Καινουριος στη Μουσικη

Καλημέρα σας ! Θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλω πολυ ! Θελω να ξεκινησω να μαθω να παιζω μπουζουκι . Δεν εχω ξανασχοληθει με την μουσικη…! Γι αυτο ειμαι αρκετα αγχωμενος . Αξιζει να ξεκινησω ? Πως να επιλεξω μουσικο οργανο και απο που? Την επιλογη τριχορδο με τετραχορδο τη ξερω και την καταλαβαινω στο υφος και τη μουσικη.Μου ειπαν να απευθυνθω σε ενα καταστημα της Καλλιθεας , τον Ματσικα.
Σας ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που μπηκα στην ομορφη παρεα σας

7 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες!
Κατ’ αρχήν δεν χρειάζεται άγχος, η μουσική είναι για ευχαρίστηση και έκφραση. Νομίζω το καλύτερο είναι να βρεις ένα δάσκαλο που θα ταιριάξετε, και μαζί να πάτε για όργανο και να κάνετε τα πρώτα βήματα στη μουσική.
Ο Μάτσικας είναι βιοτεχνία, μπορείς να ξεκινήσεις από εκεί με ένα σχετικά οικονομικό και αξιοπρεπές όργανο. Αργότερα που θα ξέρεις καλύτερα τί θέλεις, μπορείς να πάρεις σβάρνα τους οργανοποιούς και να διαλέξεις ένα χειροποίητο στα γούστα σου.

4 «Μου αρέσει»

Γεια σου Γιώργο!
Η απάντηση στο αν αξίζει ν’ αρχίσεις να μαθαίνεις κάτι καινούργιο που θα σου δώσει γνώση και ευχαρίστηση είναι προφανής. Αξίζει και με το παραπάνω αυτή η διαδρομή. Η εκμάθηση μουσικής και φυσικά ενός οργάνου για να εκφράζεσαι μέσα από αυτό σε απελευθερώνει και σε βοηθάει σε πολλαπλά επίπεδα, αρχής γενομένης με την αύξηση της γνωστικής σου ικανότητας σε έναν τομέα (σε αυτόν της μουσικής).

Η αρχή με έναν δάσκαλο είναι μια καλή αρχή, όπως λέει και ο Νίκος…

Παρόλα αυτά, αν το ποσό των χρημάτων δεν είναι κάτι που σε περιορίζει σημαντικά, θα μπορούσες να πας σε έναν οργανοποιό και να αγοράσεις άμεσα ένα όργανο που είναι αξιοπρεπές για να ξεκινήσεις (παρόλο που δεν γνωρίζεις ακόμη τι είναι αξιοπρεπές). Σίγουρα δίνοντας περισσότερα χρήματα παίρνεις και καλύτερο προιόν, οπότε έχει σημασία να γνωρίζεις το ποσό των χρημάτων που μπορείς να διαθέσεις. Η αγορά είναι μεγάλη και έχεις πολλές επιλογές. Μια βόλτα σε μερικούς από αυτούς μια καθημερινή ή ένα Σάββατο θα σου δώσει μια ιδέα για το τι “παίζει”.

5 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω παρα πολυ μπου μπηκες στον κοπο να διαβασεις τον προβληματισμο μου και να με συμβουλεψεις! Καλο δασκαλο λεγοντας ?

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα και σε ευχαριστω για το χρονο και τη διαθεση σου…! Εφ οσον δε γνωριζω ομως πως θα παω σε οργανοποιο? Και σε καταστημα με πιο οικονομικα παλι αφου δε γνωριζω θα πρεπει να παω με καποιον που ξερει , που δεν εχω…μονο αν βρω δασκαλο ! Για τι ποσα μιλαμε σε οργανοποιο ?

1 «Μου αρέσει»

Κάποιοι οργανοποιοί έχουν έτοιμα μπουζούκια που θα μπορούσες να δεις ώστε να πάρεις μια ιδέα (για παράδειγμα ο Μάτσικας που ανέφερες και εσύ). Οι τιμές των μπουζουκιών τους είναι μια ένδειξη για την αξιοπιστία του μπουζουκιού. Αυτό ανέφερα (έμμεσα) παραπάνω.
Από κει και πέρα σίγουρα αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει στον κοινωνικό σου περίγυρο θα βοηθούσε πολύ. Αν όχι, τότε ο δάσκαλος είναι μια καλή αρχή.

