Ι.γ. σταθοπουλοσ κιθαρεσ

Καλημέρα σε όλη την ρεμπετοπαρέα. Γνωρίζει κάποιος για τις κιθάρες που κατασκεύασε ο εν λόγω οργανοποιός,πόσες πού και αν έχουν συλλεκτική αξια σημερα;

Καλημέρα!Είχε εργαστήριο στον Πειραιά στην Κολοκοτρώνη 56.απο όργανα που έχουν βρεθεί φαίνεται ότι σίγουρα λειτουργούσε από το 1900 ως το 1914 αν δεν κάνω λάθος.Φυσικα μπορεί να λειτουργούσε και νωρίτερα ή αργότερα αλλά δεν έχει διασταυρωθεί.Ο Πέτρος Μουστάκας υποστήριξε και μάλιστα τεκμηρίωσε ότι ήταν πρώτα ξαδέρφια με τον σπουδαίο Αναστάσιο Σταθόπουλο.Ηταν και αυτός εξαιρετικός οργανοποιος και μάλιστα ήταν ο οργανοποιός της βασιλικής αυλής.Σαφως έχουν συλλεκτική αξία τα όργανα του.

Στην Αθήνα, όχι στον Πειραιά! !!

Φίλε εδώ πολλά στοιχεία για τον Ι.Γ.Σταθόπουλο από το φύλλο 189 μέχρι και το φύλλο 205 με φωτό και άλλα πολλά.

http://www.academia.edu/18386096/PHD_The_professional_construction_of_musical_instruments_in_Athens_from_the_mid-19th_century_until_interwar_era.%CE%97%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE_%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD_%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%B1_%CE%BC%CE%AD%CF%83%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_19%CE%BF%CF%85_%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B1_%CE%AD%CF%89%CF%82_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%85

Σωστο…λαθος δικο μου!Ο babis ειχε αναρτησει μια κιθαρα που πουλιοταν στο Εbay http://www.ebay.com/itm/-/130667175711?#ht_6938wt_1185.(αν δεν κανω λαθος προκειτεται για την ιδια που παρουσιαστηκε στο τριημερο για τη λαικη κιθαρα)http://www.tar.gr/content/content/files/Ena_trihmero_gia_tin_laiki_kithara-Moustakas-Tar.pdf

Παιδιά δεν εχω λόγια …σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και το πολύτιμο υλικό που παραθέσατε

Έχεις κάποια κιθάρα του κατασκευαστή?

Ένας φίλος μου εχει…και του ζήτησα να την αγοράσω…γνωρίζετε πόσο πιάνουν περίπου; ειναι σε μέτρια κατάσταση,δεν εχει σπασίματα αλλα θέλει μια καλη επισκευή.

Τυχερός ο φίλος σου! Όπως καταλαβαίνεις, εκτίμηση εξ αποστάσεως δεν μπορεί να γίνει. Επίσης να ξέρεις πως οι μη αναστρέψιμες ζημιες δεν γίνονται από τον χρόνο, αλλά από από τις κακές και πρόχειρες “επισκευές”. Γι’αυτό, άμα σε ενδιαφέρει ή κιθάρα θα πρέπει να την πας σε κάποιον μάστορα με γνώσεις και εμπειρία στα παλιά οργανα, και όχι στον πιο κοντινό ή πιο φτηνό ή πιο διαφημισμενο. Προτείνω παντα τον Μιχάλη Μουντάκη, επίσης ο Τάκης Βεργέτης και ο Νίκος Φρονιμοπουλος είναι έμπειροι.
Ένα τέτοιο όργανο είναι κειμήλιο, δεν μας ανήκει στην πραγματικότητα απλά φροντίζουμε να περάσει και στις επόμενες γενιές με σωστή συντήρηση και αναπαλαίωση. Αλλά είναι και μεγάλο σχολείο για τον παίχτη που το έχει στην κατοχή του!

Υγ: τώρα είδα ότι ακριβώς τα ίδια σου εγραφα και στο θέμα για το μπουζούκι Ζοζέφ…

Ακριβώς και πολύ σωστά …αυτο σημαίνει πως έχεις σταθερή και ξεκάθαρη άποψη. Σας χρωστάω φώτο απ το Ζοζεφ…επειδή δεν εχω ανεβάσει άλλη φορά μπορεις να μου πεις το πως γίνεται;

Εκεί που γράφεις καινούριο μήνυμα, πάνω δεξιά έχει ένα εικονίδιο για εισαγωγή εικόνας. Επιλέγεις εικόνα από υπολογιστή και ακολουθείς τις οδηγίες. Δεν θυμάμαι ακριβώς, έχω καιρό να το κάνω.

Φιλε μου προσοχή γιατί απ οτι λέγεται υπήρχαν και φτηνές στην κατασκευή κιθάρες του Ιωάννη Σταθόπουλου στα οποία έβαζε απλά την στάμπα του και ήταν γερμανικές.Καλό είναι να δούμε καμιά φωτό.

Θα την φωτογραφίσω καποια στιγμή και θα την ανεβάσω …τωρα που έμαθα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:16 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:45 —

Έχεις δει να κυκλοφορούν τέτοιες; Δεν ξέρω πως να ξεχωρίσω μια δική του απο μια περίπου δική του με την ταμπέλα του. Υπάρχει κάτι χαρακτηριστικό για να δώσω προσοχή ;

Σε αυτο απλά είναι κάποια χαρακτηριστικά πάνω στο όργανο που κάνουν μπαμ οτί δεν είναι του μάστορα, δεν είναι απλό στο να στο αναλύσω, καλό θα ήταν μερικές φωτό.

Ένα μήνυμα διαχωρίστηκε σε ένα νέο θέμα: Ερώτηση για κούρδισμα κιθάρας