Κατασκευή Λαούτου - Παρουσίαση

Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω το Λαούτο που μόλις κατασκεύασα
παίζοντας ένα συρτό Μακεδονίας ,το Γαλανή Γαλαζιανή

LaoutoZaranis..jpg

Σκάφος Καρυδιά, Καπάκι Ελατο Γερμανίας Α’ ποιότητας, Μπράτσο Φλαμούρι με διπλή κόντρα Παλίσανδρο Ταστιέρα Εβενος

http://www.p-zaranis.gr/Laouto.htm

Πολλα συγχαρτηρια φιλε Πετρο, πολυ καλο το οργανο και με εξαιρετικο ηχο!!! ποσο καιρο σου πηρε η κατασκευη?

1 «Μου αρέσει»

περιμενουμε και κανα μπουζουκακι να ακουσουμε.:slight_smile:

Πολύ καλό!!!

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια,
Φίλε GIORGOSMI μου πήρε περίπου τρείς μήνες γιατί ταυτόχρονα έφτιαχνα και έναν τζουρά και είχα πολλές επισκευές, κανονικά αν κάποιος το παραγγείλει τώρα σε δύο μήνες θα είναι έτοιμο

Πετρο τιμη και μηκος χορδης;
Ευχαριστω πολυ

Σπύρο
70 cm μήκος χορδής
και 1200?
Ευχαριστώ

Έρχεται και το μπουζουκάκι, έρχεται, μάλλον με την Σουλτανιγιεγκάχ Λόνγκα του Μπατζανού παρέα! σε κανά δύο βδομάδες…

Ευχαριστω Πετρο,
Με το καλο να το δουμε και με το καλο να ερθουμε και στην πατριδα να τα πουμε απο κοντα

καλησπέρα καλά…φοβερό όργανο κύριε ζαράνι “επιδις” σε βλέπω το κατέχεις καλά το θέμα. θα ήθελα να σε ρωτήσω ορισμένα πράγματα…πρώτα πρώτα “φιαχνο” ερασιτεχνικά κάτι τρίχορδα,αλλα στο θέμα του λαούτου είμαι άσχετος…γίνετε τρίχορδο λαούτο με “ταστα”;και τι κλίμακα ευχάριστο…

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Η ερώτηση είναι γιατί θέλεται να φτιάξετε τρίχορδο Λαούτου, το σκάφος του Λαούτου είναι τέτειο που υποστηρίζει μεγάλη έκταση, μπάσα δηλαδή, άν θέλεται τρίχορδο προτιμείστε Αραβικό μπουζούκή Ταμπουρά

καλησπέρα, πριν δυο χρονια κάτω από την ακρόπολη που το έχουνε κάνει πεζόδρομο,ήταν αραγμένες σταυροπόδι δυο κοπελιές,η μια με κιθάρα και η ali με ένα τέτοιο organo.na σου περιγράψω peripou.to σκάφος ήτανε μακρύ,περίπου 45…48 το “φαρδοστου” περίπου όπως το θυμάμαι, 25…26…27 και το βάθος στο πίσω μέρος κοντά στη “κολατσα”, 15…16…17 το μανικό του ήταν μακρύ,και στενό από ότι θυμάμαι,το έπιασα στα χερια μου,και ήταν πολύ αλαφροί, ρώτησα τι κοπελια τι όργανο είναι αυτό και μου είπε λαούτο…η νησιωτικο η σμυρνέικο…η “απαντισιτις”.ήταν με “ταστα”.όχι ταμπουράς,όχι σάζι, όχι μπουζούκι arap…πιστεύω να μισέ κούρασα πολύ…ευχάριστο

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:56 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:42 —

και κάτι που ξέχασα,ήταν τρίχορδο


Μήπως ήτανε αυτή η Μαρία Κοτσίρη η τραγουδίστρια μου , αυτή παίζει καμιά φορά εκεί Αυτό είναι Πολίτικο Λαούτο και δεν είναι τρίχορδο είναι τετράχορδο και είναι όντως πολύ ελαφρύ και έχει κινητά πλαστικά τάστα, μήπως δεν θυμάσαι καλά, και είτανε τετράχορδο?
κοίτα και εδώ την Μαρία

Κυριε Πετρο , δεν σε γνωριζω προσωπικα αλλα θαυμαζω την δουλεια σου απο τοτε που σε ανακαλυψα πρην δυο χρονια .Να σαι παντα καλα και να φτιαχνεις μικρα και μεγαλα διαμαντια !! Θα ηθελα να σε ρωτησω με ενδιαφερει (απο μερακι…) να μαθω καποια πραγματα πανω στην κατασκευη οργανων . Πως θα μπορουσα να ξεκινησω ?

Φ’ιλε πέρνα από το εργαστήριο όποτε θες πρωϊνά να τα πούμε

http://www.p-zaranis.gr