Καράουλο από τετράχορδο σε τρίχορδο

64.0 cm ο τζουράς
68.0 cm το τρίχορδο
72.5 cm ο ταμπουράς
και αναφέρομαι σε μήκος χορδής μετρημένο “εσωτερικά” από καβαλάρη σε καβαλάρη.

Αλήθεια, τι είδους έρευνα είναι αυτή;

Είναι κάποιος που επιμένει να του φτιάξω τρίχορδο μπουζούκι 69 cm

Ο όρος ταμπορομπούζουκο αφορά κατασκευές που έχουν στοιχεία κι απο τα δύο όργανα.
Αύτο δεν συνιστά κάποια εδραιωμένη μορφή οργάνου αλλά
μπορεί να πάρει διάφορες μορφές ανάλογα με την “ιδέα” του μάστορα.
Το δικό μου είναι μακρύτερο απο τα συνήθη μπουζούκια έχει σκάφος “γόνατο” χορδές πιο λεπτές απο του μπουζουκιού και είναι βαθύφωνο.
Το 69αρι δεν είναι άσχημη ιδέα απλά θα είναι δυσκολόπαιχτο στην πρώτη οκτάβα , πιο σκληρό και θα κινδυνεύει πιο πολυ απο το σκέβρωμα.

Ευχαριστώ

Γενικά όσο πιο μακριά είναι η χορδή τόσο πιο τεντωμένη είναι, με αποτέλεσμα αφ’ ενός να εγκυμονεί τους κινδύνους που ανέφερε ο Σωτήρης και αφ’ ετέρου να μην “παραμορφώνει” ικανοποιητικά τον ήχο όταν την κουνάς καθώς την έχεις πατημένη στην ταστιέρα.

Ευχαριστώ Λεωνίδα και τους υπόλοιπους για τις πληροφορίες.

Το γεγονός ότι με το μεγάλωμα της χορδής κουρντίζουμε περισσότερο για να φτάσουμε στον ίδιο τόνο το γνωρίζω, καθώς επίσης ότι τα 67άρια είναι πιο μαλακά, αλλά με ενδιαφέρει να μάθω αν παραδοσιακά τά τρίχορδα φτιάχνονται 68άρια.

Έχω ακούσει ότι ο Παπαδόπουλος παίζει 70άρι, είναι αλήθεια;

Μα, υπάρχουν όλες οι διάμετροι πιά.
Θες να κουρδίζεις με τάση τόσα KN/mm2 και συνολική δύναμη τόσα KN. Υπολογίζεις από τα site που έχουμε τόσες φορές αναφέρει, την διάμετρο χορδής που σε βολεύει και πάπαλα.
Ενα πρόβλημα που καταλαβαίνω είναι: ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ του σετ χορδών λ.χ. της Λαμπέλα (που θεωρείται κάτι σαν standard υποθέτω - δεν ξέρω) ποιό μήκος χορδής είναι το βέλτιστο ή κάτι τέτοιο.

Απ’ τη στιγμή που υπάρχουν διαφόρων διαμέτρων χορδές, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα στο μήκος χορδής (μιλάμε βέβαια για αποκλίσεις 4-5 εκατοστών), καθώς μειώνοντας ανάλογα τη διάμετρο, μειώνεις και τις παραγόμενες τάσεις.
Εχω δεί μέχρι και 71άρι τρίχορδο καλής ποιότητας (Θ. Μητρέντζη). Ο τύπος που το παράγγειλε είχε κάτι παραπάνω στο νου του (ή μάλλον στα δάκτυλά του!). Με αυτό ίσως το κριτήριο “παίζει” λίγο το μήκος χορδής. Αλλιώς ποιος ο λόγος…

Για πειραματισμό καλα είναι αλλά μέχρι εκεί γιατί
παίζουν και τα εξής ερωτήματα :
α)Πού βρίσκουμε τις σωστά μετρημένες χορδές.
β)Πόσο κάνουν σε ευρώπουλα
γ)Τι κερδίζουμε στο φινάλε
δ)Γιατί το 99% των μπουζουκιών έχει κλίμακα 67cm?
Ενα ερώτημα για τους μηχανικούς του φόρουμ:
Μπορεί να μετρηθεί η τάση που ασκεί η εκάστοτε χορδή την στιγμή της κρούσης? (Εστω σε επίπεδα min max)

Τα 67άρια μπουζούκια είναι πιο ευκολόπαιχτα και κατά τη γνώμη μου έχουν πιο μελωδικό ήχο.

Όσο αφορά τα τρίχορδα,παραδοσιακά φτιάχνονται 68άρια ,αλανιάρικα όπως τα λένε μερικοί , τα δε παλαιότερα πρέπει να ήταν 70άρια. Ίσως γιατί θα έπρεπε να έχουν περισσότερη φωνή λόγω του ότι δεν έπαιζαν με ενισχυτές, αλλά όπως πολύ σωστά έχει επισημάνει ο Σωτήρης σε προηγούμενη συζήτηση, κινδυνεύουν περισσότερο στο σκεύρωμα.

Βέβαια μερικοίεκτός από το ότι κάτι έχουν στο μυαλό τους , ίσως να έχουν και τις ιδιορρυθμίες τους. Όσα τρίχορδα έχω φτιάξει εγώ είναι 68άρια γιαυτό είχα κάνει μία ερώτηση πιο πάνω για τα όργανα της παρέας.

Πολύ γρήγορα και ίσως έχουν παρεισφρήσει λάθη:

Σώτος: Μπορεί να μετρηθεί η τάση που ασκεί η εκάστοτε χορδή την στιγμή της κρούσης? (Εστω σε επίπεδα min max)

Φαντάζομαι πως σε ενδιαφέρει η max ελκτική δύναμη που ασκούν οι χορδές την ώρα που βαράς λ.χ. ένα πολύ δυνατό Re-minore. Διότι μετά την διέγερση (δηλ. μετά απ’ αυτό που λες “στιγμή της κρούσης”) η δονούμενη χορδή πάλλεται γιατί προσπαθεί να αποσβέσει την διαταραχή της αρχικής κατάστασης ισορροπίας που είχε πριν την ανατρέψει η πένα του μπουζουξή. Συνεπώς την ώρα της ταλάντωσης, η αλλαγή του τασικού πεδίου, ακόμα και πρακτικά είναι κατ’ ουσία μηδέν. Θεωρητικά έχει υποχρέωση να είναι αμελητέα, διότι αν δεν ήταν, τότε αλλαγή της τάσης => αλλαγή των παραμέτρων ταλάντωσης (άρα και θεμελιώδους συχνότητας) => φάλτσο. Οσο καλύτερα ζυγισμένη η απόφαση μήκους χορδής και χαρακτηριστικών υλικού και τάσης λειτουργίας, τόσο λιγότερο ρόλο παίζει η στιγμή της κρούσης.

Η αλλαγή της τάσης λειτουργίας την στιγμή κρούση, δεν μπορεί παρά να οφείλεται σε αλλαγή του ΜΗΚΟΥΣ της χορδής η οποία με τη σειρά της, σε συνάρτηση με κάποιες ελαστικές ιδιότητες της χορδής, προκαλεί “αλλαγή” της τάσης λειτουργίας.
Ας δούμε για τι είδους αλλαγές μήκους συζητάμε:
Εστω μπουζούκι μήκους χορδής 680 mm.
Εστω πως η αρχική διέγερση είναι 5 mm (που είναι πάρα πολύ)
Για ανοικτό παίξιμο (μήκος χορδής= 680 mm)
L1=680.0 mm, L2= 680.0735 mm, Μεταβολή ΔL= 0.1081 o/oo (τοις χιλίοις)
Για 3/4 χορδής (Ρε-Λα)
L1=510.0 mm, L2 = 510.1103 mm, Μεταβολή ΔL = 0.2163 o/oo
Για 1/2 χορδής (Ρε-Ρε’)
L1=340.0 mm, L2 = 340.1579 mm, Μεταβολή ΔL = 0.4644 o/oo
[κάποτε είχα στείλει κάτι περισσότερο ολοκληρωμένο, αλλά θέλει search για να βρεθεί]

Ενδεικτικά, για μια ρεαλιστική δύναμη 6.5 kg του ζεύγους της Ρε, με την παραπάνω αύξηση μήκους, δεν θα πάρεις πάνω από 30 με 50 gr επιπλέον δύναμης.

Σε κάθε περίπτωση λοιπόν είναι αμελητέα τα μεγέθη.

Άψογος…

Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος το φάρδος της ταστιέρας στο τρίχορδο στο επάνω σημείο και στο σημείο που ενώνεται με το σκάφος;

Επάνω 2,4 εώς 2,6 και κάτω 3,2 εώς 3,4 εχω δεί όμως
και 2,2 με κατω 3 cm δεν είναι κάτι απόλυτα ίδιο πάντα

Ευχαριστώ Σωτήρη

Να σαι καλά φίλε

Συμφωνω με το Σωτήρη.Το φαρδος της ταστιέρας εξαρτάται κυρίως από τον παικτη για τον οποίο φτίαχνεται το όργανο.Σχετικά με το μηκός χορδής του τρίχορδου και με το ότι τα 70 cm εγκυμονούν μεγαλύτερο κίνδυνο για σκέβρωμα διαφωνω καθώς πιστεύω πως είναι ζήτημα κατασκευής.Ένα λάθος φτιαγμένο μπράτσο σε ένα όργανο με μήκος χορδής 68 έχει τις ίδιες πιθανότητες να σκεβρώσει με ένα 70 ή 67

Παιδια, οι “τετραχορδοι” ειναι καλοδεχουμενοι εδω?
Ποτε δε συμφώνησα με την δηθεν “μεγαλυτερη γνησιοτητα” καποιου απο τα δυο ειδη μπουζουκιου. Στην πραγματικοτητα, οπως οι αναγκες εξελισσονται, ετσι εξελισσονται και τα οργανα. Δε θα πρεπει να σνομπαρετε το τετραχορδο, γιατι ας μην ξεχναμε οτι ειναι κυριαρχος στο παιχνιδι εδω και 3-4 δεκαετιες. Απο την αλλη, κανεις δεν αρνειται οτι το τριχορδο ειναι πολυ παλιοτερο απο το τετραχορδο, δηλαδη ο προγονος του. Συνοπτικα πιστευω οτι η ηχητικη ποιοτητα εξαρταται απο το μουσικο. Αν σε εναν ασχετο δοσεις το καλυτερο μπουζουκι, θα πρεπει να βουλοσεις τα αυτια σου. Αν παλι δωσεις σε ενα μερακλη το χειροτερο και παλι θα γραψει ιστορια. Αυτα περι της γνωστης αντιδικιας τρι- και τετρα- . Θα επανελθω.}}

Για σας, Είναι η πρώτη φορά που στέλνω στο forum σας και θα ήθελα την συμβουλή σας και τις γνώσεις σας!Γενικά παίζω κιθάρα και έχω κάνει και ένα χρόνο μπουζούκι τετράχορδο, τα τελευταία χρόνια τα είχα παρατήσει αλλά τώρα μου ξανάρθε αφού ανακάλυψα τον Θανάση Παπακωνσταντίνου.Θέλω να αγοράσω μια μπουζουκομάνα γιατι έχω τρελαθεί με τον ήχο της!Όποιος ξέρει που μπορώ να βρώ να πάρω το όργανο αλλά και που μπορώ να ψάξω για καθηγητ΄γ θα βοηθούσε πολύ ευχαριστώ.

Καλώς ήλθες στην παρέα.
Τί είναι η μπουζουκομάνα;