Κατασκευαστής Πρόκος

Έχει αγοράσει κανείς όργανο απ’ αυτόν τον κατασκευαστή στο Περιστέρι; Πώς είναι η ποιότητα κατασκευής; Τον γνωρίζει κανείς;

Φίλε Γιαννη,εχω αγοράσει ενα τετράχορδο από τον Πρόκο.Το έχω 6 χρονάκια και δεν μου εχει εμφανίσει κανενα προβλημα.Καλά ειναι τα οργανάκια του,αν και τα πολυ καλα του είναι καπως τσιμπημενα στην τιμή.Εχει δυο τριχορδα,αν θυμαμαι καλα στο μαγαζι,σκετα διαμαντια αλλα απο τιμη…ασ΄το

έπαιξα με δύο τρίχορδα του Πρόκου στο μαγαζί του, τα οποία κοστολογούσε γύρω στο 1000ρικο και χαρακτήριζε καλά του όργανα.
Αισθητικά, δεν τρελάθηκα (είχε βάλει ας πούμε πορτοκαλί φωσφοριζέ (!) βουλίτσα/οδηγό για το 12ο τάστο ), αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Ο ήχος (ο οποίος είναι και το βασικό) ενώ ήταν δυνατός είχε μια αρνητική ιδιαιτερότητα, μια έλλειψη “υγρασίας”, φρεσκάδας.

Θα έλεγα δηλαδή ότι αν αυτά τα μπουζούκια έκαναν 600-700 ευρώ, θα ήταν ιδανικά για κάποιον ερασιτέχνη.

όλα όσα λέω βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου άποψη —εννοείται πως δεν έχω πρόβλημα με τον άνθρωπο ο οποίος ήταν ευγενέστατος, συμπαθητικός και εξυπηρετικός.

Τα τριχορδα του προκου βγαζουν ξεχοριστο ηχο Ρεμπετης κοινος!