Λαύτα

ναι έχουμε αρκετά μελη που ασχολούνται.
εχε υπομονή και θα βρεις την άκρη :notes:

1 «Μου αρέσει»

Πιστεύω ότι για να μάθεις τα στοιχειώδη η λάφτα είναι πιο εύκολη από το σάζι. Εντάξει, προφανώς θα μάθεις -όπως για κάθε όργανο- καινούργια στάση, καινούργιο κράτημα, καινούργιες πενιές. Αλλά σε ό,τι αφορά τη δουλειά ειδικά του αριστερού σου χεριού (του χεριού της ταστιέρας: αν είσαι αριστερόχειρας, του δεξιού) πάλι με μπερντέδες θα έχεις να κάνεις, πάλι με μικροδιαστήματα, λίγο περισσότερα και λεπτότερα από του ταμπουρά αλλά κι ο ταμπουράς έχει λίγο περισσότερα και λεπτότερα από το σάζι, οπότε δεν τρέχει τίποτε, τουλάχιστον όμως, σε σχέση με όλα τα διάφορα κόλπα του αντίχειρα στο σάζι, η λάφτα έχει τις χορδές της στη σειρά.

Φυσικά, πολλοί θα σου πουν -κι έχουν δίκιο- ότι η δουλειά του αριστερού χεριού δεν είναι επ’ ουδενί η βασικότερη. Αυτή είναι όμως που θα σου επιστρέψει τα πρώτα χειροπιαστά αποτελέσματα (να μπορείς να παίξεις μια μελωδία και να αναγνωρίζεται), δηλαδή το θάρρος να συνεχίσεις. Ε λοιπόν, πιστεύω ότι σ’ έναν σαζίστα-ταμπουρατζή η λάφτα πολύ σύντομα θα δώσει πολλή ενθάρρυνση.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν πολύ βοηθητική. Άρα αυτά τα δυο όργανα με όρεξη (που θεωρώ την έχω) θα μπορούσαν να εξασκούνται ταυτόχρονα; Ρωτάω επειδή μου αρέσει το γεγονός ότι και τα δυο είναι με μικρό διαστήματα και έχουν διαφορετικό ήχο που δεν μπορώ να διαλέξω τι μου αρέσει περισσότερο. Αλλά και το ρεπερτόριο είναι στα γούστα μου.