Κουρδίσματα Θανάση Παπακωνσταντίνου

Και όταν λέμε κατάλληλες χορδές τι εννοούμαι?

Εννοούμε τη διατομή. Αν θέλουμε ας πούμε να κουρδίσουμε χαμηλή οκτάβα θα βάλουμε χονδρή ντυμένη χορδή. Για να πιάσω ΛΑ (ή ΣΙ) σε κλίμακα 80cm θα χρειαστεί χορδή 0.011" . Υπάρχουν εργαλεία στο διαδίκτυο που υπολογίζουν το πάχος της χορδής ανάλογα με το μήκος και το επιθυμητό κούρδισμα. Φυσικά υπάρχει ανοχή ειδικά προς το πιο χαλαρό.

4 «Μου αρέσει»

Υποθέτω βέβαια ότι δεν είναι μόνο η διατομή αλλά και το υλικό, ε; Ή δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες διαφορές μεταξύ των διαφόρων μεταλλικών κραμάτων;

1 «Μου αρέσει»

Οι λεπτές χορδές είναι σχεδόν πάντα ατσάλια. Οι ντυμένες περισσότερο ταιριάζουν οι phosphor bronze ή silver plated. Όχι 80/20

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ. Ας εκμεταλλευτώ λίγο ακόμα την ευκαιρία, τώρα που βρέθηκε ειδικός:

Μια χορδή με περιέλιξη, διατομής Α, είναι ίδια με μιαν άλλη χορδή της ίδιας διατομής από το ίδιο υλικό; Ρωτώ γιατί η ίδια συνολική διατομή μπορεί να προκύπτει από διαφορετικές διατομές της «κεντρικής»/«κυρίως» χορδής και του σύρματος της περιέλιξης. Ή δεν μπορεί και είναι στάνταρ αυτά;

Εννοείται να έχουμε μια ατσάλινη με μεγάλο πάχος χωρίς περιέλιξη; Αυτή θα ήταν σίγουρα πολύ σκληρή για να παίξει, οπότε σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Αλλά δεν είμαι και ειδικός στις χορδές. Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
:grinning:

Ευχαριστώ.

Δεν εννοούσα αυτό ακριβώς, αλλά μάλλον δεν έχει και τόση σημασία. Θέλω πάρα πολλά λόγια για να αποσαφηνίσω την απορία μου, και δεν είμαι βέβαιος αν η απάντησή της εξυπηρετεί όντως…

Αυτό μου είναι πολύ ενδιαφέρον? Που είναι αυτά τα εργαλεία (Link?)
Βασικά θα ήθελα ένα 4χορδο μπουζουκι να το κουρντισω λα-ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ κ ένα άλλο σαν λαούτο για πειραματισμό