Έναν κατάλογο οργανοποιών μπορείς να βρεις εδώ:

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω πολυ ! Αυτα με αποδιοργανωνουν…πρεπει να ψαχτω με καποιο δασκαλο

Σε ποια περιοχή είσαι, μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε;

Καταρχας καλωσηρθες!
Αλλα τι αγχωμενος βρε αδερφακι?
Εξετασεις περιμενεις?
Παρ’το ελαφρα την καρδια και καν’το για το γουστο σου.
Ο ματσικας ειναι μια αξιολογη λυση σε μαθητικο οργανο. Συνηθως προτεινω σε παικτες που παιζουν καποιο οργανο και ασχολιουνται ενεργα, να αγοραζουν καλο οργανο με τη μια, αλλα στην περιπτωση σου πρεπει να δεις αν σου κανει η μουσικη γενικα.
Με 500-800 ευρω, βρισκεις αξιολογα οργανα που στεκουν και στο παλκο της ταβερνας μια χαρα. Ενας δασκαλος ειναι τεραστιο πλας και σε βαζει και σε προγραμμα να δουλευεις. Θελει δουλεια και μερακι υποψιν. Το μπουζουκι ειναι κατεξοχην σολιστικο οργανο και θελει προσπαθεια. Αλλα οταν αρχιζεις να εχεις αποτελεσματα, νιωθεις τι καλο εκανες και ασχοληθηκες!
Δασκαλος που ρωτησες, θα απαντησω εγω για τον Νικο, ειναι ο liga rosa/Νικος Σαρηγιαννης που σου απαντησε προηγουμενως στο ποστ σου. Θα σε μπασει γρηγορα στα κολπα και θα εχεις μετα αποψη και για οργανα και για ολα.

2 «Μου αρέσει»

Αναλόγως το ρεπερτόριο, τον τρόπο που μαθαίνεις, την περιοχή που βρίσκεσαι, αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο (εντάξει, αυτό πιο μετά). Είναι μεγάλο ζήτημα η χημεία με τον δάσκαλο, μπορεί ο κατά ομολογία καλύτερος να μη σου ταιριάζει εσένα.

4 «Μου αρέσει»

Στο Χαϊδαρι μενω ! Δυτικα προαστια

Σε ευχαριστω για την απαβτηση και τον τροπο σου, με εκανες να νιωσω καλυτερα! Ναι πολλοι λενε παρε ενα φτηνιαρικο για αρχη να μαθεις και βλεπεις μετα…εσυ πιστευεις καλυτερα ενα πιο ποιοτικο ? Ετσι καθοθηγηση θελω πως να κινηθω…για δασκαλω θα ρωτησω αν ειναι και το παιδι οπως αναφερθηκες

Ναι ολα σχετικα ειναι με τη χημεια,ρεπερτοριο ειδος οργανου κλπ…σεβαστο και πολυ λογικο…!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα !
Αν θυμαμαι καλα συο Αιγαλεω ειναι το εργαστήρι του Πολυδωρου.
Εχω παρει μπαγλαμα σκαφτο σε καλη τιμη απο εκει πριν 7 χρονια περίπου.
Ημουν και εγω αρχαριος τοτε με πολλα ακουσματα αλλα ελαχιστη γνωση στπ παίξιμο. Επηλεξα τον μπαγλαμα για πρωτο μου όργανο κυριως επειδη μου αρεσε να τον ακουω και δευτερον επειδη λογω μεγεθους πιστεψα πως θα μου ειναο πιο ευκολο.Μεγαλο λάθος διοτι στη πορεια βελτιωθηκα αρκετα στο να παιζω τριχορδο μπουζουκι και τζουρα αλλα κυριως σε σολο και οχι ακορντα .οποτε μπαγλαμα στην ουσια δεν ξερω να παιζω παρα μονο αν τον χειριζομαι ως τριχορδο .
Για την ιστορια ,τελικα το ουτι ειναι αυτο που θα ηθελα να γνωρισω στο μέλλον! Προπολεμικα και μικρασιατικα ειναι τα ακουσματα μου και αυτα που επιλεγω να παιζω παντα. Πιστευω πως το ενα οργανο φερνει το αλλο.
Καλη αρχη σε ο,τι και αν διαλέξεις !

2 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση κσι την εμπειρια που μοιραστηκες ! Η μουσικη ειναι ομορφη εμπειρια…δεν γνωριζω μουσικη ή να παιζω αλλα μου δημιουργει ομορφα συναισθηματα… με καποιον που ξερει θα παω να κοιταξω γιατι δεν εχω εμπειρια

2 «Μου αρέσει»