Αναγνώριση μπουζουκιού

Καλοί μου φίλοι του φόρουμ,
έχω έναν φιλαράκο που ο πατέρας του έχει ένα μπουζούκι (τετράχορδο φυσικά) τουλάχιστον 35 χρόνια.Όπως θα δείτε στις φωτό παρακάτω έχουν (παρα)μείνει…δύο χορδές πάνω στο όργανο( μία άλλη την έβγαλα εγώ γιατι είχε εντελώς στραβώσει) καθώς οι υπόλοιπες είχαν σκουριάσει και κοπεί.Απο ότι είδα εγω το όργανο είναι γερη κατασκευή αν και ήταν κλεισμένο και αραχνιασμένο σε μία αποθήκη 5 ολόκληρα χρόνια.Δείτε τις φωτό και εκφράστε μου την γνώμη σας για το πώς θα επισκευάσουμε αυτό το όργανο.

Πριν αρκετά χρόνια, το κατάστημα μουσικών οργάνων Μαυρομουστάκης do re mi στην Θεσ/νίκη, είχε οργανώσει μια μικρή βιοτεχνία που κατασκεύαζαν για αυτούς αλλά και για άλλα καταστήματα μουσικά όργανα, κυρίως από την οικογένεια του μπουζουκιού μέχρι και κιθάρες. Τότε ακόμη η Κίνα δεν είχε μπει για τα καλά στην Ελλάδα και τους συνέφερε.
Ένα από αυτά τα όργανα είναι και αυτό το μπουζούκι στις φωτογραφίες.
Δεν αξίζει να επισκευαστεί παρά μόνο για συναισθηματικούς λόγους, είναι φτηνό μοντέλο με αρκετά μέρη του οργάνου πλαστικά, ο καβαλάρης και πολύ πιθανόν και το σκάφος, αν το ψάξεις από μέσα θα καταλάβεις…

Πάντως, σε σχέση με την αποθήκη που ήταν παρατημένο, φυσικά και του αξίζει μία καλύτερη θέση πια.

Ο καβαλάρης είναι πλαστικός το έχω δεί και το ξέρω τίποτα άλλο σχετικά με το όργανο??
Μπορούμε να βρούμε την ηλικία του??Το μόνο που ξέρω καλά εγω είναι οτι είναι γερό όργανο. Α, και κάτι άλλο το μανίκι όσο πάει προς τα κάτω γίνεται όλο και πιο λεπτό, ενώ στα πρώτα τάστα είναι χοντρό σαν σε κιθάρα.Σας λέει τίποτα αυτό??
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

δεν καταλαβαίνω για τι επισκευή μιλάς. το όργανο δείχνει …αν μή τι άλλο ολόκληρο.Αν είναι και σχετικά ίσιο, πέρνα του ένα σέτ χορδές και δες πως παίζει. Αν ακούγεται καλά, τότε κράτα το και παίζε το. Αν όντως ακούγεται σαν την πλαστικούρα που μάλλον είναι( κατα τον κύριο Θεοδωράκη),ξαναβάλε το στην αποθήκη…η κρέμασέ το πουθενά.Τι έχεις να χάσεις; ενα σέτ χορδές.

Αυτός που το έχει το θέλει για συναισθηματικούς λόγους και μόνο.Θέλοει όπως το είδα εγω λίγο τρίψιμο τα τάστα γιατι έχουν σκουριά, και…αυτά, εκτός απο τις χορδές δεν θέλει και κάτι άλλο.Αυτό που εννοώ(και μπράβο στον alk, γιατι δεν διευκρίνησα τι ζητούσα)είναι το πως θα μπορέσω χωρίς να το πάω κάπου να ξε…σκουριάσω την ταστιέρα.Αυτό πάντως που έχω κάνει και εγω στο δικό μου είναι να βάλω λίγο λάδι πάνω και αμέσως έτοιμο.
Ευχαριστώ.

Έχω ένα ολόϊδιο…στον τοίχο μιάς μικρής ταβερνούλας που’χουμε στο υπόγειο του σπιτιού μου. Τ’ όργανο είναι για κλάματα. Εγώ το’χα αγοράσει γύρω στο 1983 όταν είχα πάθει την πρώτη μου καψούρα με το “Μινόρε της Αυγής”, από ένα απατεώνα επιπλοποϊο που’χε μαγαζί στη Γλυφάδα. Ο ίδιος απατεώνας λουστάρησε και κατέστρεψε μιά κιθάρα Παναγή του αδερφού μου, την οποία τελικά χάρισε ο !@#%%^%&# ο αδερφός μου σε μιά γκόμινα που τον παράτησε:mad:.

Πάντως τ’ όργανο είναι για τοίχο. Νομίζω ότι το σκάφος είναι γύψινο ή πλαστικό, πάντως ξύλο με τίποτα.

καλημερα φιλοι!λιγο οφφτοπικ,αλλα εγω εχω μια κλασσικη κιθαρουλα της ιδιας μαρκας αγορασμενη πριν απο 17 χρονια 35 χιλιαρικα αν θυμαμαι καλα.εχει ενα ελαφρυ αρπαγμα και μαντολινιζει λιγο ο ηχος της.επισης ειχε σπασει το τελος της ταστιερας,διαγωνια αναμεσα στα κλειδια(ξυλωθηκε τελειως).αλλα την επισκευασα σε πρεσσα με ξυλλοκολλα και παραδοξως ο ηχος της ειναι ακομα αρκετα καλος!

