Πρόκος Αργύρης

υπάρχει κανένας φίλος που μπορεί να μας πεί κάποια γνώμη για τα όργανα του Αργύρη Πρόκου ;

Αν εχεις δει κατι που σου αρεσει να το παρεις, ο Αργυρης ειναι αρκετα εντιμος και ξερει πολυ καλα την δουλεια του. Εγω εχω πετυχει πολυ καλα οργανα δικα του και ολα ειναι φτιαγμενα στην πενα. Οσο αφορα τις τιμες του, πιστευω οτι παιζει στα ιδια πλαισια με τους συναδελφους του για ενα χειροποιητο οργανο ισως και λιγο φτηνοτερα.

Εχω ένα 4χορδο του Πρόκου.Το έφτιαξα το '93.Απο ήχο έχει συμπαθητικό.
Το όργανο, αν και το έχω κακομεταχειριστεί, εχει αντέξει.Οπότε είναι “γερή” κατασκευή.
Τώρα στο θέμα τιμής, θα συμφωνήσω με τον zabe.

Φτιάχνει όργανα που αντέχουν…Έχω και εγώ ενα τετράχορδό του.Το έχω 9 χρόνια…Δν έχει πάθει τίποτα…Οι τιμές του , πράγματι , κυμαίνονται όσο περίπου τις αγοράς…Εξαιρετικά ειναι και 2 τριχορδάκια που έχει στο μαγαζί…

Αποστόλη μου, μαύρο φίδι να τον εφάει εκείνον τον επαγγελματία που φτιάχνει όργανο και δεν αντέχει 9 χρόνια! Δεν είναι εκεί το κριτήριο, και μιλάω τώρα ως έμπειρος χρήστης, όχι ως κατασκευαστής (που δεν είμαι, βεβαίως): ένας καλός οργανοποιός, όταν φτιάχνει όργανο κάποιου επιπέδου έχει προοπτική του μια ζωή (ανθρώπινη). Δεν θα του ζητήσω τα λεφτά μου πίσω, αν το όργανο κλατάρει στα 20 ή 30 χρόνια. Απαιτώ όμως, όταν δόσω ένα σοβαρό ποσόν για όργανο, όχι για όστρακα, να αντέξει κάποιες δεκαετίες και δόξα τω θεώ, υπάρχει σήμερα η τεχνογνωσία για να μου διαβεβαιώσει ένας σοβαρός κατασκευαστής κάτι τέτοιο.

Αν βεβαίως παίζω επαγγελματικά και μετά από δέκα χρόνια το όργανο χρειάζεται καινούργια τάστα, δεν θα πώ τίποτα και θα πληρώσω για την αλλαγή. Αν όμως, ξαφνικά, το όργανο στα δέκα χρόνια σκεβρώσει, θα απαιτήσω να το επισκευάσει χωρίς χρέωση.

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!

Εχω τριχορδο μπουζουκι του Προκου 8 χρονια τωρα και πραγματικα το οργανο με το περασμα του χρονου καλυτερευει.Χρειαστηκε να αλλαξω ταστα πριν 3-4 χρονια και ο γιος του ο Νικος εκανε φοβερη δουλεια χωρις τη παραμικρη αλλοιωση στον ηχο.Επισης τα μπιυζουκια στο μαγαζι του ειναι ολα πραγματικα διαμαντα, το ενα καλυτερο απο το αλλο.

Ετυχε να πέσει στα χέρια μου ένα παλιό πανέμορφο τρίχορδο του Πρόκου, που δυστυχώς ήταν χαλασμένο γιατί ο κατοχός του το είχε παρατημένο πανω σε μια ντουλάπα οπου έσταζε η σκεπη και είχε γεμίσει το σκάφος νερό μέχρι επάνω.
κ. Νίκο Πολίτη τα είπες όλα απ το 2009 δέν είχε τύχει να διαβάσω το θέμα.