Ποιό όργανο ακούγεται στην Πριγκηπέσσα του Σ. Μάλαμα

Αγαπητοι φιλοι,δεν ειμαι μουσικος και θα ηθελα να ξερω, πως λεγεται το μουσικο οργανο που ακουγεται στην Πριγκηπεσσα του Μαλαμα.Εννοω ταυτο το οργανο που ακουγεται στη θεση του μπουζουκιου.Κατι σαν λαικη Κιθαρα η Τζουρας δεν ξερω.Μου αρεσε πολυ ο ηχος του και μου κεντρισε το ενδιαφερον μου,ισως να ασχοληθω με αυτο το οργανο.Σας ευχαριστω πολυ, με τους θερμους μου χερετισμους απο την Φραγκφουρτη
Χρηστος

το οργανο που ακους χρηστο ειναι λαουτο.

Τα όργανα που παίζουν την μελωδία στο κομμάτι είναι Κιθάρα και Μπαγλαμάς σε ταυτοφωνία, κατ’ ενορχήστρωση του εκλιπόντος πλέον μοναδικού μουσικού Δημήτρη Αναγνωστόπουλου.

1 «Μου αρέσει»

http://www.youtube.com/watch?v=CbSiccG5q4k στο 1,50 του βιντεο φενετε το λαουτο που παιζει την εισαγωγη

Αποστόλη αυτή η εκτέλεση που είναι από live είναι με λαούτο (και δεν από το 1,50… είναι από την αρχή)… η αυθεντική όμως… είναι με μπαγλαμαδάκι

Παιδια ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας.Απο τα λαουτα,υπαρχουνε πολλα ειδη?Με διαφορετικους ηχους?Για παραδειγμα το λαουτο που δουλευει ο Λουδοβικος των ανωγειων,δεν μου αρεσει και τοσο.Του λειπει το βραχνο.
Χρηστος

ωραιο το λαουτο!

Φιλε κωστα.μπορεις να βοηθησεις?Απο μουσικα ειμαι ασχετος.
Φιλικα Χρηστος

Ψαχούλεψε λίγο εδώ και μάλλον θα βρεις τις πληροφορίες που θες. Επιγραμματικά:

α) Κρητικό λαούτο - πιο μπάσο.
β) Νησιώτικο λαούτο - πιο ψηλό.
γ) Στεριανό λαούτο - ακριβώς το ίδιο με το νησιώτικο (οι στεριανοί το λένε στεριανό και οι νησιώτες νησιώτικο).
δ) Πολίτικο λαούτο ή λάφτα - αυτό είναι άλλο όργανο με πολύ βασικές διαφορές από τα κυρίως λαούτα.

η λάφτα δεν είναι άταστη και κλείνει πολύ προς ούτι?

Ναι, αν εννοείς κλίνει. Επιγραμματικά, και πάλι. Κατά τα άλλα:

Ψαχούλεψε λίγο εδώ και μάλλον θα βρεις τις πληροφορίες που θες.