καλά και τα κακά.

Τέλος πάντων.

Κατ’αρχήν ρώτησες τον ίδιο τον οργανοποιό; Γιατί δηλ. υπάρχει αυτή η διάκριση;

Από σχετικές ερωτήσεις που έχω κάνει εγώ είναι ότι τα “μαθητικά” μπουζούκια έχουν λίγοτερες ώρες δουλειάς (εργατοώρες) στην κατασκευή τους. Χωρίς να σημαίνει ότι ο ήχος τους θα είναι εντελώς μάπα. Οι κατασκευαστές έχουν αφιερώσει πολύ λίγες ώρες στο ψείρισμα του ήχου και στην στην συνολική διαδικασία παραγωγής (για να μην πάμε στα στολίδια που είναι άκρως λεπτομερή).

Φιλικά

Υ.Γ.: Πάντως να μην φοβάσαι να πεις ελεύθερα την γνώμη σου. Ή να την λές όπως την σκέφτεσαι ή να μην την λές καθόλου. (Γιατί όπως και να το κάνουμε χρησιμοποίησες υποννοούμενα και αυτό είναι χειρότερο). Στο κάτω κάτω είμαστε εδώ για να μαθαίνουμε και να μοιραζόμαστε.

Για το πρώτο μέρος της απάντησής σου…έχουμε διάσταση απόψεων και ο μόνος λόγος είναι ότι πολύ εύκολα μπορεί να παρεκτραπεί η κουβέντα…δημοσίως.
Το έχω δει να γίνεται σε πολλά θέματα του forum.

Για το δεύτερο τώρα…όχι δεν ρώτησα εκείνη την στιγμή γιατί προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο τον χαρακτηρισμό “μαθητικό μπουζούκι” αλλά επειδή δεν πιστεύω ότι είμαι
κανένας παντογνώστης, ήθελα την γνώμη και μελών του forum.

Όσο για τις πολλές λεπτομέρειες υπάρχουν πάντα και pm…σαν αυτό που θα λάβεις σε λίγο!:088:

Εννοείται, για αυτό είπα δεκτό από την πρώτη κι όλας στιγμή.

Όχι ότι εγώ έχω την τεράστια εμπειρία, απλώς όταν τύχαινε και όταν μου έκαναν τον διαχωρισμό, έκανα σε όλους τον κουτό και ρωτούσα την ίδια ερώτηση :112:

Απλώς, προορίζεται για μαθητές. Που τώρα ξεκινούν την ενασχόλησή τους με το όργανο και δεν χρειάζεται για το πρώτο μπουζούκι που θα βγάλουν το άχτι τους (συνήθως έτσι γίνεται στην αρχή) ο μάστορας να έχει ρίξει Χ ώρες δουλειάς που θα αντικατοπτρίζονται στην τιμή, καθώς και οι μαθητές δεν απαιτούν και ιδιαίτερο στόλισμα.

Ελπίζω να βοήθησα, ας ακούσουμε και τους πιο έμπειρους στα επόμενα μυνήματα.

…στον ήχο δεν αντικατοπτρίζεται όμως?:080:…δεν μπορεί ένα δυσκολόπαιχτο και μάπα στον ήχο μπουζούκι να απογοητεύσει έναν αρχάριο?..εκεί κολάω και όχι στα στολίδια…(που δεν τα πολυγουστάρω στα όργανα κιόλας)

Ευχαριστώ για την γνώμη σου…φυσικά και βοήθησες:088:

Sorry για το off topic, αλλά ΜΠΡΑΒΟ και στους δυο σας για το επίπεδο της κουβέντας!!!:088:

