Ερώτηση για κούρδισμα κιθάρας

Καλησπέρα σας.
Μια ερώτηση σχετικά με το κούρδισμα της κιθάρας. Τις προάλλες μια φίλη μου αγόρασε καινούργιες χορδές και καθώς τις κουρδίζαμε η ΣΙ και η ΜΙ δεν εύρισκαν τον τόνο τους.
Τις τραβήξαμε για να τεντώσουν ,τις χαλαρώσαμε από την αρχή, αλλά δεν κουρδίζονταν.
Ξέρετε για ποιο λόγο γίνεται;

have a look here…

1 «Μου αρέσει»

Πολύ μπερδεμένο, και δεν χρειάζονται και τόσα πολλά. Προσωπικά, υπολογίζω πρώτα πόσο μήκος χορδής χρειάζεται για να τυλιχτεί η χορδή 4 φορές. Κόβω το επιπλέον μήκος χορδής και το πετάω. Αγκιστρώνω τη χορδή στη χορδιέρα και περνώ την άκρη της στην τρύπα του άξονα. Κρατώντας την συνεχώς τεντωμένη, τσακίζω με την ψύχα του δάχτυλου μία γωνία στην τρύπα, αφήνοντας την άκρη της χορδής να την ξεπερνάει κατά 3 - 4 χιλιοστά. Αρχίζω το τύλιγμα προσέχοντας να δημιουργούνται οι κύκλοι ωραία, εφαπτόμενοι πάντα της ήδη τυλιγμένης χορδής, ανεβαίνοντας προς τα επάνω χωρίς καβαλικεύματα. Τελειώνοντας, οδηγώ τη χορδή στο αυλάκι της κρατώντας την πάντα τεντωμένη και περιορίζοντάς την σ’ αυτό, μέχρι να τεντωθεί κανονικά. Ακολουθεί πλέον το κούρδισμα. Και προσοχή στη σειρά: έξω καντίνι, μπουργάνα, μέσα καντίνι, καντίνι μπουργάνας, μεσάκι, μεσάκι.

για μεταλλικές και νάιλον χορδές.

images

1 «Μου αρέσει»