Καλώς σας βρήκα και... στο ψητό (Αγορά τρίχορδου)

Καλησπερα Νίκο, σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.Ελπιζω να τελειώσει συντομα αυτή η κατάσταση και να μπορώ να τους επισκεφτώ και να τα ακουσω και από κοντά. Το αυτί και το χέρι θα αποφασίσουν…

3 «Μου αρέσει»

Πάντως όσον αφορά το Δεκαβάλα είχα παιξει με ένα τριχορδο του. Το όργανο είχε αψωγή δομή δηλαδή στα δικά μου χέρια ήταν τέλειο (υποκειμενικό). Από ήχο ήταν αρκετά συμπαθητικό αλλά έχω να ομολογήσω πως εχω ακουσει καλυτερα τριχορδα. Επιπλέον το Οργανοποιειο διαχειρίζεται η τρίτη ή τεταρτη γενιά της οικογένειας κάτι το οποίο είναι σημαντικό. Μέσα σε αυτό το διάστημα γνωρίζω πως έχουν αγοραστεί παρα πολλα όργανα και μάλιστα και μπουζούκια από παίχτες του εξωτερικού και αν δεν απατώμαι από Ιρλανδία αρκετά. Αυτό πάει να πει πως η δομή και η αντοχή του οργάνου για να αντέξει τις μεταφορές και να παραμεινει αλωβητο είναι μεγάλη. Άρα θα ήταν βολική η μεταφορά από Θεσαλλονικη σε Κρήτη εάν ο φίλος το επιλέξει καθώς αποτελεί “δοκιμασμένη κόλπο”.

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ ξέρω δύο όργανα της οικονομικής σειράς του Δεκαβάλλα τα οποία εδώ και αρκετά χρόνια μεγαλουργούν στα χέρια μερακλήδων (Αθήνα και Κρήτη), και αντέχουν ενώ έχουν περάσει άπειρα μαγαζιά και γλέντια σε εξωτερικούς χώρους. Χαρακτηριστικό τους, ο καθαρός ήχος.
Απλά είναι σημαντικό να έχεις τον οργανοποιό σε (σχετικά) κοντινή απόσταση για ό,τι χρειαστεί, ειδικά τον πρώτο καιρό που στρώνει το όργανο.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ σε αυτό απόλυτα στο γεγονός της απόστασης. Απλά ήθελα να επισημάνω πως αν ο φίλος αποφασίσει να βγει εκτός του νησιού νομίζω πως αξίζει να κοιτάξει και τον Δεκαβαλα σε αυτές τις τιμές αν και ο συγκεκριμένος οργανοποιος νομίζω ότι είναι λίγο στην αφάνεια (κάτι το οποίο δεν με βρίσκει συμφωνο). Το λέω σαν γενικό κανόνα και όχι σε σενα προσωπικά.

2 «Μου αρέσει»

Δημήτρη, αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
Επειδή αναγκαστικά θα κινούμαι μεταξύ Κρήτης και Αθήνας θα επιλέξω οργανοποιό σε κάποια από τα δύο μέρη ώστε, στη χειρότερη, αν χρειαστεί κάτι για το όργανο να μεταβώ στην Αθήνα που ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα πήγαινα.
Παρ’όλα αυτά αν έπαιρνα ένα όργανο από Θεσσαλονίκη πιθανότατα θα επέλεγα (δεδομένων των οικονομικών και των γούστων μου) την Αγγελική Λύσσα.

4 «Μου αρέσει»

2 posts were split to a new topic: Καλούπια προπολεμικού μπουζουκιού - Σπουρδαλάκης