παιδια εγω εχω ενα 4χροδο!πως μπορω να το κανω 3χορδο;δηλαδη οι χορδες σε τι νοτα πρεπει να ειναι κουρδισμενες;φυσικα δε περιμενω να παιζει σαν 3χορδο αλλα ετσι απο περιεργια θελω να το δοκιμασω!

την ΦΑ κούρδισέ την 2 νότες πιο κάτω σε ΡΕ
και
την ΝΤΟ άστην όπως είναι ή κούρδισέ την επίσης 2 νότες πιο κάτω σε ΛΑ…

…σε κόβω σε κανά μήνα βέβαια να τρέχεις ν’αγοράζεις τρίχορδο…:slight_smile:

δηλαδη αν καταλαβα καλα οι χορδες θα πηγαινουν ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ-ΛΑ;εχω σκεφτει να παρω 3χορδο αλλα φιλε μου ποσα λεφτα λες να εχει ενα 17 χρονο παιδι;πρωτα θελω να αγορασω ενα καλο 4χορδο και υστερα με την πρωτη ευκαιρια θα παρω και 3χορδο οπωσδηποτε!

Φιλε μου και εγω τετραχορδο ειχα, το εκανα τριχορδο με μετατροπη των καβαλαρηδων και στο τελος το πουλησα και πηρα τριχορδο. Αν δεν εχεις λεφτα, πηγαινε το σε ενα μαστορα να σου αλλαξει τους καβαλαρηδες.

Δε κατάλαβα.
Τη μια λες πως δεν έχεις λεφτά και την άλλη πως… πρώτα θες να αγοράσεις ένα καλό τετράχορδο.
Αν λέγοντας “καλό” εννοείς άνω του μέσου όρου σε τιμή, ξέρεις για πόσα λεφτά μιλάμε; :092:

Με παρεξηγησες!αυτο στο ειπα για να σου εξηγησω οτι δε μου περισευουν και για τα δυο!και τα λεφτα που εχω μαζεψει μεχρι τωρα για το 4χορδο ειναι με πολυ κοπο και αρκετες στερισεις γιατι μη ξεχνας οτι εχω μαζεψει ειναι απο το χαρτζιλικι μου!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:36 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:33 —

κοιτα οταν λεω καλο εννοω καλυτερο απο αυτο που εχω και μιλαω για τιμες 1100-1300 ευρω!εχω πιασει και δουλεια οποτε θα μπορω να τα μαζεψω πιο γρηγορα!

Σε πρώτη φάση κάνεις ένα κούρδισμα ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ-ΛΑ και τραβιέσαι έτσι.
Αν καταλήξεις ότι θες να παίζεις τρίχορδο, βάζεις πλώρη για νέο μπουζούκι. Ομως μπουζούκια δεν αγοράζεις κάθε μέρα. Σιγά-σιγά, χωρίς βιασύνες.
Αν καταλήξεις ότι θες να παίζεις τετράχορδο, ξανακουρδίζεις το ΡΕ-ΛΑ-ΦΑ-ΝΤΟ και συνεχίζεις την πορεία σου… (μέχρι να βαρεθείς κάποια στιγμή και ν’ αρχίσεις πάλι να ψάχνεις για τρίχορδο)

αρη σαν πρωτο 3χορδο θα παρω ενα φτηνο για να το μαθω!απ’οτι φαινεται ξερεις απο μπουζουκια,μηπως θα μπορουσες να μου ποιες ειναι οι διαφορες 4χορδου-3χορδου;το 3χορδο μου αρεσει επειδη ακουω και πολλα ρεμπετικα οποτε με το ρεμπετικο “παει” πιο πολυ το 3χορδο!

καλησπερα και απο μένα
Πειραιώτη το τρίχορδο έχει 3 σειρές απο διπλες χορδές ενώ το τετράχοδρο 4. αυτη είναι η βασική τους διαφορά. Οι 4 χορδές του τετράχορδου είναι κουρδισμένες σαν κιθάρα (εννοώ τα διαστήματα)
Στο τρίχορδο είναι λιγο διαφορετική η τρίτη χορδή (οι δυο πρωτες είναι ιδια κουρδισμενες) με αποτελεσμα να δυσκολεύει λιγο το γρήγορο παίξιμο.
Τα μπουζούκια στην αρχή ήταν τριχορδα. Μετα ο χιώτης εφτιαξε το πρωτο τετράχορδο.
Τωρα ή τριχορδο παρεις ή τετράχορδο σημασία περισσότερο έχει το στιλ που θα παίζεις και όχι το μπουζούκι. Εννοώ με οποιον δασκαλο καθήσεις τετοια γραμματα θα μάθεις.
Για να καταλάβεις τι εννοώ . Εγω εκανα μαθηματα στο Σταθη Μιλάνο. Παίζω τετράχορδο αλλα δεν νομίζω ότι και τρίχορδο να επαιζα ότι θα επαιζα διαφορετικά. Δε προκειται να γίνω σκυλας επειδη παιζω τετραχορδο. :079:
Η αλήθεια είναι ότι το τρίχορδο έχει καλύτερο ήχο απο το τετράχορδο (δε ξερω πως εξηγείται … αρμονικες; τελος πάντων)
Τωρα άλλες διαφορές; Ισως το μεγεθος; Ισως και όχι . Δεν είναι απαραίτητο αυτο. Αν κάνω καπου λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δεις τι είδος μουσική προτιμας (πχ Βαμβακάρη ή Χιώτη; ) και να στραφείς προς το αντίστοιχο μπουζούκι. Πάντως ότι απο τα δύο μαθεις ευκολα πας στο άλλο (νομίζω δηλαδη)

καλό μεσημέρι

Αυταααααά.

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις… :088: