Καράουλο από τετράχορδο σε τρίχορδο

Κωστα απο τα λιγα που γνωριζω,μπουζουκομανα ειναι το μπουζουκι με μεγαλο ηχειο.Απλα εχει δυνατοτερο ηχο και πιο μπασο.Και παλι,με καθε επιφυλαξη!

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι βέβαιη, ότι μπουζουκομάνες φτιάχνει ο Ισίδωρος ο Παπαδάμου, σε ένα χωριό έξω από τη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω τηλέφωνο κλπ αλλά αν χρειαστεί μπορώ να βρω.

Έχει δίκιο η Αγγελική.Η μπουζουκομάνα του Θ. Παπακωσταντίνου είναι κατασκευής Ισίδωρου Παπαδάμου…Το συγκεκριμένο μπουζούκι είναι πολύ πιο μακρύ απο συνη8ισμένα μπουζουκια…Δηλαδή έχει μήκος χορδής 85εκ ενώ τα πιο νορμάλ μπουζούκια έχουν το ανώτερο 70εκ. Το τηλέφωνο του το έχω γραμμένο κάπου στο σπίτι μου .Μπορώ να το στείλω το βραδάκι.

Νίκος

Νόμιζα ότι θα είναι πιο εύκολο να το αγοράσω!Για τον Παπαδάμο ξέρω αν και δεν έχω τηλ. Ελπίζω να μη με γδάρει!Για καθηγτή ξέρει κανεις τϊποτα που να ψάξω;Όπως και να έχει σας ευχαριστώ!

Πρώτη φορά ακούω για αυτό το όργανο.
Υποψιάζομαι ότι θα είναι αρκετά δύσκολο στο παίξιμο λόγω της μεγάλης απόστασης των διαστημάτων, με δεδομένο ότι τα συνηθισμένα τετράχορδα είναι 67άρια.
Είναι τετράχορδο ή τρίχορδο;
Έχει διπλές χορδές ή μονές;
Ποιός είναι ο ρόλος του στην ορχήστρα; Είναι σολιστικό όργανο ή για τα μπάσα;
Πού μπορεί κάποιος να ακούσει τη φωνή του;
Ποιές είναι οι διαστάσεις του σκάφους;
Με ενδιαφέρουν οι πληροφορίες αυτές μια και ασχολούμαι πια με την κατασκευή των μπουζουκοειδών.

Για να ειμαι ειλικρινής και γώ δεν το έχω δεί ποτέ live.Πάντως παίζει μ αυτό σε όλους του τους δίσκους και ο ήχος του είναι χαρακτηριστικότατος.Μπασάτος και ιδιαίτερος.Τις πληροφορίες αυτές που έγραψα τις διάβασα στο σάιτ του Παπακωνσταντίνου και σε άλλα αρ8ράκια κατα καιρούς γι αυτόν.

Λοιπόν για τον φίλο που ενδιαφέρεται,το τηλ του Παπαδάμου είναι 039432153 .

Νίκος

Η σελίδα του Παπακωνσταντίνου είναι η http://www.koiladatwntempwn.tk/ για τους ενδιαφερόμενους…

γεια σας ειμαι νεος στην παρεα τι κανετε…. διαβασα την κουβεντα στην αρχη.στο δικο μου μπουζουκι το μικος της χορδης απο το προσκεφαλι στον καβαλαρη ειναι 69.5… αλλα ειναι παλιας κατασκευης…}}

Όταν έγραφα το #13 δεν είχα παρατηρήσει οξειδώσεις κλπ. αλλά ούτε και σήμερα φαίνεται κάτι.

1 «Μου αρέσει»