Καβαλαρης παλλισανδρος η εβενος;

γεια σας παιδια…θα ηθελα σαν παιχτης να σας πω την αποψη μου οσο αφορα τους καβαλαριδες… οσο αφορα πρωτον τον καβαλαρη απο παλισσανδρο βαζοντας τον σε ενα οργανο πιστευω οτι το δινει δυνατο ηχο με ογκο και ενθουσιαζει παρα πολυ οτν το παιζεις σκετο το οργανο…ο λογος πιστευω οτι ειναι επειδη ο παλισσανδρινος καβαλαρης ειναι πιο ελαφρης οσο αφορα την μαζα του και ο χτυπος απο την χορδη στο καβαλαρη και μετα στο καπακι ειναι πιο αμεσος και μας ξεγελαειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι… τι γινεται ομως οταν παιζουμε σε μια φουλ μπαντα???το μπουζουκι με αυτον τον καβαλαρη ακουγεται πολυ soft δηλαδη το οργανο δυστυχως δεν ξεχωριζει απο τα αλλα οργανα το λεω αυτο και το γραφω απο την δικη μου εμπειρια…ομως δεν θελω να θιξω οργανοποιους που χρησιμοποιουν παλισσανδρινους καβαλαρης ισα ισα ξερω μερικους απο αυτους και τους σεβομαι ομως εχει διαφορα οτν παιζεις σε μια ταβερνουλα και οταν παιζεις σε μπουζουκια στην δευτερη περιπτωση επειδη στα μπουζουκια γινεται χαμος απο συχνοτητες το μπουζουκι πρεπει να ξεχωριζει πραγμα με παλισσανδρινο καβαλαρη δεν γινεται δυστυχως τιποτα…ισως με μια μονο κιθαριτσα η σκετα να ειναι καλα…0σο αφορα τον εβενο πιστευω οτι εκει ειμαστε… εκει το οργανο φαινεται εκει ο ηχος ειναι μεστος…γιατι δηλαδη ολες η πανακριβες ακουστικες κιθαρες των 5000 ευρω χρησιμοποιουν εβενο ταστιερα και εβενο καβαλλαρη…καποιος λογος υπαρχει…αυτο το θεμα το ανοιξα γιατι θελω να πω στους οργανοποιους οτι πρεπει να καταλαβουν την ψυχη των παιχτων που παιζουν στα παταρια 7 ωρες ορθιοι και πρεπει το μπουζουκι τους να γ…ει…καλα ειναι οταν τα ακουμε στα μαγαζια τους αλλα μετα τι γινεται???αυτα ηθελα να πω μαγκες μου να ειστε καλα και ειμαι λιγο πικραμενος με την φαση οργανο και ηχος… ελπιζω να μην παρεξηθηκε καποιος ηταν απλα η αποψη μου…:088:

Μήνυμα από συντονιστή: Μιχάλη παρακαλούμε μη χρησιμοποιείς εκφράσεις του προφορικού λόγου…

Κατά την προσωπική μου άποψη δεν έχει τόση σημασία έαν ο καβαλάρης θα είναι απο παλίσανδρο ή απο έβενο. Μάλλον την διαφορά την κάνει η λεπτομέρεια στην κατασκευή του καβαλάρη (και κατ’ επέκταση η εν γένη κατασκευή και ρύθμιση του οργάνου). Το λέω αυτό γιατί η διαφορά στην τιμή καθαρής πυκνότητας για τα δύο ξύλα είναι αρκετά μικρή. Ο έβενος έχει σε γενικές γραμμές περίπου 10% υψηλότερη τιμή καθαρής πυκνότητας που δεν γνωρίζω αν αυτή απο μόνη της είναι ικανή να φτιάξει διακριτή διαφορά σε αυτό που ακούμε απο το όργανο (ίσως κάποιος πιο καταρτισμένος να μπορούσε να μας βοηθήσει πάνω σ’ αυτό).

Εγώ πιστεύω ότι ο καβαλάρης αν δεν φτιαχτή σωστά με την κλίση του καπακιού έτσι ώστε να πατάει καλά και από μαόνι να είναι το όργανο δεν θα παίξει σωστά, πάντως εγώ που έφτιαξα έναν καβαλάρη για δοκιμή οργάνου αν και χωρίς κόκαλο επάνω το όργανο τα ελεγε πολύ καλά. Άρα συμπεράνω ότι το παν είναι η σωστή κατασκευή του καβαλάρη και όχι τόσο πολύ τι ξύλο που θα βάλουμε άποψη μου ευχαριστώ.