Κούρδισμα σκάφους

Τι γνωριζετε για το κουρδισμα-συντονισμο του σκαφους ενος μπουζουκιου;

Προσφατα ειδα ενα μπουζουκι που συντονιζοταν σε σολ,το δικο μου συντονιζεται σε ρε-μι.

Το κουρδισμα μαρτυρα την ποιοτητα ενος οργανου;…Αν ναι,ποιο ειναι το ιδανικο;

Φίλε μου ενα κούρδισμα στο σκάφος [κατα την γνώμη μου] δεν μπορεί να ειναι απολυτο αν το οργανο
δεν ειναι κουρδισμενο και λιγο παλιο…οταν το τριβεις…ενοω οτι πρεπει η ταση που εχει απο τις χορδες
σε σχεση με την πιεση που δεχεται το σκαφος σιγουρα αλλαζει την τονικοτητα του σκαφους
η καρυδια αναλογως του παχους που εχει η δουγια το παραπετι το πλαινο παιζουν τον ρολο τους σιγουρα
στην τονικοτητα παντως η καρδια συντονιζεται πιο ευκολα και αυτο που πρεπει [περιπου] ειναι
να βγαζει φα

Φίλε Δημήτρη Χριστοδούλου,

σε ποια καρυδιά αναφέρεσαι και λες ότι, συντονίζεται πιο εύκολα;

Κοιτώντας την ιστοσελίδα σου, είδα πολλά όργανα με σκάφη από βαμμένη - εμποτισμένη καρυδιά, μαύρη και λιγότερο άβαφη.

Πιστεύεις ότι η βαφή που γίνεται και αλλάζει την φυσική ιδιότητα του ξύλου, κάνοντάς το πολύ εύθραυστο, (καταστρέφοντας την ημικυτταρίνη) βοηθάει στον συντονισμό ή γίνεται γι’ άλλους λόγους;

τα παντα εχουν ιδιοσυχνοτητα και τα παντα συντονιζονται…ακομα και το κεφαλι αμα παρω φορα και το βαρεσω στον τοιχο θα βγαλει ηχο…και ενα φυσημα του αερα μαρτυραει κατι…για μενα δεν ειναι σωστο το σκαφος τι νοτα να εχει (που δεν εχει μια αλλα συμφωνα με αναλυση fourrier εχει πολλες )αλλα Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ των επιμερους κομματιων του οργανου(καπακι/καμαρια/μπρατσο/κλειδια/σκαφος κτλ…) να ειναι ΑΡΜΟΝΙΚΗ

1 «Μου αρέσει»

Aν μπορουσα να βρω την (νεκροκυταρινη) σε ποιο υψος του δενδρου βγαινει με τι πυκνοτητα και απο τι δενδρο ειναι, που μεγαλωσε, θα ειχα βγαλει το DNA των δενδρων…
Επαναπαυσου με την εμπειρια που θα εχεις στο μελλον ψαχνωντας τα ξυλα και το DNA του ανθρωπου που μας ειπαν οτι το βρηκανε.
Αν σου αρεσει να σε (‘χτυπαει’) οργανο στο στομαχι κοιτα η καρυδια σου να ειναι βαμμενη
χωρις ΒΙΤΡΙΟΛΙ

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!

Θα μπορουσες φιλε Χριστοδουλου να γινεις πιο συγκεκριμενος με τα DNA γιατι εγω προσωπικα δεν καταλαβα τι εννοεις…??

Φίλε Δημήτρη ενοώ μην μπαίνεις στην διαδικασία να βρής την πυκνότητα ενός κοματιού
ξύλου…αν σε ενα σημείο συντονίζει, 2 πόντους πιο πάνω δεν θα το κάνει…
απλά αυτο που γίνεται με τον καιρό ειναι οτι καθε σημείο που συντονίζεται σε μια νότα
αν ειναι 2 τετραγωνικοί πόντοι, απλά μεγαλώνει και συντονίζει πιο μεγάλη περιοχή εκει που
την [ακούει].επομένως αν το σκάφος συντονίζεται σε κάποια νάτα αυτό δεν σημαίνει οτι δεν το κάνει
και σε κάποιες άλλες.απλά δονείται πιο μεγάλη περιοχη στην συγκεκριμένη νότα…
αν θελεις πάρε τηλ να τα πούμε
Καλημέρα!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
το θεμα ειναι ανεξαντλητο και φυσικα οχι τοσο απλο…που να περιοριζεται…και φυσικα 2 ποντους πιο πανω δε συντονιζεται…
οσο πιο απλα μπορω να το περιγραψω σαρωνουμε ενα φασμα συχνοτητων και σε καθε συχνοτητα το σκαφος δημιουργει μια μορφη συντονισμου πολυπλοκη…σε μια απο αυτες εχει την μεγαλυτερη ενταση…αυτη ειναι και η κυρια…
κατι τετοιο εχω κανει για πλακα σε ενα καπακι πετωντας τσαι απο πανω για να δω σε ποια συχνοτητα δονειται περισοοτερο…

Φίλε Χριστοδούλου,

πιστεύεις ότι η βαφή βοηθάει στο ηχητικό αποτέλεσμα;

Κι όταν λες βαμμένη χωρίς βιτριόλι, με τι να είναι;