Λατερνατζής: Νίκος Αρμάος

Ε, τότε, άλλη λύση από τον Πάνος Pianos δεν βλέπω να υπάρχει…

και απ’ την Κων/λη, όταν κάποιοι θέλησαν να “αναστήσουν” την “Ωραία του Πέραν” πριν κάποια χρόνια, στον Ιωαννίδη πήγαν, στην Κων/λη δεν έχει μείνει ούτε ένας.

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη του Ν.Αρμάου στον Κ. Χατζηδουλή που δημοσιεύτηκε στα Νέα 8,9 και 10 Αυγούστου του 1978:
http://www.armaoslaterna.gr/default.asp?static=59

1 «Μου αρέσει»

Αυτή τη συνέντευξη του Νίκου Αρμάου τη διάβασα σήμερα γιατί κοίταγα κάτι για τις λατέρνες.
Σε κάποιο σημείο διάβασα ότι είχε δώσει τη μουσική στο ‘μάνα μου με σκοτώσανε δυο μαχαιριές μου δώσανε’ στο Μάρκο να βάλει λόγια και να το κάνει δίσκο.Λέει ότι έδωσε δυο τραγούδια αυτό και άλλο ένα αλλά το δεύτερο δεν λέει πιο είναι απλά ότι ήτανε χασάπικο.
Επίσης λέει ότι ο γιος του είχε γράψει τη μουσική προπολεμικά στη ‘βαγγελίτσα’ το οποίο το πούλησε στον Παπαιωάννου.
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη όπως και να έχει.
Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτά που είπε ο Αρμάος?

2 «Μου αρέσει»

TA NEA 8-8-1978.pdf (1,3 MB)

TA NEA 9-8-1978.pdf (1,3 MB)

ΤΑ ΝΕΑ 10-8-1978.pdf (1,2 MB)

3 «Μου αρέσει»

Φώτη εγώ την έχω διαβάσει τη συνέντευξη.

Εγώ όχι. Απλώς, σχετικά με τη Βαγγελίτσα, έχουμε κι αυτή τη συζήτηση. Στο εναρκτήριο ποστ τίθεται (χωρίς πολλή έμφαση) κάποιο ζήτημα πατρότητας, αν και άσχετο από τους Αρμάους.

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου φιλε μου,αν προκειται για τη λατερνα του Γιωργου του Κιζιλη,του εχω ηδη σταμπαρει τραγουδια στη λατερνα του,το περασμενο καλοκαιρι του εφτιαξα 2 κιλινδρους

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητε Λαμπρο,ο γιος του Νικου Αρμαου,ο Τζουλιος με εμαθε να φτιαχνω λατερνες στα τελευταια χρονια της ζωης του… Ο Νικος λοιπον,εγραφε τραγουδια δικα του,απ οσο ξερω ειναι περιπου 2.000 παρτιτουρες… καπου 800 με 900 ειναι Βαλς και τα υπολοιπα χασαπικα,σερβικα,μανεδες,τσιφτετελια,ζειμπεκικα,κλπ. Εχει δωσει πολλα τραγουδια και επισης εχει πουλησει τη μουσικη απο πολλες μεγαλες επιτυχιες που τραγουδαμε μεχρι σημερα… Ξεχωρησε απο τους υπολοιπους σταμπαδορους της εποχης του γιατι ο τροπος που απεδιδε τα τραγουδια στη λατερνα ηταν πολυ σωστος,γλαφυρος χωρις να υπερφορτωνει τη μουσικη και μεσα απο την οχλαγωγια να χανεται το νοημα του τραγουδιου.Η κορη του ζει ακομα στη Δραπετσωνα σε ηλικια σημερα 92 ετων,ειναι διαυγεστατη και εχουμε κανει αρκετες συζητησεις για τον πατερα της,καθως επισης μου εχει παραχωρησει το μοναδικο ηχητικο ντοκουμεντο που μιλαει ο Νικος Αρμαος σε μια ραδιοφωνικη εκπομπη του δευτερου προγραμματος το 1978,μια εκπομπη αφιερωμενη σε εκεινον… Εγω συνεχιζω το εργο του,περνωντας τραγουδια στις λατερνες με υφος που να προσομοιαζει οσο γινεται στο δικο του

6 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά Αντώνη.Καλως ήρθες κιόλας στο forum.Πολύ ωραίες οι λατέρνες γενικότερα.Έχεις λατέρνα?

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω φιλε μου,εχω αρκετες και παλιες αλλα και καινουριες που τις φτιαχνω εξ αρχης,οπως μου ειχε μαθει ο γιος του Νικου Αρμαου,ο Τζουλιος

1 «Μου αρέσει»

καλώς ήρθατε στο φόρουμ. παρακολουθώ την δουλειά σας και έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σας και ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!! Ειμαι καινουριος στο φορουμ και δεν ξερω καλα ακομα πως δουλευει,οπωτε αν χασω μηνυμα η απαντηση,μην με παρεξηγησετε!!

3 «Μου αρέσει»

μην ανησυχείτε, θα σας έρχεται ειδοποίηση στο e-mail.

1 «Μου αρέσει»

αυτή η ραδιοφωνική συνέντευξη του 1978, υπάρχει κάπου δημοσιευμένη;

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχως οχι,ειναι περιπου 20 λεπτα,αν δεν κανω λαθος πρεπει οι δημοσιογραφοι που την εκαναν να ηταν η Κικη Σεγδιτσα και ο Παπαδακης,δυστυχως και οι 2 πεθαναν προσφατα… ο Αρμαος παρα τα 90 του χρονια ειναι χειμαρωδης και με απιστευτη διαυγεια,σε καποια στιγμη μαλιστα τους παιζει το Γελεκακι,με τα χερια,χτυποντας δηλαδη ο ιδιος τις χορδες της λατερνας!! καποια στιγμη θα προσπαθησω να την ανεβασω,αλλα ο ηχος ειναι σχετικα μετριος

4 «Μου αρέσει»

κάθε τέτοιο ντοκουμέντο είναι πολύτιμο, αξίζει να το μοιραστείτε!

2 «Μου αρέσει»

Ετσι ακριβως ειναι,θα προσπαθησω να το φτιαξω συντομα

3 «Μου αρέσει»

16 posts were split to a new topic: Για την Λατέρνα

Αν αυτές οι παρτιτούρες υπάρχουν ακόμα θα έπρεπε να οργανωθεί αν μη τι άλλο η καταλογογράφηση τους.

2 «Μου αρέσει»

hqdefault-1 armaos
Και με την ευκαιρια,μερικες φωτο του Νικου Αρμαου

5 «Μου αρέσει»