Κείμενο για δρόμους

Δεν ξέρω πως να σε πείσω οτι δεν θα δεις καλό ετσι.
Το Σαμπά συνήθως δεν έχει οκτάβα δηλαδή Ντο βαση, Ντο ύφεση στην οκτάβα.
Αλλα μακαμια που γραφεις οπως σουζιντιλ σενταραμπαν κλπ αφορουν πολυ μεγαλύτερη εκταση της οκταβας γιατί ειναι σύνθετα Μακάμια με συνδιασμους δομων. Δεν βγαίνει έτσι το μέτρημα…

2 «Μου αρέσει»

Maqam Saba is not part of a maqam family.

ετσι λενε οι αραβες τουλαχιστον. οποτε ειναι εξαιρεση

Δεν πάει με τυχαίους συνδυασμούς και πιθανότητες, είναι συγκεκριμένος και απλός ο τρόπος που λειτουργεί η μουσική της Ανατολικής Μεσογείου. Ευτυχώς υπάρχουν ένα σωρό εγχειρίδια και δάσκαλοι που τα εξηγούν αυτά.

1 «Μου αρέσει»

Σωστα ομως ειπες μερικα μακαμια πιο πανω που δεν ειναι μακαμια.
πχ το σουζιντιλ ειναι το Ζιτζασκαρ απο χαμηλο ΛΑ
το σανταραβαν ειναι παλι το Χιτζασκαρ απο χαμηλο ΣΟΛ
Αυτα ειναι απλως ονομασιες του ζιτζασκαρ δεν συγκαταλεγονται στα μακαμια αφου απλα ειναιο ονομασιες υπο συνθηκες.Να κοιταζουμε τον κανονα .

Οι πληροφοιριες που παρεχω ειναι απο τους πιο “ΕΙδικους” στο θεμα τους ιδιους τους αραβες μουσικους.
Αλλα δεν ειναι παντα κατανοητοι και ευτυχως οπως ειπες υπαρχουν δασκαλοι που τα εξηγουν πιο απλα .

Πρώτον, δε θα γραφτεί από Ντο. Αυτό είναι κάτι πέρα από τη λογική που χρησιμοποιείς, η οποία είναι απλώς να βρίσκουμε πιθανές σειρές διαστημάτων.

Δεύτερον, έστω ότι το γράφουμε: το Φα ύφεση που έβαλες είναι πολύ πιο σωστό από το Μι φυσικό, που θα αντέβαινε στον ίδιο σου τον πρώτο κανόνα:

Τρίτον, με την ύφεση στη 2η βαθμίδα διαφωνώ. Μάλλον θα είδες κάπου (από Ρε) να έχει Μι με ανάποδη ύφεση. Πρόκειται για ένα πολύ μικρό χαμήλωμα της νότας, 1/9 του τόνου, που συγκεραζόμενο προς το πλησιέστερο ημιτόνιο γίνεται Μι φυσικό, άρα από Ντο θα γίνει Ρε φυσικό.

Τέταρτον, όπως σου είπε κατ’ επανάληψη ο Αλκ, θες ύφεση στην οκτάβα. Δηλαδή από Ντο θες Ντο φυσικό κάτω και Ντοb πάνω. Αυτό δεν προβλέπεται από το σύστημά σου.

Δε σ’ τα λέω όλα αυτά για να διορθώσεις το Σαμπάχ, αλλά για να δεις ότι το εργαλείο σου, αν και πολύ καλό από μόνο του, δεν είναι γι’ αυτή τη δουλειά. Είναι για άλλες.

Βασικά ένα μακάμι δεν είναι μια σειρά διαστημάτων. Αυτό ξεκαθάρισέ το, ακόμη κι αν δε σε βοηθάει στο τι είναι το μακάμι.

Αν ακόμα δυσκολεύεσαι να εγκαταλείψεις εντελώς τη λογική του εργαλείου σου (ανθρωπίνως κατανοητό), θα σου πρότεινα να ψάξεις τους πιθανούς συνδυασμούς με ένατα του τόνου μέσα σε έκταση 5 και 4 νοτών. Θα βγει ένα τεράστιο πλήθος, από τους οποίους κάποιοι είναι όντως σε χρήση.

Βρες αυτό, και μετά θα δούμε τι θα το κάνεις.