Καλησπερα κι απο εμενα.Ο ορος¨μαθητικο¨πιστευω οτι εχει επικρατησει διοτι ετσι γινεται ο διαχωρισμος του φθηνου με το ακριβο.ετσι το καταλαβαινω σε γενικες γραμες.τα μαθητικα λοιπον μπουζουκια ειναι σχετικα λιτα οργανα με β διαλογης ξυλα και σαφως υποδεεστερα στον ηχο.Για αυτα τα μπουζουκια εχει γινει μεγαλος διαλογος πριν λιγο καιρο στο φορουμ.
Οπως εχει ξαναειπωθει ο καθε γονιος θελει μια φθηνη λυση για τα πρωτα βηματα του παιδιου του.Ετσι πιστευω οτι εχει επικρατησει αυτος ο ορος.Βεβαια εδω γινεται και το μεγαλο λαθος.Το μαθητικο η αλοιως το φθηνο οργανο που προοριζεται για εναν αρχαριο θα πρεπει να ειναι εφαμιλα καλο με ενα πιο ακριβο οργανο οχι στο θεμα της εμφανισης αλλα της λειτουργικοτητας.
Με αλλα λογια αντι να βοηθησουμε το παιδι να προχωρησει του δινουμε στα χερια του ενα χοντρομανικο δυσκολοπαιχτο οργανο που δεν μπορει να το παιξει ουτε ενας ενηλικας.Διπλο το κακο διοτι και το παιδι θα απογοητευτει και μπορει να τα παρατησει κια αν προχωρησει θα παει σιγουρα πιο αργα διοτι δεν το βοηθαει καθολου το οργανο.
Χωρις να θελω να θιξω κανεναν συναδελφο κατασκευαστη και σεβομενος την δουλεια του καθενος απο αυτους εχω να πω οτι θα πρεπει ολοι εμεις που ασχολουμαστε με το φθηνο η αλοιως με το μαθητικο να το προσεξουμε οσο γινεται περισσοτερο.Το κερδος μας θα ειναι σε βαθος χρονου.Ολοι αυτοι οι εκολαπτομενοι παιχτες ειναι μελλοντικοι πελατες για πιο καλο και ακριβο οργανο.
Καπου εδω κολαει και το κινεζικο μπουζουκι.Θελω να πω δηλ οτι μονοι μας θα διαφυλαξουμε την δουλεια μας.Αλλωστε μην γελιομαστε.Ο κινεζος θα καταφερει καποια στιγμη να φτιαξει καλο φθηνο οργανο.Και τοτε θα μας παρει ολους η μπορα.

Έτσι για ισοφαρίσω το off topic(με καθυστέρηση μιας μέρας)…Χρόνια σου Πολλά και όμορφα Κώστα!:063:

και ίσως τα φθηνά να μην ήταν δικά του αφού σε 2-3, έλειπε το ταμπελάκι μέσα στο σκάφος:080: και μιλάω για τελειωμένα όργανα, έτοιμα να πουληθούν.

Αυτό κατα τηγνώμη μου δεν είναι κακό εκτός κι αν τα πουλάει για δικά του,και τούτο γιατί μ’αυτόν τον τρόπο μπορεί να εξυπηρετήσει μεγαλύτερο φάσμα πελατείας το οποίο θέλει να διαθέσει λιγότερα χρήματα!Τώρα αν εκμεταλλεύονται τόσο τον ανυποψίαστο πελάτη, τι να πω… Ντροπή τους.

Ντροπή τους ή όχι…συμβαίνει σε όλους τους τομείς του εμπορίου και όχι μόνο στα μουσικά όργανα…και επειδή το ζω κάθε μέρα δουλεύωντας σε εμπορικό τμήμα εταιρίας δεν μου πολυκάνει εντύπωση.

Η γνώμη σου για την νοοτροπία του “μαθητικού μπουζουκιού” ποια είναι?

Δεν βλέπω λόγο στο να μην υπάρχουν μαθητικά μπουζούκια, όπως υπάρχουν και μαθητικές τρομπέτες, βιολιά κλπ
Ενας πιτσιρικάς ( η μια πιτσιρίκα …για να μαστε politically correct) που είναι ακόμα σχολείο και παίρνει το μπουζούκι στα μαθήματα, στην παραλία στο σχολείο κλπ, βεβαια χρειάζεται ένα ίσιο και εύκολο όργανο αλλα σίγουρα δεν χρειάζεται όργανο με λούστρο στο χέρι, ζωικές κόλλες κλπ. Αν μη τι άλλο χρειάζεται ένα όργανο να αντέξει και λίγο κοπάνημα, άτεχνες πενιές και αλλες κακουχίες. Δεν νομίζω οτι θα έιχε νόημα να δίναμε ένα καλό χειροποιητο μπουζούκι με καλά υλικά και πολλές ώρες εργασίας σε αρχάριους γιατι δεν θα ξέραν τι να το κάνουν και θα το κατέστρεφαν.
Τα μαθητικά βιολιά έχουν όλα τα χαρακτηριστικά κανονικού οργάνου αλλα προφανώς είναι περιορισμένα απο πλευράς ήχου, αφού εχουν σχεδιαστεί σαν απλές, γερές κατασκευές για μελέτη και κακουχίες.

Ά ρε Alk, τι μου θύμισες!.. δεκαετία ΄80, Αγγλία, η political correctness στις πρώτες τις εξάρσεις, και στις αγγελίες εξεύρεσης προσωπικού των εφημερίδων η έκφραση Cleaning woman (καθαρίστρια, φυσικά) αντικαθίσταται από το Cleaning person…

Άντε, και έχω όρεξη…

Κανα δυό δεκαετίες νωρίτερα, στην έξαρση του Negro problem στην Αμερική, στο Playboy, γελοιογραφία: Βάρκα φαλαινίς, κάπου στο νότιο Ειρηνικό, θάλασσα λάδι και το φαλαινοθηρικό να αχνοφαίνεται στο βάθος. Ο καμακιέρης έτοιμος, στην πλώρη, ο τιμονιέρης πρύμα και οκτώ κωπηλάτες, τέσσερις και τέσσερις, να τραβάν κουπί. Όλοι; Όχι ακριβώς. Οι επτά κάτασπροι, ναι. Ο όγδοος, μαύρος, πολύ μαύρος, είναι σηκωμένος και εριστικός:

-Hey, just a minute! How come, it always has to be a white whale!

και ο headmaster του σχολείου απο τον-την headteacher
ο chairman μιας “μπίζνας” απο τον-την chairperson

ναι, αλλά η φάλαινα;

σόρρυ για την κατάχρηση εξουσίας, αλλά εξοικονομείται χώρος…

edit:
white Whale …BELUGA

(το μπραβόκουμπο σας δεν βρίσκω κυριε Νίκο…)

Η γνώμη σου για την νοοτροπία του “μαθητικού μπουζουκιού” ποια είναι?

Συμφωνώ με alk kai niavent!Το τρομακτικό είναι πως ένας οργανοποιός που λογικά αγαπάει τα μπουζούκια,πράγμα που σημαίνει οτι λογικά πρέπει να είναι χαρούμενος όταν πάει ένας αρχάριος να αγοράσει απ’αυτόν όχι μόνο για τις οικονομικές αποδοχές αλλα και επειδή ασχολείται μ’αυτό που αγαπάει ‘ακόμα ένας’.Τώρα αν θέλει να τον εκμεταλλευτεί επειδή αποφάσισε να μάθει μπουζούκι…Όπως είπες κι εσύ φίλε μου συμβαίνει στους περισσότερους τομείς του εμπορίου, αλλα ας μην εμπορευόμαστε και το μεράκι! Εγώ ακόμα δεν έχω συναντήσει οργανοποιό που να προσπαθήσει να με ξεγελάσει οπότε είμαι αισιόδοξος!!

Ψάααξε, ψάααξε, δε - θα - το - βρείς!

(αυτό το έχω ξαναγράψει. Τώρα να προσθέσω: δεν μου χρειάζεται, έχω κάνει την υπέρβασή μου…)

Κύριε συντονιστά:019:μου το μαμίσατε το θέμα:112:…για τις προϊστορικές
αναμνήσεις σας:090::090: υπάρχουν και π.μ…νομίζω???:044:
(πω-πω θα το πληρώσω ακριβά αυτό κάποια στιγμή:084::78:)

Φίλε Σαράντο, ο καθένας μπορεί να ανοίξει κάποιο θέμα, που προφανώς τον ενδιαφέρει. Πρέπει να ξέρει όμως ότι το θέμα, όπως και ολόκληρο το φόρουμ άλλωστε, δεν είναι αποκλειστική του ιδιοκτησία. Και τις απόψεις μας για τα μαθητικά μπουζούκια θα εκθέσουμε, έχουν ήδη λεχθεί αρκετά και ενδιαφέροντα και θα ακολουθήσουν και άλλα, ελπίζω, αλλά και την πλάκα μας θα κάνουμε άμα λάχει. Όλα παίζουν!

Μπορεί… Ίσως στη Δευτέρα Παρουσία… Εκεί ο Μεγαλοδύναμος σίγουρα θα θελήσει κάποια βοήθεια από τους επαΐοντες, και αυτοί δεν θα είναι άλλοι από τους έχοντες προϊστορικές αναμνήσεις λόγω ηλικίας. Λες να σου την έχω στημένη για τότε, ρε Σαράντο; :019::019::019::019:

Υπάρχει τρόπος να “εκδικηθούμε” τον Νίκο φίλε alk, που κατάργησε τα μπραβόκουμπα! Θα του “φορτώνουμε” πόντους από τη ζυγαριά αξιολόγησης (κάτω αριστερά)!!! :089: