Μίκης Θεοδωράκης

Μαστοράντζα μου, έχω περισσότερο μυαλό από σένα !! Τροποποίηση κάνε.

Νατο μπρεεεεεεε… το έκανα !(κράτησα τη μαστοράντζα μόνο…Μετά το κάτωθι μνμ σου έσβησα κι έγραψα. Και θα το ξανασβήσω πάλι)…
Τσ…τσ…τσ… αντρικά μυαλά γμτ…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Ιωάννα 16 Μάρτιος, 2006)

Τσ τσ τσ… μαστοράντζα… οποία έκφρασις!
Και πάλι, αν και υπογράφω ως web-μάστορας είμαι ένα ταπεινό, απλό μέλος σε αυτό το forum και δεν έχω τέτοια δικαιώματα διαγραφής, διότι έχουν παρέλθει τα πέντε λεπτά από την αρχική μου δημοσίευση (τόσα έχει ορίσει ο Αδμίν)…

Τί σου κάνει το πρωινό ξύπνημα…
Ανακαλώ το ποστ μου και το απευθύνω προς κάθε ενδιφερομενο.

Σόρυ ρε ΚΚ, ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι, τί να σου κάνει κι αυτό…

Εσείς (οι γυναίκες) σκέφτεστε κι εμείς (οι άντρες) απλά υπάρχουμε. Είναι νομοτέλεια…

πολυ καλο !!
υπομονη… να γυρισει ο ερμης… που ειναι ,λεει, αναδρομος

Δεν μπορεσα να αποκρυπτογραφησω ολα τα υπονοουμενα του Κωστα ΤΜ αλλα πιστευω η αναφορα στο κονσερβοκουτι να μην ειχε να κανει με την ιστορια που αφησα για αργοτερα …
η ιστορια αυτη εχει αιμα ασφαλως αλλα οχι κονσερβοκουτι … και η εξελιξη της ειναι εντελως απροοπτη ή πρωτοτυπη, ας μην γινομαστε σεναριογραφοι κατα το δοκουν … και ας μην φανατιζομαστε !!
Σιγουρα πιο ψυχραιμα και πιο ευκολα μπορουμε να περιγραψουμε τον αριστερο του τοτε, απο τον αριστερο του σημερα … δε μιλαω για τους παροντες …
Βλεπε καλοθρεμμενους τραπεζικους ή αλλους εργαζομενους ή καθημενους σε ΔΕΚΟ …

Λοιπόν

  1. Πρόεδρε: Έχεις και δεν έχεις δίκιο. Πρώτον, το είπαμε ξανά, επισήμως το ΚΚΕ δεν αποκήρυξε το ρεμπέτικο. Δεύτερον, ως παλιά πολιτική καραβάνα γνωρίζεις οτι, πέραν των επισήμων, υπάρχουν και άλλοι τρόποι για ένα κόμμα να περάσει γραμμή. Π.χ. για χρόνια στο ΠαΣοΚ την γραμμή δεν την έδινε το Π.Γ. μέσω της “εξόρμησης” αλλά οι εκάστοτε “φίλοι του προέδρου” (βλ. Ζιάγκας, Κοκκόλα, Κουρήδες, Διακογιάννης κλπ) μέσω της “Αυριανής”. ʼρα?

  2. Γιώργη Β: Αν διαβάσεις τις γνωστές (αυτό)βιογραφίες, θα δεις πως όλοι συμφωνούν σε ένα πράγμα: στην Κατοχή τα ψευτοκαταφέρανε γιατί τα μαγαζιά δουλεύανε. Με ποιούς? Αν μάλιστα το συνδυάσεις αυτό με το επίσης αναμφισβήτητο γεγονός ότι πολλοί μαγαζάτορες και τα παλληκάρια τους ήταν ενεργοί δεξιοί, τότε η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα δεν μπορεί παρά να είναι αυτό που γράφω. Όσον αφορά στην εξορία, δεν νομίζω ότι ξέρω κάποιον να πήγε εξορία για πολιτικούς και όχι ποινικούς λόγους (χρήση κλπ).

  3. Ακόμα-περιμένω-τηλέφωνο-Σωτήρη: Εννοώ ότι αν υπήρχαν συνθήκες διωγμού, δεν θα γινόταν διάλογος και μάλιστα εκεί. Το ΚΚΕ είχε την δύναμη και την άνεση να λογοκρίνει τα έντυπά του κατά το δοκούν. ʼρα, το γεγονός ότι γράφεται ό,τι γράφεται στον Ριζο, την Αυγή και την Επιθ.Τέχνης δείχνει ότι δεν υπήρχε ξεκάθαρη θέση και μάλιστα αρνητική. Αντιθέτως. ʼλλωστε, άλλα (σοβαρότερα) πράγματα απασχολούσαν το λαϊκό κίνημα τότε, όχι τα μπουζούκια.

  4. ΚΚ: Ωραίος.

Ενα πράγμα δεν έχω καταλάβει ακόμη από το ΠΡΟΣΤΥΧΟ 1989. Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος με μια τόσο μεγάλη Ιστορία στην πλάτη του, να αγκαλιάση τον Μητσοτάκη και να γίνει έρμαιο των πονηρών επιδιώξεών του. Πως μπόρεσε, μετά από τόσο ξύλο,φυλακές,εξορίες και τόσα που πέρασε,να αγκαλιάσει τον Μητσοτάκη. Τέτοια προδοσία ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.
Και τώρα στα 80 του, ακόμη και τώρα, δεν ζήτησε μία συγνώμη από τους αναπομείνατες ήρωες της αντίστασης . ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ.

Προς Γιώργο Παπαγεωργίου

Προσπάθησε να αποσυνδέσεις τον έξοχο μουσικό απο τον πολιτικό.Να ξέρεις,πάντως,ότι Μίκης και Μητσοτάκης είναι συγγενής απο την οικογένεια του Ελευθερίου Βενιζέλου.(Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να σε παρηγορήσει κάπως).

Φυσικά και έχω πρό πολλού αποσυνδέσει τον πολιτικό με τον μουσικό. Ομως η πολιτική της αριστεράς και η μουσική του ρεμπέτικου είναι αδέλφια δίδυμα τα οποία όμως ο Μικης δεν τίμησε καθόλου.
Ευχαριστώ.

Υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ που αποδεικνύει πώς οι περισσότεροι δημιουργοί του ρεμπέτικου δεν είχαν καμμιά σχέση με την αριστερά.αρκετοί δε ήσαν και δεδηλωμένοι δεξιοί.

Φίλε Τάσο. Δεν θα τσακωθούμε τώρα ούτε για τον Μίκη ούτε ποιοί ήταν αριστεροί ή δεξιοί. Ο καθένας έχει τις απόψεις του για κάθε θέμα σχετικό με τη μουσική και το ρεμπέτικο.Ο σκοπός μας, νομίζω, είναι να διαιωνίσουμε το ρεμπέτικο τραγούδι και να μεταδώσουμε τις αξίες του στις γενιές που έρχονται. Διότι όπως θα ξέρεις, και μιλάω εκ πείρας διότι έχω ένα γιό 15 χρονών, οι νέοι σήμερα, εκτός ελάχιστων περιπτώσεων, ασχολούνται με εξόφερτη μουσική και ούτε καν γνωρίζουν οι περισσότεροι τι θα πεί Ρεμπέτικο.
Νομίζω ότι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ.
Ευχαριστώ.

Προσωπικά απλά μου αρέσει το ρεμπέτικο.Δεν αισθάνομαι ότι έχω υποχρέωση να πείσω και τους άλλους γιαυτό.Ας ακούν ότι θέλουν,αρκεί να έχει ποιότητα.

Το θέμα είναι οτι αυτό που ακούν τα περισσότερα Ελληνόπουλα, εντός της Ελλάδος,δεν έχει ποιότητα, σε αντίθεση με τα Ελληνόπουλα του εξωτερικού που, επειδή τους λείπει η πατρίδα, ακούν τραγούδια με ποιότητα και αγάπη για τον Ελληνισμο. Τραγούδια που η ψυχή τους είναι δοσμένη στον άνθρωπο. Και αυτό είναι που πρέπει Τάσο μου να προσέξουμε:Τον αφελληνισμό της Ελληνικής Νεολαίας που αν επιτευχθεί απο τους διάφορους μουσικούς τους “λεγόμενους μοντέρνους”,τότε θα σημάνει το τέλος της Ελληνικής παράδοσης και θα βυθίσει την πατρίδα μας σε μιά καινούργια Μαύρη και σκοτεινή περίοδο.
Γιατί αυτό θέλουν παρά πολλοί που παραμονεύουν γύρω μας.

