Νέος ταλαιπωρημένος

Καλώς σας βρήκα φιλοι μου
Ειμαι καινοργιος στο όργανο παίζω τετραχορδο
Ειμαι 33 και αν Μετάνιωσα για κάτι είναι που δεν ξεκίνησα νωρίς το όργανο ενώ πάντα το γούσταρα
Συγγνώμη για το σεντόνι που ακολουθεί Αλλά θέλω να τα πω
Θα πω μια ιστορία για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει να παίζει ότι δηποτε όργανο και είναι αυτό
Με μια λέξη ΡΩΤΉΣΤΕ το παραμικρό ακόμα και αν σας φαίνεται χαζο ρωτήστε μιλήστε σε αυτούς που ξέρουν
Έψαχνα Δάσκαλο βρήκα έναν έρχονταν στο σπίτι καλός ο δάσκαλος αλλα ποτε δεν είχαμε στάνταρ μερα και ώρα αυτο με κούρασε.
Μετά ξεκίνησα διαδικτυακά και αυτός καλός δάσκαλος μου βγήκαν ώμος τα μάτια να κοιτάω ένα βίντεο και να χάνω χρόνο για να δω κάτι που επρεπε ίσως να το έβλεπα live γενικά το εξ αποστάσεως είδα δεν μου έκανε
Δάσκαλος 3ος κάνω 8 μαθήματα μαζί του και παρατηρώ ότι κάνουμε μάθημα μόνο 20 λεπτά και τα
μετά μου παίζει τραγουδια για να γουστάρω και στο Τέλος να τοθ δινω ενα 20αρικο εγώ σκέφτομαι θελω να ακούω Αλλά και να μάθω ρε μάστορα αφού στο τέλος μου ηρθε να του κολλήσω το 20ρικο στο κούτελο
Δάσκαλος 4ος λέω θα πάω σε όνομα και πήγα σε πολύ μεγάλο όνομα κάνω μαζί του 15 μαθήματα
Ξεκινάω με προσδοκίες καθώς το μαρούλι ήταν μεγάλο και λέω δεν πειράζει αν είναι να μάθω σωστά ας δινω τα χρήματα μιλάμε για πολλά την ώρα ντρέπομαι να πω το νούμερο γτ ίσως να ήμουν εγώ νούμερο
Εκτός από τα 2 μαθήματα που κάναμε νότες όλα τα άλλα ήταν τραγουδια εμένα μου άρεσε λέω οκ μαθαίνω μετά τα 10 μαθήματα νιώθω ότι είναι χαζό να πηγαίνω και να αγοράζω ουσιαστικά τα τραγούδια και κάποια βίντεο που τραβούσα αυτόν το μεγάλο παίχτη γιατί από παίχτης είναι μέγιστος
Ούτε δρόμους ούτε χρόνους ούτε γτ να γίνει αυτό έτσι ούτε τίποτα μόνο τραγουδια εδώ του είπα αν πρέπει να πάρω Μετρονόμο που λέει αργότερα,ρωτάω τι παίζει με τρίχορδο και μου λέει τι να το κάνεις παίζεις 4χροδο Ναι ρε φίλε μου αρέσει το 4χροδο Αλλά πες μου κάτι έστω δωσε μου μια γνώση θεωρητική λέω μέσα μου δεν είναι αυτό που θέλω και σταματώ
Οσπου μια μέρα πάω να αγοράσω κάτι πεννες και βρήκα που λένε το δάσκαλο μού
Ταπεινός με συναίσθημα με όρεξη και πρόγραμμα με
Μαθαίνει να μετράω κάνουμε εξάσκηση στο αυτί μάθαινω να γράφω νότες μαθαίνω τεταρτα ογδοα κτλ κάνω άσκησεις και σε γενικές γραμμές ασχολείται
Παρά πολύ μαζί μου ποτέ δεν κάναμε μια ώρα πάντα παραπάνω και όλα αυτά πλήρωνω τον μήνα όσα ήθελα για τον άλλο σε 2 μαθήματα
Πολύ μεγάλη διαφορά
Έχασα χρήματα αρκετά και χρόνο αρκετό
Δεν ήξερα και δεν ρώτησα αυτό ήταν το λάθος μου
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Καλές γιορτές σε όλους

2 «Μου αρέσει»

Καλές γιορτές και σε σένα @Mits0s.
Ταλαιπωρημένο δε θα σε έλεγα. Μέσα από όλο αυτό που περιέγραψες είχες την τύχη να γνωρίσεις πολλούς διαφορετικού τύπου δασκάλους. Στο τέλος φαίνεται να βρίσκεις αυτό που σου ταιριάζει, που και για αυτό ο χρόνος θα το δείξει. Όμως κατέκτησες την εμπειρία του να έχεις συναναστραφεί και αντιμετωπίσει ανθρώπους και είδη διδασκαλίας που σε έκαναν να κατανοήσεις τι είναι αυτό που αναζητάς και να το αναγνωρίζεις. Θα συμφωνήσω ότι ίσως έχασες χρήματα (μερικά κάπως άσκοπα) αλλά χρόνο δεν έχασες γιατί από κάθε κατάσταση κάτι έπαιρνες. Επίσης γνώρισες πολλούς διαφορετικούς παίκτες από τους οποίους σίγουρα κάτι κράτησες και πολλά απέρριψες.
Τέλος, κάτι που ίσως σε κάνει να κατανοήσεις καλύτερα τη κατάσταση. Το “δεν ήξερα και δεν ρώτησα αυτό ήταν το λάθος μου” σαν έκφραση είναι λάθος γιατί και να ρωτούσες πάλι θα χρειαζόταν να “πάθεις” (δηλαδή να αλλάξεις διάφορους διασκάλους) για να μάθεις και βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Ο καθένας από εμάς θα σου έλεγε τη γνώμη του, το μακρύ του και το κοντό του, αλλά μέσα από τις δικές σου δοκιμές (και με λίγη τύχη) θα έβρισκες αυτό που ψάχνεις :wink:

3 «Μου αρέσει»

Ναι είδα τρόπους παιξίματος είδα παίχτες σε αυτο έχεις δίκιο αλλά όταν συνάντησα έναν φίλο που ξεκίνησε και αυτός την ίδια χρονιά με εμένα όταν μου έλεγε για δρόμους εγώ νόμιζα για τη λεωφόρο Κηφισίας η αλήθεια είναι κάπου στην μέση .

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλώς ήλθες

Για μένα η στοιχειώδης μουσική γνώση (κλίμακες και αρμονίες), είναι τα θεμέλια στο κτήριο, που μπορεί αρχικά να σου φανούν βαρετά, όμως αργότερα θα συνειδητοποιήσεις πως δεν γίνεται χωρίς, δεν θα ξεχνάς τραγούδια και θα αποφεύγονται τα λάθη

Δοξάζω τον δάσκαλο μου για αυτό που επέμενε και δεν με εμαθε τραγουδάκια τους πρώτους μήνες

Όπως σου έγραψα ήδη, δώσε προσοχή στην πένα και τα δάχτυλα θα ακολουθήσουν
Μεράκι και η βελτίωση θα έρθει χωρίς να το καταλάβεις

2 «Μου αρέσει»

πέρα από τις δυνατότητες και την όρεξη του δασκάλου και του μαθητή, έχει μεγάλη σημασία η χημεία μεταξύ των δυο. αυτή θα δώσει ώθηση και θα βγάλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
στην περίπτωσή σου, καλά έκανες και δεν έκατσες πολύ στον καθένα μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει. ειδικά για το σκάιπ θεωρώ πως δεν είναι κατάλληλο για μαθήματα μουσικής, μόνο αν θέλει κάποιος καθαρά θεωρητικά.
καλές γιορτές και καλή πρόοδο!

2 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες φίλε @Mits0s, καλές συζητήσεις να έχουμε! :smiley:

Πολύ όμορφα και σημαντικά αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας. Τέτοιες εμπειρίες είναι καλό να τις μοιραζόμαστε για να μην βρεθούν άλλοι στην θέση μας. Αυτή είναι και η δύναμη των φόρουμ και γενικότερα των διαδικτυακών κοινοτήτων, ο διαμοιρασμός γνώσεων και εμπειριών. Χαίρομαι που τελικά βρήκες αυτό που σου ταιριάζει, είναι πολύ σημαντικό να “κολλάς” με τον δάσκαλό σου.

Αυτό που έχω καταλάβει από την παρουσία μου στο ρεμπέτικο φόρουμ είναι ότι ποτέ δεν είναι αργά να ξεκινήσεις κάποιο όργανο! Πολλά μέλη της παρέας μας ξεκίνησαν το μπουζούκι ή κάποιο άλλο μουσικό όργανο ακόμα και πολύ πιο αργά από ότι εσύ.

Γι’ αυτό ακριβώς υπάρχει το φόρουμ, για να γίνονται εκτενείς συζητήσεις, που μένουν. Αυτή είναι και η ποιοτική διαφορά του από τις διάφορες ομάδες στο Facebook. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη για το σεντόνι. Ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες αυτή την εμπειρία μαζί μας.


Γενικά, μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε χρειάζεσαι στο φόρουμ. Υπάρχει ήδη ένας πολύ μεγάλος πλούτος πληροφορίας, ειδικά για το νέο ξεκίνημα στο όργανο αλλά και για την ρεμπέτικη, λαϊκή και παραδοσιακή μουσική. Ό,τι χρειάζεσαι, αναζήτησέ το και αν δεν το βρεις άνοιξε καινούργιο θέμα. Με την ανταλλαγή ιδεών, εμπειριών και γνώσης γινόμαστε όλοι μαζί καλύτεροι!

Και πάλι καλώς ήρθες! :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Φίλε Μήτσο καλωσήρθες στο φόρουμ. Χρόνια πολλά.

Μπα, μια χαρά σε βρίσκω. Δεν είναι απλό να ξέρεις να πεις «βρήκα αυτόν που μου ταιριάζει και μ’ αρέσει». Θα μπορούσες -είναι και θέμα χαρακτήρα του μαθητή- να μείνεις στον πρώτο, που να μη σε ικανοποιεί αλλά να μην το συνειδητοποιείς επειδή δεν είχες μέτρο σύγκρισης, και να έλεγες «μάλλον έτσι θα είναι όλοι, ας κάνουμε υπομονή μέχρι να γίνει κάτι».

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.