Η Λατέρνα και το ντέφι του Μητσάκη

Οι πληροφορίες που βρήκα γι αυτό το τραγούδι είναι ότι προέρχεται από δίσκο του 1961 με τίτλο “Ρέστοι και μπατίρηδες”, και στη λατέρνα είναι ο Νίκος Αρμάος.
Η βασική μελωδία είναι η μελωδία της “Μανταλένας” που είναι πολύ παλιό πολίτικο κομμάτι, υπάρχει και κομμάτι κλασσικής οθωμανικής μουσικής του tanburi Cemil Bey βασισμένο στην ίδια μελωδία, ηχογραφημένο από τον ίδιο το συνθέτη
Θα έβαζα στοίχημα ότι η Μανταλένα είχε περαστεί σε λατέρνα στην Πόλη από το 1910-1920, ίσως και πιο παλιά. Ξέρουμε αν ο Μητσάκης βάσισε την ηχογράφηση πάνω σε εκδοχή που είχε φέρει ο Αρμάος από την Πόλη, ή αν ο Αρμάος πέρασε το κομμάτι στη λατέρνα ειδικά για το τραγούδι του Μητσάκη;

Ιδού και η ηχογράφηση

1 «Μου αρέσει»

Στην αρχή μοιάζει με το μινόρε του τεκέ. Ίσως και τα δύο τραγούδια να βασίστηκαν στην παλιά πολίτικη μελωδία.

Βάζω στοίχημα ότι θα έχανα το στοίχημα

Μάλλον με το που βγήκε το μινόρε του τεκέ και το μυστήριο ζειμπέκικο σε δίσκους από τον Χαλικιά στις αρχές της δεκαετίας του 30, περάστηκαν και στη λατέρνα από τον Αρμάο. Ίσως να υπάρχουν κάποιες σχετικές παρτιτούρες ή άλλα στοιχεία στο αρχείο του Αρμάου.

2 «Μου αρέσει»

Να σας πω την αληθεια,γι αυτο το τραγουδι δεν συζητησαμε ποτε με τον Αρμαο,ισως γιατι μεχρι τοτε δεν το ειχα ανακαλυψει για να τον ρωτησω… Την Μανταλενα την περναω συχνα στις λατερνες αν και δεν την εχω γραψει εγω,αλλα μου την κληροδοτησε ο δευτερος δασκαλος μου,ο Σερραιος Τασος Τζιωνης,ο οποιος εφυγε απο τη ζωη το 2003 και ηταν ο τελευταιος της γνησιας παλιας φουρνιας των τεχνητων της λατερνας,παραθετω πιο κατω και φωτο απο την παρτιτουρα της Μανταλενας

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Απ’ότι βλέπω η παρτιτούρα είναι του 78, το ξανάφερε στη μόδα η Αλεξίου :smile: . Έχω κι εγώ την διασκευή Μητσόπουλου στα 22 εύκολα εκλεκτά κομμάτια για κλασική κιθάρα του 79 .

1 «Μου αρέσει»

Παντως εχθες ακουγα το μινορε του τεκε και ειναι οντως αυτο το τραγουδι σε συνδυασμο με τη Μανταλενα… ομολογουμενως ο Αρμαος ειχε κανει πολυ καλη δουλεια στη σταμπα

Λοιπον φιλε μου,τωρα διαβασα με προσοχη το ποστ σου και ειδα οτι η ερωτηση σου ειναι αν αυτη τη διασκευη των 2 μαζι τραγουδιων την εχει φερει ο Αρμαος απο την Πολη η αν ειναι κατα παραγγελια του Μητσακη. Λοιπον,ως προς αυτο,μπορω να σου απαντησω με απολυτη βεβαιοτητα οτι ειναι παραγγελια του Μητσακη… ο λογος ειναι οτι ο Αρμαος τυπωνε τραγουδια μεγαλυτερης διαρκειας μονο κατα παραγγελια οταν επροκειτο να ηχογραφηθουν… Βλεπεις,οπως ανεφερα σε προηγουμενο σχολιο η διαρκεια περιστροφης του κυλινδρου ειναι περιπου 45 δευτερα με πληρες κουπλε ρεφρεν και παλι απο την αρχη,το παιζουμε 3-4 φορες και ειναι ενα κομπλε τραγουδι… αυτο οπως το ακουσα εχει διαρκεια περιπου 2 λεπτα και 40 δευτερα με συνεχομενες εναλλαγες…

2 «Μου αρέσει»