Λαύτα

Γεια και χαρά σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια λάφτα (πολίτικο λαούτο) και ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει από πού θα μπορούσα να πάρω ένα σχετικά καλό όργανο. Δεν αποκλείω και ταξίδι στην Πόλη για αγορά οργάνου!

Ευχαριστώ!

Από εδώ Ελλάδα πιστεύω στον Ραπακούσιο θα βρεις αυτό που ψάχνεις www.dimitrisouds.gr

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για έναν οργανοποιό στη Σμύρνη ονόματι Barış Yekta Karatekeli.
Τα στοιχεία του είναι:
Τηλ.: +90532 433 53 66
e-mail: barisyektakaratekeli@hotmail.com
Διεύθυνση: Onur mahallesi Manolya sokak No:55-A 35330 Balçova-İzmir-TURKEY
Έχω επισυνάψει φωτογραφίες από μία λάφτα του.

Επίσης στην Πόλη πολύ καλός είναι και ο Cengiz Sarıkuş, τον έχω γνωρίσει από κοντά όταν πήγα στην Πόλη (μιλάει αγγλικά). Θα σου πει ότι ιστορία θέλεις, ειδικά για τους Έλληνες φίλους του. Το site του όπου θα δεις και την διεύθυνσή του είναι: www.veyselmusik.com.

Βέβαια στην Πόλη μπορείς να ψάξεις και στο τέλος της Ιστικλαλ από την μεριά του Tunel στα μαγαζιά με τα μουσικά όργανα μπορεί να βρεις κάποια ευκαιρία.

Κάνε και μια αναζήτηση στο Φόρουμ με λέξεις-κλειδά “λαύτα” και “πολίτικο λαούτο”, ή δες στις ετικέτες. Έχει συζητηθεί εκτενώς.

Ισως τις καλυτερες λαφτες σε ηχο και αρμονικους, τις φτιαχνει ενας κατασκευαστης από την Πολη νομιζω εν ονοματι Sacit. Περισσοτερες πληροφοριες θα στειλω συντομα με τηλ κλπ. Σου μιλω από προσωπικη εμπειρια καθως κατεχω μια με 750 ευρω η οποια σκιζει…

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!
Έχω κοιτάξει και προηγούμενες συζητήσεις με αυτό το θέμα αλλά επειδή είμαι νέο μέλος, είναι δύσκολο να διαβάσω όοοολα αυτά που γράφτηκαν!
Chris, θα αναμένω τις λεπτομέρειες!Ευχαριστώ!

στο λινκ υπάρχει μικρό τυπογραφικό. το σώστό είναι:

Επισης πολύ καλό μαγαζί είναι το Cankaya Muzik στην περιοχή που αναφέρει ο snedd (έχει και αλλού μαγαζί αλλα για ουτια κτλπ το υποκατάστημα είναι εκεί).

Ιδου μια πολυ πολυ ενδιαφερουσα 5χορδη!!! λαφτα του Αλεξανδρου Καψοκαβαδη απο τους “Ματ Σε 2 Υφεσεις”… μου θυμιζει παρα πολυ τα ουτια ιρακινης κατασκευης… Αραγε γνωριζει καποιος απο που την πηρε η ποιος κατασκευαστης του την εκανε…? θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω!!

Δεν θέλω να διαφημίσω κανένα, ούτε λόγο έχω, ούτε διάθεση τέτοια. Πρέπει πάντως να πώ πώς αυτά τα όργανα έχουν αρχίσει πρόσφατα να κατασκευάζονται και στην χώρα μας. Υπάρχουν αρκετοί ενδιαφέροντες κατασκευαστές.

θα ηθελες μηπως να μου πεις μεσω ΠΜ… με ενδιαφερει πολυ!! αν και η γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι κ τιποτα να μας πεις μερικα ονοματα κατασκευαστων… νομιζω πολλα ατομα στο φορουμ θα εχουν το ιδιο ενδιαφερον με μενα… (δε θα σε πουμε κ διαφημιστακια ετσι με το παραμικρο…)

:slight_smile:

Δημος Καζαντζάκη Ηρακλείου Κρήτης βλεπω… Από Αρχάνες είσαι? :088:

Αναρωτιόμουν,γίνεται να παίζεται ένα λαούτο πολίτικο με συγκερασμένα διαστήματα,μεταξύ των μπερντέδων,όπως το στεριανό;

Ναι ακριβως. Εχω δει πολλες φορες κρητικα συγκροτηματα να εχουν λαυτα χωρις πολλους-πολλους μπερντεδες (με συγκερασμενα διαστηματα). Και ομολογω πως ποναει η ψυχη μου οταν το βλεπω.

Γειά σας!
Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ και συγχαρητήρια για την ωραία εργασία!
Επ’ αφορμής αυτών που λένε ο senor και ο Μάρκος,θα ήθελα τη συμβουλή σας.
Σκέφτομαι να αποκτήσω ένα πολίτικο λαούτο,αλλά δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένος με τα μικροδιαστήματα.
Θα ήταν καλύτερα να παραγγείλω μία λάφτα συγκερασμένη κι έπειτα αν θελήσω να βάλω περισσότερους μπερντέδες
ή να πάρω μία εξαρχής " σχεδόν ασυγκέραστη";
Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει μόνο μερικούς έξτρα μπερντέδες κι αν ναι,ποιοί είναι οι βασικότεροι;
(δάσκαλος δεν υπάρχει,μόνος μου θα το παλέψω…)
Σας ευχαριστώ