Μα σ’ αυτή τη λίστα δεν έχουμε 72 πιθανά μακάμια, έχουμε 590 και αληθινά. Και μπορεί να γίνουν και περισσότερα, αν κάποιοι φιλοτιμηθούν από τις παροτρύνσεις σε «άδειες» λίστες και συμπληρώσουν με κάποια ακόμα…

Pepe.
Οπως εγραψα στην αρχη το εργαλειο ειχε εναν και μονο κανονα να φτιαξει ολους τους πιθανους συνδιασμους απο 8 Νοτες με τον ορο να μην υπαρχει διπλη νοτα μεσα.

Ισως η λεξη μακαμ να ηταν “ατυχης” και γιαυτο βαζω τωρα ολα τα μακαμς που βρηκα με εικονες και τραγουδια για να μην γινονται λαθη και να μην λεω και υπερβολες.

Απο την αλλη εγραψα αυτα που διαβασα οτι δηλαδη υπαρχουν μακαμια που εμεις τα λεμε μακαμια αλλα δεν ειναι απλα αλλες ονομασιες του ιδιου μακαμιου. Και εδωσα παραδειγμα.
τωρα απο εκει και περα θα δω τι θα αλλαξω αφου πρωτα βαλω πανω ολα τα μακαμια που βρηκα να υπαρχουν σαν εγκυκλοπαιδικη μορφωση.

Ουτε ουτι παιζω ουτε κανονακι για να ξερω ολες τις διαφορες.

Είσαι βέβαιος ότι αυτό ακριβώς διάβασες; Δεν υπάρχουν μακάμια που να μην είναι μακάμια. Υπάρχουν μακάμια με την ίδια σειρά διαστημάτων με κάποιο άλλο μακάμι, σε άλλο τόνο. Και στον ίδιο τόνο ακόμα υπάρχουν.

Το ότι όμως κάθε μακάμι κάθεται σε συγκεκριμένο τόνο, που είναι πολύ βασική πληροφορία, δεν το διάβασες ή δεν το αξιολόγησες δεόντως.

Βασικά, ξέρεις μακάμια;

Ε μπράβο, μια χαρά. Μόνο που δεν έχει σχέση με τα μακάμια αυτό! :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

@icinema :
Το προβλημα εδώ ειναι οτι ουτε ενας δρομος, ουτε ενα μακάμ ειναι απλα μια διαταξη απο νοτες. Οποτε 72 διαφορετικές διατάξεις απο νοτες ΔΕΝ συνεπάγονται 72 διαφορετικά μακάμια ή δρόμους.

Υπάρχουν διαφορετικά μακάμια που εχουν ακριβώς τις ιδιες νοτες. Και η διαφορά τους ειναι μονο στο απο ποια νοτα ξεκινάει συνήθως ενα τραγούδι ή αν εχουν ανοδική ή καθοδική πορεία ή απο το ποια είναι η συνήθης βαση τους ή απο το τι αναπτυξη εχουν κατω απο τη βαση και πάνω απο την οκτάβα. Φυσικά και ολοι οι συνδυασμοί των απο πάνω.

Edit: Αν προσπαθήσεις να υπολογίσεις τις πιθανότητες εδω θα βγάλεις πολύ περισσοτερα αποτελέσματα και αν συμπεριλάβεις 52 νοτες-φθόγκους στην οκτάβα (οπως στο οθωμανικο συστημα) αντι για 12 νοτες που εχουμε στο συγκερασμένο δυτικό ανεβαινει εκθετικά το νουμερο.

Το φιλοσοφικό ερωτημα που εχουμε (και απο οτι φαινεται δε συμφωνούμε ολοι πληρως) ειναι αν τελικά αυτη η εξτρα πληροφορία ειναι απαραιτητη για να εξηγησεις το ελληνικό ρεπερτοριο θεωρητικά ή οχι. Καποιοι υποστηρίζουν οτι ειναι περιτή και αν απλά ορισεις τις διατάξεις απο νοτες σαν δρόμους/κλίμακες μπορείς ανετα να κάνεις τη δουλεια σου.

Οσον αφορα τα μακαμια τα εχω βαλει ολα στο Midifiles.zgameprovider.com
Σου δειχνω μια εικονα.

τα μακαμ ηδη υπαρχουν χρονια τωρα και εχουν γινει αναλυσεις επι αναλυσεις και φυσικα οι οθωμανοι/αραβες ξερουν καλυτερα αφου ειναι δικα τους.

Αυτο που ηθελα εγω να δω ειναι τι ακουσματα νεα μπορουν να βγουν απο συνδιασμους 8 νοτες.
αυτο ειναι ολο απλα δεν ειναι για ρεμπετικα ειναι για αλλου ειδους μουσικες που ισως δεν ειναι για αυτο το φορουμ λαθος η αναρτηση μου δεν επιμενω στο Θέμα.

1 «Μου αρέσει»