Κατέβασμα χορδών σε μαντολίνο

Καλησπέρα!
Εχώ στην κατοχή μου ένα φτηνό, μαθητικό μαντολίνο ιταλικής (εργοστασιακής) κατασκευής στο οποίο οι χορδές είναι πολύ ψηλά σε σχέση με το μπράτσο με αποτέλεσμα να είναι δυσκολόπαιχτο και φάλτσο. Μπορείτε να μου πείτε πώς θα τις κατεβάσω;
Ευχαριστώ

Φίλε μου,
πριν από μία εβδομάδα ασχολήθηκα με ένα φθηνό (γιαπωνέζικο αυτή τη φορά) μαντολίνο το οποίο είχε το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου.
Φαινόταν κάποιο πρόβλημα στην κόλληση σκάφους-μάνικου αλλά τελικώς είχε σχεδόν πλήρη αποκόλληση μάνικου.
Γι’ αυτό πριν κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια, ήλεγξε αρχικώς μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο δικό σου.
Μετά βλέπουμε.

Δεν νομίζω να έχει το ίδιο πρόβλημα φίλε Κούρε!
Μάλλον με ένα κατέβασμα καβαλάρη θα είναι μια χαρά! Δεν έχει σκευρώσει ευτυχώς.
Ξέρει κανείς πώς γίνεται;

το πιο ασφαλες,συμφωνα με παλιοτερα γραφομενα εδω,ειναι να ξεκολησεις το κοκκαλακι του καβαλαρη,και να τριψεις τον καβαλαρη σε μια ισια επιφανεια στην οποια θα εχεις κολλησει ή στερεωσει με χαρτοταινια γιαλοχαρτο και μετ να ξαναβαλεις το κοκκαλο.μην τον τριψεις απο την κατω μερια,αυτη που παταει στο καπακι,διοτι καθε καβαλαρης παιρνει την καμπυλοτητα του καπακιου,οποτε αν τριψεις απο κατω μπορει μετα ο καβαλαρης να μην εφαπτεται ακριβως στο καπακι.

Νά’ σαι καλά!
Εάν δεν μου το έλεγες θα άρχιζα να τρίβω από κάτω…
Πάλι καλά που υπάρχει και το φόρουμ!
(Γενικώς είναι εύκολη διαδικασία; Το πάνω κόκαλο στο μπράτσο δεν το πειράζω;:wink:

Το πάνω κόκκαλο έχει σχέση μόνο με το πρώτο τάστο καιι με κανένα άλλο
Για τα υπόλοιπα όπως σου είπε ο φίλος ρεμα

Εάν μπορούσες να στείλεις μια φωτογραφία της ταστιέρας πλαϊνή.
Διότι εάν το ύψος των χορδών οφείλεται σε σκεύρωμα, τότε κατεβάζοντας τον καβαλάρη από ένα σημείο και πέρα, θα τσιρίζουν οι χορδές ειδικά στα τάστα που βρίσκονται από τη μέση και κάτω της ταστιέρας