Δέστε το άρθρο του Ξυδάκη

http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=20.03.2006,id=47387336,55212104,6 9386696,25176008,41454920

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τί θεωρίες συνομωσίας είναι αυτές; Έλεος δηλαδή…
Γιώργο Π, λυπάμαι μα νομίζω ότι τα συμπεράσματα που βγάζεις είναι γενικότητες και κινδυνολογίες.

Δεν εννοώ ΧΟΥΝΤΑ και τέτοια. Απλά μελλοντολογώ. Και μακάρι να κάνω λάθος.

Θα ήθελα να πω και εγώ την αποψή μου πάνω σε αυτό το θέμα.
Είμαι 18 χρονών και όπως καταλαβαίνετε την δραστηριότητα του Μίκη Θεοδωράκη στον τομέα της πολιτικής δεν την έζησα αλλά την γνώρισα πολύ καιρό αργότερα μέσα από βιβλία και περιοδικά.
Όπως είναι φυσικό η πρώτη μου επαφή με τον Θεωδοράκη έγινε μέσα από το έργο του. Μπορώ να πω ότι μαγεύτηκα πραγματικά από την μουσική του και από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ότι αποτελεί
τον κορυφαίο Έλληνα μουσικό.
Φυσικό είναι όμως να μην κρίνεις έναν άνθρωπο μόνο από κάποια ικανότητα που έχει αλλά από το σύνολο των πράξεων του , που προκαλούν αντίκτυπο στην κοινωνία. Έτσι , από την στιγμή που ο Θεωδοράκης δεν απασχολούσε την Ελληνική κοινωνία μόνο με τα τραγούδια του αλλά και με την “χωρίς ιδεολογικό προσανατολισμό” πολιτική του δραστηριότητα να στιγματιστεί αρνητικά από
ορισμένους σαν άτομο χωρίς πολιτική σκέψη και κατεύθυνση.
Όμως δεν είναι τουλάχιστον περίεργο να μιλούν και να κρίνουν τον Θ. άτομα που δηλώνουν αριστεροί
ξεχνώντας τι πέρασε και τι υπέστη ο Θ. λόγω της πολιτικής ταυτότητας που δήλωνε τότε.
Επιπλέον , κατ’ εμέ οι πολιτικές αυτές “μεταπηδήσεις” αποτελούν στοιχείο εκκεντρισμού και
όπως γνωρίζουμε κάθε πραγματικά μεγάλος καλλιτέχνης παρουσίαζε τέτοια στοιχεία.
Στην τελική η ιστορία έχει γραφεί ο Θ. έχει κριθεί τόσο από αυτήν όσο και από τους ανθρώπους.
Για εμένα τουλάχιστον θα βρίσκεται πάντοτε στην κορυφή στην καλλιτεχνική πυραμίδα της χώρας.
Ευχαριστώ και πιστεύω να μην σας κούρασα.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην santonop 22 Μάρτιος, 2006)

Στάυρο κράτα την άποψη σου έτσι είναι και για μένα.Το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κάποιος με τι δικές μας αντιλήψιες ή αν τον χαρακτηρίζει ένας πολιτικός μετμορφισμός είναι πράγματα διαφορετικά απο την πολιτιτιστική του προσφορά και κληρονομιά που αφήνει.Να διαχωρίσουμε την δική μας αγάπη για το ρεμπέτικο απο την διαφορετική άποψη άλλων.Αυτό δεν τους καταδικάζει για την …παρουσία τους στην κοινωνία.,.οπως διαφαίνεται απο απόψεις κάποιοων συμφορουμιστών.

Γιωργο Π"γεωργίου συμφωνώ με όσα αναφέρεις.Οι διαφωνούντες δεν έχουν παρά ν’ανοίξουν το ραδιόφωνο τους και ν’ακούσουν τι παίζεται όλη μέρα.(Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων)