Κουτάλια Θεσσαλονίκη

Χαίρετε, γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κουτάλια στη Θεσσαλονίκη? :230:

Στα ειδη οικιακων,η στην λαικη :019::019::019::019:

κοτζάμ Έκθεση έχετε εκεί πάνω τώρα… στη ΔΕΘ
:78:

βασικά μπορείς να βρεις στα υποκαταστήματα του ΝΑΚΑ ή σε άλλους κατασκευαστές οργάνων.

ή στην Αθήνα: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18168

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΒΩΛΟΥ 40 (ΞΥΛΟΦΩΝΙΑ). Κατεβαινεις την ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ απο ΕΓΝΑΤΙΑ, αν πας με τα ποδια κ στριβεις αριστερα… εκει εχει σιγουρα 100% πριν λιγες μερες τα χαζευα.ελπιζω να βοηθησα.

Την Δημ.Γούναρη εννοείς.

οχι εννοω στριβεις αριστερα στην ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΒΩΛΟΥ 2-3 ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΙΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ 40

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 03:36 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 03:25 —

ΣΥΓΝΩΜΗ εχεις δικιο ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΓΟΥΝΑΡΗ λεγεται αυτη που κατεβαινεις … δεν το εθεσα σωστα…επρεπε να πω την οδο που κατεβαινει προς πλατεια ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ…τελος παντων τα κουταλια ειναι εκει μεσα σε ενα κουτι κ σας περιμενουν :slight_smile:

Αγαπητέ Νεαπολιτιώτη, αν το ερώτημα της #1 το είχα θέσει εγώ, θα θεωρούσα ειρωνική την απάντησή σου, όσο και αν οι συγκεκριμένες φατσούλες προσπαθούν να μειώσουν αυτή την εντύπωση. Και τα 6 μπράβο επιτείνουν αυτή μου την ερμηνεία.

Σε ένα χώρο που ασχολείται με τη ρεμπέτικη και την παραδοσιακή μουσική, όλοι θα όφειλαν να καταλάβουν τι είδους κουτάλια ζητάει η mxain.

οδος Εγνατια , σταση σημερα Αντιγονιδων πρωην Κολομβου , υπαρχει καταστημα με μουσικα
οργανα και ειδα στη βιτρινα κουταλια ξυλινα προσφατα …

αλλα και απο Βουλγαρια κατι διακοσμητικα ξυλινα ζωγραφισμενα κανουν καλη δουλεια …

<< το κουταλι θελει ΤΕΧΝΗ >> , κακα τα ψεμματα …
εχω φιλο που παιζει “εξαιρετικα” , χρησιμοποιωντας και το ενα του γονατο , ναι καλα διαβασατε !!!

εχω φιλο που παιζει “εξαιρετικα” , χρησιμοποιωντας και το ενα του γονατο , ναι καλα διαβασατε

Εγω μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα άλλο τρόπο απο αυτόν που είχα δει στη σκάλα των Μιλανων…
Δυο κουταλια και τα χτυπαγαν πανω στο γόνατο και στο άλλο χερι πανω κατω…
Ισως βρω και ενα βιντεάκι που εδειχνε τον τρόπο…
Αλλα ήταν απιστευτος ο ήχος…
Μαλιστα καποιες φορές οταν τα χτυπαγε στο χερι τα περναγε απο ενα ένα δάκτυλο και κατευθείαν στο γόνατο και ακουγόνταν ενας εξαιρετικός ήχος… :088:
Κυρίως σε οριεντάλ ανατολιτικα τραγουδια…

Για μια κάπως πρόχειρη χρήση μπορούν να χρησιμοποιηθούν δύο μεταλλικά κουτάλια σούπας που ο ταβερνιάρης ευχαρίστως θα δανείσει. Ο έμπειρος μερακλής θα τα κάνει να δώσουν πράγματι εκπληκτικό ήχο. Υπάρχουν όμως και ξύλινα επί τούτου κουτάλια, συχνά διακοσμημένα με χρώματα και σχήματα, που απαιτούν κάπως διαφορετική τεχνική. Εικάζω ότι η mxain σε τέτοια αναφέρεται.

Αν το βρεις και έχεις χρόνο ανεβάσέ το στο σάιτ της αρεσκείας σου (youtube Κλπ κλπ)

Επίσης αν έχεις όρεξη και χρόνο και έχεις και άλλο υλικό από Μιλάνους ανεβασέ το και αυτό, στο youtube υπάρχουν 2-3 βιντεάκια όλα κι όλα.

δυστυχώς φίλε αυτα εννοούσα και εγω
Εχουν γίνει δυο αφιερωματα στη σκαλα γυρω στο 2000
Το ενα ΕΤ2 και το άλλο ΕΤ3
Απο τον φίλο που εχει ανεβασει της ΕΤ2 στο youtube το πηρα αλλα είναι ο ήχος σχετικά κακος… (του εστειλα μαιλ , βρεθηκαμε και μου το εδωσε σε dvd)
Κουταλια απο εκει τα εχω…
Μολις ανεβω αθηνα και παρω το DVD θα ανεβασω πολυ πραμα…
Αλλα θα ανεβω σε κανενα 15ημερο…

Τωρα για την εκπομπή της ΕΤ3 αν την εχει κανεις… τη θελω απεγνωσμένα…
Για συναισθηματικούς λογους… βλεπεις ότι εμαθα το εμαθα απο τα 3 αδελφια (Καρολος και Νίκος στη σκάλα, και Σταθης ο δάσκαλός μου… )
τι να πεις … κρίμα που εφυγαν απο τη ζωή ο κυρ Νίκος και ο Κάρολος…

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, τη ξυλοφωνία στη Σβώλου τη γνώριζα και γω απλά μεταφέρεται στην Ιπποδρομίου, όπου δεν έχει ανοίξει ακόμη… Και πάλι ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε για να ασχοληθείτε μαζί μου, ο καθένας με τον τρόπο του.

εχω υποσχεθεί video απο σκάλα με κουτάλια . Δυστυχως δε το βρισκω
Οποτε παρτε ενα με Αρβανιτακη. Τουλαχιστον κουταλια παίζει καλα…

Αργιλέ μου γιατί σβήνεις Αρβανιτάκη

Ε μετα απο 12 χρονια εχει βρεθει και το βιντεακι…
Στο 8.10

3 «Μου αρέσει»

Γεια σου ρε Γιώργο, τυχερός που έζησες εκεί μέσα!
Και το 2ο μέρος (5 συνολικά):

1 «Μου αρέσει»