Αδερφοί Μιλάνοι

Μόλις προχτές γύρισα από τον Βόλο όπου είχα πάει για να ακούσω τους Μιλάνους.
Θα ήθελα να καταθέσω στο Forum τον ενθουσιασμό μου για αυτά τα δύο γερόντια που έχουν μέσα τους περισσότερη ζωή και από τους περισσότερους νέους οργανοπαίκτες που ξέρω ( και τον εαυτό μου ).
Επαιξα δύο βράδια μαζί τους και με γέμισαν και με έμαθαν και με τρέλλαναν και με βοήθησαν δίνοντάς μου δύναμη να συνεχίσω να παίζω.
Ο Κάρολος με ένα μπουζούκι μπαχαντέλα που οι περισσότεροι παίκτες θα απαξιούσαν να παίξουν, σκεβρωμένο, σπασμένο ( κολλημένο με μονωτική ταινία ) έκανε ταξίμι και σωπαίναν όλοι, τον κοιτούσαν όλοι στα μάτια και τραγουδούσαν. Με αυτό το μπουζούκι έπαιζε και στο cd τους!
Ο δε Νίκος με τρία εγκεφαλικά τραγουδούσε με κέφι σαράντα εφήβων έτσι που σε έπιανε στην καρδιά και στο φιλότιμο να τραγουδήσεις και εσύ. Με την κιθάρα του ακολουθούσε τα ταξίμια του Καρόλου και όταν τα κατάφερνε και τέλειωνε το ταξίμι αναστέναζε και ξεφυσούσε χαμογελώντας που το κομμάτι παίχτηκε καλά.
Πολλά πάρα πολλά που δεν έχω ούτε το ταλέντο ούτε τον χώρο για να τα καταθέσω και να τα μοιραστώ μαζί σας είδα στη σκάλα του Μιλάνου στον Βόλο και είμαι σίγουρος ότι όποιος απο σας κάνει μιά βόλτα μέχρι εκεί δεν θα το μετανοιώσει.

Πότε ήσουνε ωρέ Γιώργη; Συναντηθήκαμε και δεν το πήραμε χαμπάρι; Όταν ανεβαίνεις στο Βόλο, δίνε κάνα σήμα…

Φραγκίσκος

Τώρα τελευταία, άκουσα για πρώτη φορά το “Ασε με να καζαντίσω των Μιλάνων”.
Τί ταξίμι, τί πενιά, τί στίχος στενάχωρος, και τί ωραία που το λέει ο μαστρο-Κάρολος.

I Milanoi 3hordo i tetrahordp pezoun?

Ο Κάρολος παίζει με τρίχορδο. Ο Νίκος πάιζει κιθάρα και μπαγλαμά. Ο Στάθης (ο μικρότερος) ο οποίος δεν ασχολείται με την ταβέρνα, διδάσκει μπουζούκι και παίζει κυρίως τετράχορδο. Κατά καιρούς στον μουσικό τους βίο έχουν παίξει και με τα δύο (Ο Κάρολος όταν δούλευε κάποτε επαγγελματικά).
Δες, αν θέλεις, στο www.klika.gr, τη συνέντευξή τους και την ιστορία τους.

γ

2 βιντεάκια από την Σκάλα. Αν δεν κάμω λάθος πρέπει να είναι από την ίδια εκπομπή.

Διαμαντι οι ανθρωποι αυτοι,μια στεγη που λειπει παρα πολυ απο τον Βολο…Εγραψε ιστορια,τρεις γενιες μεγαλωσε.Τους ευχαριστω παρα πολυ αν και τους προλαβα μολις 2 χρονια.Αρκουσε…

Γνωρίζει κανείς τους στίχους στην πρώτη στροφή αυτού του τραγουδιού; Μπόρεσα και ξεχώρισα τα εξής:

Και σαν ήλιος λάμπουμε με τη φαλακρίτσα μας
(…) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
(…) τα κότσια μας όπως υποθέτουμε
να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Και σαν ήλιος λάμπουμε με τη φαλακρίτσα μας
(…) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
το βαστούν τα κότσα μας όπως υποθέτουμε
να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Και σαν ήλιος λάμπουμε με τη φαλακρίτσα μας
(πιάτο που τη) θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
το βαστούν τα κότσα μας όπως υποθέτουμε
να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Οπως το τραγουδάγαμε στη σκαλα… :106:

Και σαν ήλιος λάμπουμε με τη φαλακρίτσα μας
Κι αν κουρκούτι θέλουμε και τη μαγειρίτσα μας
Το βαστούν τα κότσια μας, όπως υποθέτουμε
Να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Άφησε, άφησε δισταγμούς στην πάντα
Η ζωή αγάπη(αγόρι) μου αρχίζει απʼ τα 40 Χ2

Κι αν στα πόδια νιώθουμε αρτηριοσκλήρυνση
Σʼ όλα μας τα όνειρα βρίσκουμε εκπλήρωση
Κʼ είμαστε στη φόρμα μας όπως υποθέτουμε
Να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Ρεφρέν

Κι αν κρασάκια πίνουμε για να δυναμώσουμε (κι αν χαπάκια παίρνουμε)
Ξέρουμε το χρέος μας πώς να εκπληρώσουμε
Κʼ είμαστε στη φόρμα μας όπως υποθέτουμε
Να γιατί τα όπλα μας δεν τα καταθέτουμε

Ρεφρέν

Βρε παιδια υπαρχει εκτελεση εκτος Μιλάνων;

Νομίζω και εγώ πως η εκδοχή του georgalasg είναι η σωστή, το έχω και σε μια καθαρότερη εκτέλεση.
Φοβερό τραγούδι πάντως.
Φίλε georgalasg απ’ όσο έψαξα δεν βρήκα άλλη εκτέλεση. Ούτε καν τους στίχους βρήκα στο google να φανταστείς.
Ευχαριστώ πάντως!

Μπορεις να δωσεις λινκ για τους Μιλάνους γιατί το εχω ψαξει πολλες φορες και δεν τους εχω βρει σε αυτη την εκπομπή… Μονο απο youtube.
Εχω ψαξει ενα ενα τα επεισοδια αλλα τιποτα… Τοσο στραβος είμαι; Και το ξερω οτι αυτη ειναι η εκπομπή…

Ναι δυστυχώς κι εγω μόνο απο το youtube τα έχω βρει. Εννοούσα οτι είναι απλά απο τον “Νυχτερινό επισκέπτη”





Συγνώμη για το άσχετο του θέματος.

Σήμερα το πρωί στην εκπομπή “Ελλήνων δρώμενα” είχε αφιέρωμα στη Σκάλα…αυτό θα πει ξύπνημα!

καλημερα
Για δωσε λεπτομερειες
Τι εκπομπή ειναι αυτη; Μπορουμε να τη βρουμε καπου; :090:

Μηπως είναι επαναληψη του παλιου αφιερωματος;
Εχουν γινει δυο. Ενα στην ΕΤ3 και ενα ακομα που δε θυμαμαι που (ΕΤ1 ή ΕΤ2)

Αυτό ήταν στο ΕΤ3, δεν ξέρω όμως λεπτομέρειες, αν ήταν επανάληψη ή όχι

1 «Μου αρέσει»

Αν και φαντάζομαι ο @georgalasg το έχει βρει ήδη.

και το το off-topic σχόλιο για το βίντεο: Μπορείτε να δείτε κιθάρα με μανίκι τρίχορδου σε δράση (ή μπορείς να το πεις και τρίχορδο με σκάφος κιθάρας … ό,τι προτιμάτε)

2 «Μου αρέσει»