Η μόνη απάντηση που μπορούσε να δώσει, φίλε Άλφα, κάποιος που διάλεξε αυτό το όργανο ΑΚΡΙΒΩΣ για να μάθει τα διαστήματα και τα έμαθε, είναι φυσικά όχι «συγκερασμένους» μπερντέδες. Αλλοιώς, πάρε λαούτο σκέτο και το πολύ πολύ, αν θέλεις διαφορετικό ήχο, πειραματίσου αλλάζοντας τις μεταλλικές χορδές και το κούρδισμα, αλλά κα αυτό δεν είναι θεωρητικά σωστό. Όπως όμως είχε πει και κάποιος Αιγύπτιος πολιτικός, «και, τι γίνεται σωστό σε αυτόν τον τόπο;»!!! (ισχύει και για τον δικό μας…)

Φιλε μου καλησπερα… Εμενα η γνωμη μου ειναι να παρεις μια λαφτα, αφου αυτο ειναι το οργανο κ ο ηχος που σου αρεσει, να την παραγγειλεις με κομπλε μπερντεδες, και να ασχολεισαι με τα συγκερασμενα διαστηματα της μονο!! (Πραγμα το οποιο ισως να σε μπερδεψει λιγο στην αρχη…)
Τα ασυγκεραστα διαστηματα αστα προς το παρον, αφου δε θες να ασχοληθεις, αλλα την λαφτα παρηγγειλε την με ολους τους μπερντεδες ετσι ωστε ΑΝ καποια στιγμη σου την καρφωσει να ασχοληθεις κ με ασυγκεραστα διαστηματα, να τα εχεις πανω στο οργανο ετοιμα…
Απο που σκεφτεσαι να παραγγειλεις αν επιτρεπεται…??

Οπότε γίνεται κατά κάποιο τρόπο να υπάρξει,για αρχή έστω,συγκερασμένο παίξιμο.;
Έχω κοιτάξει στην Πανδώρα,αλλά και ο Ραπακούσιος φτιάχνει καλά και ο Μπράς…

Φυσικά και γίνετε!!! :wink: Όσο για τους οργανοποιούς, αν μένεις Αθήνα, είσαι πιστεύω σε πολύ καλό δρόμο!!! ;-))

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν διαφορετικοί τύποι πολίτικου λαούτου σχετικά δηλαδή με το μήκος της χορδής ή το μέγεθος του σκάφους; Αν θυμάμαι καλά καπου είχα ακούσει για ελληνική και οθωμανική λάφτα, οπου η πρώτη έχει μικρότερη κλίμακα από την δεύτερη, ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Τι θα πει ελληνική ή οθωμανική λάφτα?
Πρόκειται για ένα λαούτο που πιθανόν πρωτοκατασκευάστηκε από ρωμιούς μαστόρους. Έπειτα η κατασκευή και ζήτηση αυτού του οργάνου συνεχίστηκε από όλους τους λαούς που ζούσαν στην Πόλη αρμονικά για αρκετά χρόνια.

Υπάρχουν διάφορα μεγέθη από το λαούτο της Πόλης, η πολίτικο λαούτο, η λάφτα (λαούτα) όπως το έλεγαν και το λένε μέχρι σήμερα οι τούρκοι, λόγο δυσλεξίας.
Η κατασκευή ενός σοβαρού οργάνου μπορεί να εξαρτάται από πολλά:
α)Για πιο λόγο φτιάχνει ο κατασκευαστής ένα πολίτικο λαούτο και με ποια φιλοσοφία του δίνει σχήμα και μορφή.
β)Για ποιόν προορίζεται.
γ) Σε ποιους χώρους θα χρησιμοποιείται.
δ) Σε πιο μέρος η χώρα θα διαμένει το όργανο.
ε) Το μέγεθος του οργάνου τροποποιείται ανάλογα με το σώμα του παίχτη. (χοντρικά αντρικό, γυναικείο, παιδικό).

Οι υπερβολικοί μπερντέδες που φοράνε σήμερα τα λαούτα μπορεί να βοηθάνε, κάποτε ώμος δεν υπήρχαν ούτε οι μισοί…

Αν εννοείς ότι το πολίτικο λαούτο κατά κάποιο τρόπο «αλλοιώνεται» στην Ελλάδα (και στη Τουρκία σήμερα) θα συμφωνήσω μαζί σου.

Γειά σας και πάλι!
Τελικά πήρα μια λάφτα από Κων/πολή…σχετικά καλό οργανάκι. Ήθελα να ρωτήσω για χορδές…έχω ακούσει διάφορους που βάζουν nylon pyramid, …ή χορδές από ούτι ή σετ για λάφτα, αλλά οι pyramid μου έχουν πει ότι δίνουν ωραίο ήχο. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς μ’αυτό; Για να παραγγείλω τέτοιες χρειάζομαι διάμετρο, πώς μπορώ να τη βρώ για κάθε χορδή;
Ευχαριστώ!

Συγνώμη που πετάγομαι, μια ερώτηση

Σχετικά με μπερντέδες: Ποιά η χρήση των μπερντέδων εκτος της συγκερασμένης στο Λαούτο σήμερα; Υπάρχουν ερμηνευτές που το χρησιμοποιούν ασυγκέραστα, περιορίζοντάς έτσι τις πολυφωνικές του ιδιότητες αλλα αυξάνοντας τις μελωδικές του (πως αλλιως να το πω;) ιδιότητες;
Υπάρχουν ηχογραφήσεις και παραδείγματα απο λαουτάρηδες που παίζουν ασυγκέραστα;
Το ύφος του λαούτου έχει περιοριστεί αρκετά σε αρμονική συνοδεία, εξακολουθούν όμως να κατασκευάζονται λαούτα με μπερντέδες. Γνωρίζει κάποιος ερμηνευτές που κάνουν χρήση μικροδιαστημάτων σε λαούτο σήμερα;
(αξίζει να γίνει νέο θέμα με αυτήν την ερώτηση;)