Κούρδισμα σε τραγούδια του Τσιτσάνη και του Χατζηχρίστου

Έχουν μοιραστεί κάπως περίεργα είναι αλήθεια η ρόλοι στα δύο μπουζούκια, γι’ αυτό μπερδεύεσαι να καταλάβεις τι κάνει το ένα και τι το άλλο. Κι εγώ μην νομίζεις ότι είμαι τελείως σίγουρος για τα παράκάτω που θα πω… Αυτά απο μνήμης και με κάποια επιφύλαξη γιατί έχω καιρό να το παίξω το κομμάτι και κάποιες λεπτομέρειες ίσως μου διαφεύγουν…

Στο πρώτο θέμα το ένα μπουζούκι παίζει διπλοπενιά, το άλλο κάνει μονοφωνικά δεύτερη στην ίδια οκτάβα (βασικά παίζει περίπου ό,τι παίζει το πρώτο, αλλά κάποτε σαν τέρτσο… Μάλιστα στο τελείωμα-κατέβασμα στη βάση ΛΑ δεν ταυτίζονται “αρμονικά”, με όρους δυτικής μουσικής…).
Στο δεύτερο μέρος παίζει το πρώτο χαμηλά διπλοπενιά αρχικά, στο κατέβασμα μονοφωνικά, ενώ κάνει δεύτερη (αρχικά την “κάτω” μελωδία, στο κατέβασμα την “πάνω” μελωδία) μονοφωνικά το άλλο μία οκτάβα ψηλότερα στο καντίνι.
Στο τρίτο μέρος παίζει μονοφωνικά μόνο ένα μπουζούκι την ανάπτυξη της μελωδίας. Το άλλο, αν θυμάμαι καλά, κρατά σεγόντο σε συγχορδία.

Αυτό πάντως είναι μεταπολεμικό χασαποσέρβικο του Χατζηχρήστου. Αν θες να ακούσεις το προπολεμικό, πήγαινε στο

http://rebetiko.sealabs.net/home.php

και βάλε στην αναζήτηση τραγουδιών “Σέρβικος χορός”. Είναι ηχογράφηση του 1940…

πολλη καλο μας εφτιαξες την μερα :110:να σαι καλα μαγκα μου …αν και κινητο βγηκε τζαμι …:088: