Παυλος Κεβορκιαν

Παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε εναν κατασκευαστη που λεγεται Παυλος Κεβορκιαν. Εχει μαγαζι στην ομονοοια απεναντι απο τον Λουμιδη και κατασκευαζει ο ιδιος μπουζουκια. Παντως το μπουζουκι μου το πηρα απο αυτον και μπορει να ειναι ενα μαθητικο οργανο 200 ευρω βρισκω το παρομοιο σε αλλα μαγαζια 50 ευρω ακριβοτερο και εχει πολυ καλο ηχο για τα λεφτα του. Παρακαλω πειτε μου τις γνωμες σας.:088::088::088:

Τώρα που το έχεις ήδη αγοράσει απλά απόλαυσε το…την επόμενη φορά όμως επέλεξε ένα λίγο πιο ακριβό όργανο και προσπάθησε να είναι χειροποίητο και όχι μαζικής παραγωγής…μακροπρόθεσμα θα τα βγάλει τα λεφτά του πολύ περισσότερο από ένα μπουζούκι παραγωγής.

Όπως και να έχει…καλόπαιχτο

Ευχαριστω φιλε μου.Το μπουζουκι αυτο το εχω τωρα δυο χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Οταν λες μαζικης παραγωγης εννοεις οτι ειναι μεν χειροποιητο αλλα ο κεβορκιαν εχει φτιαξει πολλα τετοια μοντελα.

εγω τον ηξερα σαν εμπορο παλια τωρα αν ειναι κατασκευαστηs δεν ξερω,παντωs αφου εισαι ευχαριστημενοs εσυ δεν χρειαζεσαι καμμια αλλη γνωμη:)

Πιθανότατα δεν είναι δικής του κατασκευής…αλλά σου ξαναλέω σκοτίζεσαι τσάμπα ευχαριστήσου το όργανο και όταν και εφόσον σου εμφανίζει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα πας για κάτι καλύτερο. Αν και από ότι ξέρω και ο Στάμκος κάνει κάποια φθηνά όργανα στα 400 ευρώ που είναι πολύ αξιοπρεπή για τα λεφτά τους

εγω δεν θα ελεγα καποιο συγκεκριμενο ονομα κατασκευαστη,απλωs θα ελεγα κανε μια βολτα στη αγορα και θα βρειs πολλα ενδιαφεροντα οργανα,για ενα και μονο λογο οτι ειναι καλο για εσενα για εμενα μπορει οχι και αs εχει ο καθεναs την ευθυνη τηs επιλογηs του.:):):):slight_smile:

εχει κανεις αλλος απο το φορουμ μπουζουκι απο τον κεβορκιαν ωστε να μου πει τη γνωμη του???

κανεις???

εχω ενα μπαγλαμαδακι του το οποιο το ειχα παρει εδω και 10 χρονια…σε πληροφορω οτι εχει ξεφτυλισει πολλα επωνυμα οργανα…ο κυρ-Παυλος ειναι ανθρωπος τιμιος,δεν ειναι εμπορος με την κακη ενοια,και τα οργανακια του ειναι απο πολυ φτηνα ξυλα.Κατασκευαζει αλλα κανει οργανα με πολυ φτηνα ξυλαρακια,και οχι λεπτομερεια,αλλα ενταξει…εξαρταται τι θελει ο καθενας.
αν ημουν μπουζουξης ισως να μην διαλεγα εκεινον,αν ημουν ομως πιτσιρικι για να μαθω με ενα καλο μπουζουκακι θα τον προτιμουσα.Στην αγορα δεν υπαρχουν μονο τα φερραρι,καποιος πρεπει να παρει και κανενα ΚΙΑ ρε παιδια.
Προσωπικη αποψη

Σε αυτό δεν συμφωνώ. Αν μια εταιρία δεν παράγει καλό προϊόν πρέπει να κλείσει, ή να αναμορφωθεί, με προτροπή «από τα κάτω», δηλαδή από την έλλειψη αγοραστών.

Ναι ο κυριος παυλος εναι πολυ καλος ανθρωπος αλλα το μαγαζι ακολουθει μια λανθασμενη πολιτικη. Εγω που περασα απο εκει τις προαλλες και μπηκα να δω και να δοκιμασω ενα μπουζουκι μου ειπαν οτι αν δεν εχω σκοπο να το αγορασω τοτε δεν γινεται να το δοκιμασω, αλλα αυτο εχει γινει και σε εναν φιλο μου που εψαχνε για ενισχυτη ηλεκτρικης.Αλλα κατα τα αλλα το μαθητικο μου οργανο που πηρα απο αυτον ειναι μια χαρα αν εξαιρεσεις το καπως αυξημενο του βαρος το αποιο μου το δικαιολογησαι λεγοντας οτι εχει βεργα να και καποιες φωτογραφιες.

Συνηθως ειναι εκει ενας συνεταιρος,αυτος εχει τετοια συμεριφορα.Ο κυρ-Παυλος ειναι δεκτικος και καλος στην συμπεριφορα,τωρα αυτα με βασει την δικη μου εμπειρια και λιγο καιρο πριν.

σπυρο επειδη μου φαινεται οτι τα εχω μπερδεψει ο κυρ παυλος ειναι αυτος με τα ασπρα μαλλια?

Ναι,εκεινος ειναι,ενας καλοσυνατος ανθρωπος.Κοιτα τωρα και παλι λογω κρισης και λοιπα μπορει να τον πετυχες και σε δυσκολες μερες.
Αλλα τουλαχιστον εμενα οποτε παω με θυμαται και τα λεμε και ειναι και πολυ ανετος.Τι να πω…

Αν όμως το προϊόν είναι καλό για τα λεφτά του; Τότε δεν θα υπάρχει έλλειψη αγοραστών και η εταιρεία έχει λόγο ύπαρξης.

Χιτζάζ, απο μιά φωτογραφία που ανεβάζεις δεν μπορεί κανείς να εκφέρει υπεύθυνη άποψη για ένα όργανο. Καλό ή κακό ανάλογα με τα χρήματα που ξόδεψες, αν σε καλύπτει τί ακριβώς ψάχνεις να βρείς; Παίζε τις πενιές σου, κι όταν το βαρεθείς ψάξου για κάτι ίσως ποιοτικότερο και ακριβότερο. Έχε πάντως υπόψη σου ότι πολλοί πουλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες και στα μπουζούκια.

Τώρα για το θέμα φερράρι, κια, και λοιπών αυτοκινήτων το θέμα είναι καθαρά τί σε φτιάχνει. Εμένα ας πούμε παιχτικά θα με είχε καλύψει ένα μπουζούκι μαζικής παραγωγής από τον οποιοδήποτε κατασκευαστή. ΑΛΛΑ ώς κάθε μερακλής ερασιτέχνης που σέβεται τον εαυτό του, αποφάσισα και ξόδεψα ένα σεβαστό ποσό για ν’ αγοράσω μπουζούκι επώνυμου κατασκευαστή κι ας το κοιτάζω απλώς στο στάντ του στο σαλόνι μου. Και μόνο αυτό μου δινει χαρά. Σεβαστοί επαγγελματίες του χώρου, παίζουν παπάδες πάνω σ’ενα οικονομικό όργανο, και αυτό δεν μειώνει ούτε προς το ελάχιστο την αξία τους. Όλα στη ζωή δεν είναι τεχνοκρατικά ή αποτέλεσμα ωρίμης σκέψης ή λογιστικής προσέγγισης. Καμιά φορά, σ’ αρέσει κάτι και τ’αγοράζεις για να καλύψεις το μεράκι σου, την απόλαυση που θα σου προσφέρει η συμβίωση μ’αυτό και για να κάνεις το γούστο σου.
Επίσης, όπως όλοι οι άνθρωποι έτσι και οι έμποροι-κατασκευαστές-καλλιτέχνες οργανοποιοί μπορεί κάποια δεδομένη στιγμή να βγάλουν τον χειρότερο τους εαυτό, για χίλιες δυό αιτίες. Πάντως είναι αδύνατον κάποιος να σου υποδείξει ότι πρέπει ν’αγοράσεις ένα όργανο αν το δοκιμάσεις. Και η απάντηση σου σε κάτι τέτοιο πρέπει να είναι απολυτα αποστομοτική. Ο νοών νοείτο.

Παιδια ο κ. Κεβορκιαν ειναι απλα εμπορος δεν κατασκευαζει οργανα!Δεν εχει εργαστηριο απλα αγοραζει και μεταπουλαει οργανα!Και εννοειται οτι αν δεν δοκιμασεις ενα οργανο δεν μπορεις να το αγορασεις, εκτος αν θες γουρουνι στο σακι!Οσον αφορα το μπουζουκι της φωτογραφιας ειναι απο θεσσαλονικη!

Φιλε μου μηπως ξερεις και τον κατασκευαστη του;;

Απο τις περιγραφές που διάβασα, ισως και να είναι καλό που είναι μόνο έμπορος. Έτσι θα έχει κανείς την ευκαιρία να δοκιμάζει όργανα απο διάφορους οργανοποιούς.
Σαν ένας τόπος συνάντησης-συγκέντρωσης ας πούμε.
Ή κάνω λάθος;

Πιο πολυ εργοστασιακα τα λες τα οργανα του παρα κατασκευες.

Έχω ξαναγράψει σχετικά με τον κύριο Παύλο, εξαιρετικός άνθρωπος, αλλά κυρίως με πολύ αξιόλογα όργανα αν ψάξεις καλά. Εργαστήριο έχει, απλά όχι στο μαγαζί. Του έκανα ειδική παραγγελία μπουζούκι 1000 ευρώ και όλοι με ρωτάνε να κόψω την πλάκα και να τους πω πόσα έδωσα πραγματικά. Μιλάμε για αξεπέραστη ποιότητα, απίστευτο ήχο και σε τρομερή τιμή. Όποιος ενδιαφερεται περαιτέρω, ευχαρίστως να ανεβάσω και φωτογραφίες. (έχει και αυτοκολλητάκι στο σκάφος με υπογραφή Κεβορκιάν :wink: )