Μήπως γινόμαστε υπερβολικοί ως μουσικοί για το πώς αντιλαμβάνεται το κοινό τα όργανα;

Ακριβώς. Άρα η διαφορά υπάρχει χωρίς αμφιβολία από κανέναν. Άμα την αντιλαμβάνεται ο μουσικός ο ίδιος χρειάζεται να την αντιλαμβάνεται και το κοινό για να γίνει “αναβάθμιση” των οργάνων; Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά για μένα η ερώτηση που κάνει ο αρχικός αναρτητής δεν έχει βάση. Δεν παίζει κανένα ρόλο “πως αντιλαμβάνεται το κοινό τα όργανα”.
Το οποιοδήποτε κοινό αντιλαμβάνεται το “αποτέλεσμα”.
Αν το αποτέλεσμα είναι καλό τότε το κοινό δεν το νοιάζει ποιοι είναι οι κατασκευαστές των οργάνων ή αν αυτά είναι ακριβά ή φτηνά.

συμφωνώ!
επίσης να συμπληρώσω ότι καλό ήχο μπορεί να βγάλει και ένα ερασιτεχνικό όργανο, αλλά πιθανότατα θα χάνει στους υπόλοιπους τομείς.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ παιδιά νομίζω ότι το καλό όργανο μπορεί και να ξεβρακώσει έναν κακό παίχτη, τη στιγμή που το κακό θα τον κάλυπτε.

Για παράδειγμα, αν ο ήχος είναι καθαρός, το φάλτσο ξεχωρίζει από το σωστό. Το 'χω προσέξει και με φωνές: όσοι είναι προικισμένοι με καλή φωνή εκτίθενται για φάλτσα που σε μια τραχειά, ακατέργαστη φωνή δε θα ξεχώριζαν από τα σωστά.

«Καθαρός ήχος» νομίζω ότι τεχνικά σημαίνει καλοζυγισμένες αρμονικές. Άμα γίνεται χάος από αρμονικές, σωστό-λάθος εξισώνονται.

6 «Μου αρέσει»

Ίσως θα έπρεπε να είμαι λίγο ποιο λεπτομερείς την επόμενη φορά λάθος μου . Η ερωτηση αυτή πιστεύω πρέπει να την κάνουμε στον εαυτό μας για το αν πραγματικά θέλουμε η χρειαζόμαστε ένα άλλο όργανο και των φιγουρατζιδων που ενθαρρύνουν αυτό το σκεπτικό. Ότι χρειαζόμαστε αυτό το όργανο χωρίς να μας εξελίξει καλλιτεχνικα

1 «Μου αρέσει»

οι φιγουρατζήδες αν είχαν τέτοιες αμφιβολίες, δεν θα ήτανε φιγουρατζήδες…

2 «Μου αρέσει»

Κοίτα πως το σκέφτομαι. Την ερώτησή σου θα την καταλάβαινα, αν συναντούσες πρώτη φορά κάποιον άλλο μουσικό για να παίξετε μαζί, και μόλις έβγαζες την κιθάρα σου από την θήκη και την έβλεπε, χωρίς να ακούσει πως παίζεις, να σου έλεγε, “μα τι είναι αυτό? Με τέτοια κιθάρα παίζεις? Φτηνό όργανο ρε φίλε”. Εκεί θα σου έλεγα ευγενικά να τον στείλεις στο διάολο και να αποχωρήσεις βάζοντας πάλι την κιθάρα στην θήκη.
Το θέμα με τα “φορτωμένα” όργανα αντανακλά μια συγκεκριμένη αισθητική. Στα μαγαζιά που ο πελάτης πρέπει να “φαίνεται” πόσα βγάζει, εκεί συνήθως θα δεις και τα αντίστοιχα όργανα από τους μουσικούς. Και πιθανότερα όχι από όλους αλλά από τους σολίστες.
Υ.Γ. Λέμε για τους φιγουρατζήδες αλλά μάλλον ξεχνάμε ότι ο μεγαλύτερος φιγουρατζής απ όλους ήταν ο Μπάτης. :astonished: :grin:

3 «Μου αρέσει»

Ε ναι η αλήθεια είναι πως δεν το είχα σκεφτεί.ετσι το σκεφτόμουν ποιο πολύ στυλ
Ταβέρνα ,μπαρ η καφενες και θα συμφωνήσω ότι με όσα έχω διαβάσει ο Μπάτης ήταν φιγουρατζης
:joy::joy:

1 «Μου αρέσει»

Εμενα η δίκη μου ταπεινή άποψη ειναι πως εφόσον ο παίχτης ειναι ευχαριστημένος με την επιλογή του οποία και αν ειναι αυτή είτε ακριβό όργανο είτε οικονομικής σειράς μόνο αυτο έχει σημασία . Αν αγαπάει αυτο που κάνει θα εξελιχθεί και θα κάνει το όργανο να βγάζει το εκατό τις εκατό των ηχητικών δυνατοτήτων του . Γενικά κριτήριο επιλογής πρέπει να ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ (κατά τη γνώμη μου ) η προσωπική ευχαρίστηση του παίχτη στον ηχο και μετά στην εμφάνιση . Τώρα όσο γιαυτο που αναφέρθηκαν για αρχάριους και ακριβά όργανα εγώ πιστεύω πως ένας νέος παίχτης ίσως και να μην έχει νόημα να αγοράσει τα πιο ακριβά όργανα για πολλούς λόγους , ο πιο απλός υπάρχει η πιθανοτητα να τα παρατήσει για διάφορους λόγους και ειναι κρίμα το όργανο να μείνει στο πατάρι . Ούτε βέβαια να ξεκινήσει από όργανα οικονομικής σειράς που κακά τα ψέματα αλλα έχουν ημερομηνία λήξης . Η μέση λύση οικονομικά σε αυτές τις περιπτώσεις νομίζω ειναι η καλύτερη !

2 «Μου αρέσει»

Αυτό με αυτό

Δεν κολλάνε…
Όταν λες ημερομηνία λήξης τί εννοείς?Σε 5 χρόνια δεν θα παίζουνε?

Εξαρτάται τι σημαίνει οικονομική σειρά. Πολλά μπουζούκια 150-200 μερικές φορές και 300 ευρώ, πραγματικά έχουν ημερομηνία λήξης. Σκευρώνουν, φεύγουν τάστα, γενικά τα βλέπεις να παραπαίουν σύντομα.

Από την άλλη για μένα, αυτά τα μπουζούκια δεν υπάρχουν καν στην κλίμακα. Συνήθως οικονομικό μπουζούκι είναι από 400-700 ευρώ (κάποιοι το πάνε και στο χιλιάρικο) δηλαδή η κλάση τιμής που παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο όργανο. Παραπάνω αρχίζουν τα πιο ακριβά όργανα…

4 «Μου αρέσει»

Ε, κανονικά ναι. Αλλά κατά περίπτωση βρίσκεται και με τρία κατοστάρικα «πραγματικό» όργανο: μεταχειρισμένο από κάποιον αναγκεμένο, κλεμμένο (εδώ βρίσκεις και με 0 ευρώ, άμα το κλέψεις μόνος σου), που να το έδιωξαν οι κληρονόμοι του μακαρίτη για να μην πιάνει τόπο, κλπ.

2 «Μου αρέσει»

@Lambros.L όπως ανέφερε και ο Χρήστος μετά απο την πάροδο του χρόνου τα μπουζούκια για παράδειγμα σκευρωνουν αφού αποτελούνται απο φθηνής ποιότητας υλικά . Γιαυτο και η τιμή τους . Και απο προσωπική εμπειρία δεν αξίζει να φτιάχνεις συνέχεια ένα μαθητικό όργανο . Και επιπλέον μετά απο λίγο καιρό εξέλιξης ο ήχος του μαθητικού θα σταματήσει να ικανοποιεί τον παίχτη .

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικά αρκετά χρόνια πριν, όταν δεν ήξερα την τύφλα μου περί οργάνων/ήχου κτλ, προσπαθούσα να καταλάβω γιατί σε κάποια μαγαζιά μου άρεσε καλύτερα ο ήχος και σε κάποια άλλα ήθελα να φύγω αμέσως (πήγαινε και πακέτο με το ρεπερτόριο)
Το κατάλαβα πολλά χρόνια αργότερα όταν ασχολήθηκα με την μουσική

Ήθελα να ακούω το φυσικό ήχο του οργάνου και όχι ηλεκτρικό, και μάλιστα κακό ηλεκτρικό
Γιατί άλλο ηλεκτρικός από τον fender του Χιώτη και άλλο από τον ελεεινό ηλεκτρικό του “στην υγεία μας ρε παιδιά” που ακούγεται σαν ηλεκτρική μπαλαλαϊκα από γρατζαρισμενο ενισχυτή “παίζω και μαθαίνω”

Γνώμη μου είναι πως ένα καλό όργανο σε ένα μαγαζί με την βαβούρα χάνεται, ειδικά αν μπει και ενισχυτής…
Καλύτερα να είναι ευκολοπαιχτο και ήχος να πηγαίνει από μικρόφωνο, αλλιώς τι να το κάνεις το όστρακο αν είναι να μπει σε ενισχυτή;

2 «Μου αρέσει»

μα το όστρακο και τα μαύρα καπάκια πάνε πακέτο με τα φώτα και τους ενισχυτές!

1 «Μου αρέσει»

Και οι δουγες θα έλεγα
Πρόσφατα είδα ένα μπουζούκι με 65 δουγες, κατάφεραν και έβαλαν ακόμα 5, πάμε για τις 70 τώρα

2 «Μου αρέσει»

πού να έβλεπες και ψαροκόκκαλο, μόνο φιλετάκια και κόλλα όλο το σκάφος…

1 «Μου αρέσει»

Το εχω δει κι εγω αυτο. Συμφωνω Νικο!!:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Το όστρακο νόμιζα ότι το δούλευαν ανέκαθεν στα μπουζουκια αλλα απο αυτο το σχόλιο φαντάζομαι ότι δεν ισχύει.
Έχουμε αναφορά σε αλλο θεμα του φόρουμ ποιος έβαλε πρώτος στο μπουζούκι όστρακα κ.τ.λ. ?
Ρωτάω γιατί όσο δεν θέλω τα χρωματιστά καπάκια τόσο μου αρέσει σε μερικά το όστρακο.

εννοούσα την υπερβολική χρήση όστρακου, ως διακόσμηση και ως κριτήριο για την ποιότητα του οργάνου.

2 «Μου αρέσει»